Bursaspor Kulübü Eski Başkanı Emin Adanur'a 350 Yıl Hapis İstendi!

İsa Kethüda
31.05.2023 - 14:44 | Son Güncellenme: 31.05.2023 - 14:52

Bir dönem TFF 2. Lig takımlarından Buırsaspor'da başkanlık görevini yürüten Emin Adanur'a, 350 yıl hapis, 4 gün imza şartı ve yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

TFF 2. Lig ekiplerinden Bursaspor Kulübü'nün Eski Başkanı Emin Adanur'un, inşaatında yaptığı ileri sürülen dolandırıcılık nedeniyle yargılandığı davada haftada 4 gün imza vermesine ve yurt dışına çıkışının yasaklanmasına karar verildiği iddia edildi.

Millet İttifakı'nın Bursa adayıyla ortaklık

Gazete Duvar sitesinde yer alan habere göre; iki ayrı davada yargılanan Adanur, Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Balkan Mahallesi'nde 8 bloktan oluşan inşaata 2021 yılında başladı. 264 konut ve 6 bin metrekare ticari alanı kapsayan projenin yarısı ise, Millet İttifakı'nın Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı adayı Mustafa Bozbey'in yönetimde olduğu şirketlere ait.

Aracı üzerinden yapılan satışlarda tapular verilmedi

Adanur, projede kendisine ait kısımların bir bölümünü, kendisi de müteahhit olan ve başka müteahhitlerin projelerinde satışlara aracılık yapan Ahmet Demirtaş'a verdi. Demirtaş'ın aracılığıyla yapılan satışlarda ise hak sahipleri tapularını alamadı. Ancak satış sözleşmelerinin Adanur'a ait Ergünkent İnşaat ofisinde yapıldı. Sözleşmelerde şirketin kaşesi ile Adanur'un imzası da yer alıyor.

İlgini Çekebilir
Braga'dan Fenerbahçe'ye Bruma teklifi!
Habere Git

İki ayrı davada 35 yıl hapis istemi

Parasını ödediği halde dairesini alamayanlar bir araya gelerek, hem Adanur hem de Demirtaş aleyhine dava açtı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iki ayrı iddianamede, Adanur ve Demirtaş hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçlaması yöneltildi. İlk davada 6, ikinci davada 29 müşteki bulunuyor. Türk Ceza Kanunu'na göre, 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu işlediği iddia edilen kişi, her bir müşteki için ayrı ayrı 10'ar yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Adanur ve Demirtaş, ilk davada 60'ar, ikinci davada 290'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Haftada 4 gün imza ve yurt dışına çıkış yasağı

Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 60'ar yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Adanur ve Demirtaş, bugün hakim karşısına çıkacak. Dün Bursa 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve sanıkların 290'ar yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, mahkeme heyeti Adanur hakkında adli kontrol tedbirlerine karar verdi. Karara göre Adanur haftada 4 gün karakola giderek imza verecek ve yurt dışına çıkamayacak. Aynı adli kontrol tedbirleri, Demirtaş hakkında da uygulanacak.

Vatan Partisi'ne katılmıştı

İncisözlük, Uludağ Sözlük gibi sosyal medya platformlarının da sahibi olan Adanur, siyasilerle olan ilişkileriyle de tanınan bir isim. Adanur'un Vatan Partisi'ne katıldığı törende, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Genel Başkan Yardımcısı Ethem Sancak gibi isimler de yer almıştı. Adanur ayrıca, bir dönem eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'le yakınlığıyla da biliniyordu.

İlgini Çekebilir
Yerli krallığı 16 sezona çıktı!
Habere Git
bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler