Eski hakem Serkan Çınar'dan flaş iddia! VAR hakemi ve yayıncı kuruluş...

Özgür Koç
05.12.2023 - 10:49 | Son Güncellenme: 05.12.2023 - 11:37

Eski hakem Serkan Çınar'dan 2019 yılında hakem kararları nedeniyle büyük tartışmalara neden olan Çaykur Rizespor - Galatasaray maçıyla ilgili bomba bir iddia geldi.

Eski hakem Serkan Çınar'dan flaş iddia! VAR hakemi ve yayıncı kuruluş...

AJANSSPOR - HABER

Son olarak 2018-2019 Süper Lig sezonunun 32. haftasında Galatasaray'ın Çaykur Rizespor'u 3-2 yendiği maçın hakemi olan Serkan Çınar'ın verdiği kararlar çok tartışılmıştı. O sezon sonunda Galatasaray Süper Lig'de ipi göğüsleyen takım olmuştu.

Bu maç Serkan Çınar'ın hakemlik kariyerinde yönettiği son maç olarak tarihe geçmişti.

VAR'da farklı görüntü izletildi

Eski hakem Serkan Çınar, Sky Spor'da Erman Özgür'ün konuğu oldu programda 2018-19 Sezonu Süper Lig'in 32. haftasında Çaykur Rizespor'un sahasında Galatasaray'a 3-2 mağlup olduğu maçta verdiği penaltı kararında VAR'da kendisine farklı görüntü izletildiğini kaydetti.

Yayıncı kuruluş görüntüyü yayına vermedi

Karşılaşmanın 87. dakikasında yaşanan pozisyonda VAR hakemi Alper Ulusoy'un kendisini çağırıp farklı görüntü izlettiğini söyleyen Çınar bu görüntünün de yayıncı kuruluş tarafından yayına verilmediğini aktardı.

 

"Ben pozisyonu aut verdim"

Çaykur Rizespor - Galatasaray karşılaşmasının 87. dakikasında meydana gelen pozisyon sonrası yaşananları Serkan Çınar şöyle anlattı:

"Ben pozisyonu aut verdim, yerimi aldım. Oyuncular da itiraz ediyor, çünkü bir ayak savurma var, vurma var. VAR hakemi, 'Kontrol ediyorum, hücum oyuncusu topa vuruyor, savunma oyuncusu hücum oyuncusunun ayağına vuruyor. Ofsayt'ı kontrol ediyorum' dedi. Burada iş değişti şimdi. Oyuncularda itiraz ediyor, 'Tamam beyler, çok hızlı gelişti olay biz de kaçırdık' diyoruz. 'VAR hakemi ofasytı kontrol ediyor, vurma olduğunu söyledi gidip inceleyeceğiz' diyoruz. 

"Siz görüyorsanız penaltıyı veriyorum dedim. Tamam dediler"

"VAR hakemi çağırdı. Gittik baktık, bir görüntü gösterdiler bana... Dedim ki 'Bu pozisyon için beni niye çağırdınız, ne gördünüz bu pozisyonda' dedim. 'Hocam o görüntü değil, başka bir görüntü var. Biz sana göstereceğiz' dediler. Görüntü geldi. Tabi orda izlediğiniz ekranda küçük. Ben görüntüyü bakıyorum 'Siz burda teması görüyor musunuz' diyorum. 'Hocam burada vuruyor diyor. Hücum oyuncu burda topa vuruyor. Savunma oyuncusunun savurduğu ayak da hücum oyuncusunun ayağına geliyor' diyor. Tamam diyorum. Siz görüyor musunuz evet. Eminsiniz dimi diyorum. Evet diyorlar. Görüyorsanız o zaman tamam penaltıyı veriyorum dedim. Tamam hocam dediler. Verdik penaltıyı. Bana gösterilen görüntü yayına gelmiyor."

"Bu pozisyon nedeniyle benim hakemliğim bitti"

"İşin tuaf tarafı ne biliyor musunuz. O yayına yansımayan görüntü... gözlemciler maç biter bitmez hemen gider  yayıncı kuruluştan hemen görüntüyü alır, sahada hakemle 10-15 dakika hakemle toplantı yapar. Orada da kritik pozisyonları değerlendirir sonra gider raporunu yazar. Gözlemci geldi konuştuk falan, 'Serkancığım, verdiğin karar doğru. Ancak şöyle doğru, sana gösterilen görüntüyü yayına vermemişler. Sana gösterilen görüntüde sen haklısın' dedi. 'Bak dedi ben telefona aldım ama yayına vermemişler. Ben yönetmenden görüntüyü zor aldım. Vermek istemedi. Bu görüntüyü verirsek başımız yanar' demişler. Bana anlatılanı söylüyorum. ben telefonla konuştum ettim, yayıncı kuruluştan zorla aldım bana başımız yanar dediler' dedi. Bana telefondan açtı görüntüyü. Hakem arkadaşlarla soyunma odasındayız. Evet hocam bu görüntü gösterildi bana dedim. Tamam hocam haklısın dedi. Ama dışarısı kaynıyor.  Ama VAR'daki kendilerini kurtarmak için muhtemelen ikili ilişkilerini kullanarak kamuoyuna, basına bu şekilde ilettikleri için... Gözlemciyi aradım 'Bana şu görüntüyü atar mısınız hakemliğim bitecek. En azından insanlara derdimi anlatabileyim' dedim. 'Atamam Serkancığım, benim de başım yanar' dediler. Bu konuyla ilgili daha sonra benim hakemliğim bitti."

 

 

Son maçı oldu

Konuk ekibin 3-2'lik üstünlüğüyle biten Çaykur Rizespor - Galatasaray karşılaşması Serkan Çınar'ın hakemlik kariyerinde yönettiği son maç olarak tarihe geçmişti. 

Tahkim Kurulu reddetmişti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, hakem Serkan Çınar'ın 2019-2020 sezonu için üst klasman listesinde yer almamasına yaptığı itirazı reddetmişti.

TFF'den yapılan açıklamada, Serkan Çınar'ın üst klasman hakem listesinde yer almamasına dair Merkez Hakem Kurulu (MHK) işlemine itirazının incelendiği belirtildi.

Açıklamada, yapılan müzakere neticesinde Serkan Çınar'ın itirazının oy birliğiyle reddedildiği bildirilmişti.

Senin için hazırladığımız haberler