AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Extreme kaza! 'Ah, kahretsin'

İlk Yayınlanma : 03 Nis 2021 - 19:29 / Son Güncelleme : 03 Nis 2021 - 19:50

Son dakika motor sporları haberleri... İklim krizine ve çevre sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlayan yeni elektrikli arazi yarışları serisi Extreme E'de büyük bir kaza yaşandı.

Extreme kaza! 'Ah, kahretsin'

Orhan GÜLEK - AJANSSPOR

Elektrikli SUV’larla dünyanın en zorlu alanlarında yarışlar gerçekleştiren arazi yarış serisi Extreme E'de büyük bir kaza gerçekleşti.

Dünyanın uzak bölgelerinde yarışmak için özel elektrikli SUV'lar kullanılarak düzenlenen arazi yarış serisi Extreme E, Suudi Arabistan'daki Extreme E Desert X-Prix ayağıyla başladı.

Yarış öncesi sıralama turunda Abt Cupra sürücüsü Claudia Hurtgen, aracının arka kısmının kontrolünü kaybederek, çok sayıda takla attı. Kaza sonrası büyük tozların kalktığı olayda, Hurtgen yara almadan kurtulmayı başardı.

İşte kaza anı

"O an 'Ah, kahretsin' diye düşündüm"

Kaza sonrası açıklamalarda bulunan Alman pilot Hurtgen "Oradaki tepeden aşağıya doğru indim ve sonra sağ tarafa doğru yöneldim, sanırım bir kayaya çarptım. O anda arkadan kayma oldu ve sonra direksiyonu tersi yönde çevirdim. Açıkçası oldukça zordu çünkü bunlar olduğu anda çok hızlıydım ve yan tarafta kaya vardı. O an 'Ah, kahretsin' diye düşündüm. Kazadan sonra her şeyi kontrol ettim ve sadece biraz kan vardı. Ancak gerçekten önemli bir şey değildi. Gayet iyiydim." ifadelerini kullandı.

Extreme E yarışları nedir?

İklim krizine ve çevre sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlayan yeni elektrikli arazi yarışları serisi Extreme E, Grönland, Nepal gibi çöllerden buzullara kadar dünyanın farklı noktalarında yarışlar düzenleyerek ekosistemin karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Öte yandan motor sporlarında dünyada bir ilk olarak takımlar kadın ve erkek sürücülerden oluşurken, yarışmacılara eşit şartlarda yarışma imkanı sağlanıyor.

2021 Extreme E serisi yarış takvimi

  • 3 – 4 Nisan 2021: Desert X Prix: El-Ula, Suudi Arabistan
  • 29-30 Mayıs 2021: Ocean X Prix: Lac Rose, Senegal
  • 28-29 Ağustos 2021: Arctic X Prix: Kangerlussuaq, Grönland
  • 23-24 Ekim: Amazon X Prix: Para, Brezilya
  • 1-12 Aralık 2021: Glacier X Prix: Tierra del Fuego, Arjantin