EURO 2016 elemelerinde "yerli" başarı

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri sonunda, finallere gitmeye veya play-off oynamaya hak kazanan milli takımlardan yalnızca 3'ünün başında yabancı teknik adamlar bulunuyor.
15 Ekim 2015 16:15- Son Güncelleme - 15 Ekim 2015 16:15
Google news abonelik
EURO 2016 elemelerinde "yerli" başarı

Fransa'nın 10 Haziran-10 Temmuz 2016 tarihlerlerinde ev sahipliği yapacağı 15. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın elemelerinde, rakiplerinden sıyrılarak doğrudan final bileti alan ya da grubunda 3. sırayı alarak play-off'ta mücadele etmeye hak kazanan 27 ekipten 24'ünün başında yerli teknik direktörlerin bulunması dikkati çekti.

Gruplarında ilk 2 sırayı alan Çek Cumhuriyeti, İzlanda, Belçika, Galler, İspanya, Slovakya, Almanya, Polonya, İngiltere, İsviçre, Kuzey İrlanda, Romanya, Avusturya, Rusya, İtalya, Hırvatistan, Portekiz, Arnavutluk ve "en iyi üçüncü" kontenjanından EURO 2016'ya katılan Türkiye'nin milli takımları arasında yalnızca İzlanda ve Arnavutluk'u, yabancı teknik adamlar çalıştırıyor. EURO 2016'nın ev sahibi Fransa'nın teknik direktörlüğünü de yerli bir çalıştırıcı olan Didier Deschamps yapıyor.

Türkiye'nin bulunduğu A Grubu'nu 2. sırada tamamlayarak tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası'na gitmeyi başaran İzlanda'nın başarısının arkasında İsveçli teknik direktör Lars Lagerback bulunuyor. 2011'den bu yana İzlanda'yı yöneten Lagerback, 2013'ten beri de İzlandalı Heimir Hallgrimsson ile milli takımın ortak teknik direktörü olarak görevde.

İzlanda gibi ilk Avrupa Şampiyonası deneyimini yaşayacak Arnavutluk'un başında ise İtalyan teknik adam Gianni De Biasi var. 2011'den bu yana Arnavutluk'un başında yer alan De Biasi, takımın Danimarka ve Sırbistan gibi önemli ekiplerin arasından sıyrılarak EURO 2016 vizesi almasında büyük rol oynadı.

Grubunu 3. bitiren Bosna Hersek, Ukrayna, İrlanda, Slovenya, Macaristan, İsveç, Norveç ve Danimarka arasında ise sadece Macaristan'ı, yabancı bir teknik direktör yönetiyor. Türkiye'nin İzlanda'yı, Kazakistan'ın da Letonya'yı yenmesiyle son gün "en iyi üçüncü" sıralamasında ay-yıldızlıların arkasına düşen Macaristan, 2015'in temmuz ayından beri yoluna, Alman teknik direktör Bernd Storck ile devam ediyor.

Elemelerin ardından 2 istifa
Elemeleri geçemeyen İsrail ve Litvanya milli takımlarının teknik direktörleri istifa etti. 2011'in aralık ayından bu yana İsrail'i çalıştıran 57 yaşındaki Eli Guttman, milli takımın, Belçika'ya 3-1 kaybettiği elemelerdeki son maçın ardından İsrail Futbol Federasyonu Başkanı Ofer Eini ile görüştü ve istifasını sundu. EURO 2016 elemelerinde Belçika, Galler, Bosna Hersek, Kıbrıs Rum Kesimi ve Andorra'nın bulunduğu B Grubu'nda mücadele eden İsrail, 13 puanla 4. sırayı alarak finallere katılma şansını kaybetmişti.

İngiltere, İsviçre, Slovenya, Estonya ve San Marino ile E Grubu'nda yarışan Litvanya Milli Takımı Teknik Direktörü Igoris Pankratjevas da İngiltere ile sahalarında oynadıkları son karşılaşmayı 3-0 kaybetmeleri sonrası 2013'ün temmuz ayından beri yürüttüğü görevini bıraktığını açıkladı.

Finallere giden ya da play-off oynamaya hak kazanan milli takımların teknik direktörleri şöyle:

 

Milli takım Derecesi Teknik direktör Ülkesi
Fransa Ev sahibi Didier Deschamps Fransa
Çek Cumhuriyeti A Grubu lideri Pavel Vrba Çek Cumhuriyeti
İzlanda A Grubu 2'ncisi Lars Lagerback İsveç
Türkiye En iyi 3'üncü Fatih Terim Türkiye
Belçika B Grubu lideri Marc Wilmots Belçika
Galler B Grubu 2'ncisi Chris Coleman Galler
Bosna Hersek B Grubu 3'üncüsü: play-off  Mehmed Bazdarevic Bosna Hersek
İspanya C Grubu lideri Vicente del Bosque İspanya
Slovakya C Grubu 2'ncisi Jan Kozak Slovakya
Ukrayna C Grubu 3'üncüsü: play-off  Mikhail Fomenko Ukrayna
Almanya D Grubu lideri  Joachim Löw Almanya
Polonya D Grubu 2'ncisi Adam Nawalka Polonya
İrlanda D Grubu 3'üncüsü: play-off Martin O'Neill İrlanda
İngiltere E Grubu lideri Roy Hodgson İngiltere
İsviçre E Grubu 2'ncisi  Vladimir Petkovic İsviçre
Slovenya E Grubu 3'üncüsü: play-off  Srecko Katanec Slovenya
Kuzey İrlanda F Grubu lideri  Michael O'Neill Kuzey İrlanda
Romanya F Grubu 2'ncisi  Anghel Iordanescu Romanya
Macaristan F Grubu 3'üncüsü: play-off Bernd Storck Almanya
Avusturya G Grubu lideri Marcel Koller Avusturya
Rusya G Grubu 2'ncisi Leonid Slutski Rusya
İsveç G Grubu 3'üncüsü: play-off  Erik Hamren İsveç
İtalya H Grubu lideri Antonio Conte İtalya
Hırvatistan H Grubu 2'ncisi Ante Cacic Hırvatistan
Norveç H Grubu 3'üncüsü: play-off) Per-Mathias Hogmo Norveç
Portekiz I Grubu lideri Fernando Santos Portekiz
Arnavutluk I Grubu 2'ncisi Gianni De Biasi İtalya
Danimarka I Grubu 3'üncüsü: play-off Morten Olsen Danimarka