• Diğerleri

Eyüp Yıldız yazdı; Ataman, Özbek, Topsakal, UltrAslan, ya da E hiçbiri!

20 Haziran 2017 16:40- Son Güncelleme - 20 Haziran 2017 16:40
Google news abonelik
Eyüp Yıldız yazdı; Ataman, Özbek, Topsakal, UltrAslan, ya da E hiçbiri!

AJANSSPOR ÖZEL YORUM / EYÜP YILDIZ

Bildiğiniz üzere Galatasaray'da erkek basketbol takımında bir yol ayrımı ve beraberinde bir kriz yaşandı, doğal olarak her sorunda olduğu gibi kamplaştık ve kendimize bir taraf seçtik. Ben de taraf olmak istiyorum, ama hiçbir tarafı tutamıyorum. Hepsinin günahı birbirinden fazla gibi geliyor.

Muhtemelen bir anket yapılsaydı, ben bu ankette E hiçbiri tercihine oy atardım. Ve bu anlayışın topyekün değişmesi gerektiğini de şerh düşerdim.

Ergin Ataman tarafı:

Ergin Ataman ile bu sezon sonunda yolları ayırmanın çok haklı sebepleri vardı. Kendisini herşeyin üzerinde görüp büyük bir ego ve kibir içinde başarısız bir sezon geçirdi koç. Sürekli hatalarını yazıyorum, oyuncuları kendisinin seçmeyişi, 5 yıl boyunca skandal transferlere imza atması, maçlara konsantre olamaması, rakiplere çalışmaması, menajer ve tv spikerlerinin önerisiyle kendisi araştırmadan oyuncu alması, ve Ultraslan ile girdiği kavga vs... aslında düzgün bir şekilde Ergin Ataman ile yolların ayrılması için yeterliydi. Az önce saydığım sebeplerden Ergin Ataman'ın yanında kendimi konumlandıramıyorum. Hoca hatalarının bedelini ödedi ve yollar ayrıldı, umarım ilerde tekrarda Galatasaray'a geri döner ama şuan yaşanan ayrılık bence doğru. İtiraz edeceğimiz nokta gönderiliş şekli ve yerine gelen Erman Kunter'in insanların içine sinmemesi diyebilirim.

UltrAslan tarafı:

UltrAslan, Ergin Ataman ile yaşadığı gerilimde tümüyle hatalı olmamakla beraber büyük yanlışlar yaptı. Ergin Ataman'ın kendilerine yaptıkları eleştirilere karşı duruşları çoğu zaman demokratik bir tavır olmanın üzerine çıktı. Bir çok maçta zamansız protestolar yaptılar, Ergin Ataman'ı destekleyen insanları 'bir şekilde' susturdular, bunlar hatalarıydı kabul etmek lazım. Fakat Murat Özyer'in darp edilmesi sonrası Ergin Ataman'ın sessizliği, maçlar içinde sürekli taraftara yaptığı müdahaleler, Uşak'ta olayları Galatasaray taraftarı başlatmadığı halde onlara yaptığı hareketler konusunda da sonuna kadar Ergin Ataman hatalıydı. Yani bu krizde benim için tümüyle UltrAslan'ı haklı veya haksız görmekte imkansız.

Can Topsakal tarafı:

Can Topsakal, Ergin Ataman'la ilgili yaptığı eleştirilerin bir kısmında haklı, evet hoca gençlere şans vermez, eve hoca yetiştirici bir koç değil, evet düşük bütçelerle çok çalışmadı vs... Ama bu şubede kötü giden her şey de Can Topsakal'ın da dahli var. Kendisini boşa giden paralardan, yanlış transferlerden ve Ergin Ataman'ın kafasına buyruk demeçlerinden sıyıramaz. Daha da önemlisi Ergin Ataman gibi iddialı, sana şampiyonluklar yaşatmış bir koçla yolları ayırırken onu onore etmek zorundasın. Bunu yapmadığın gibi kara propaganda yapıyorsun yakışmıyor olmuyor. Sonra hocanın yerine getirdiğin isme bir tek Can Topsakal ikna gibi gözüküyor. Galatasaray'ın başına bir hoca getirirken sadece kişisel ilişkiler, kişisel güven, inanç, eş dost lise tavsiyesi falan yeterli olamaz. Erman Kunter çok iyi bir koç, çok iyi bir liseli, çok iyi bir Beşiktaşlı olmakla beraber son yıllarda sürekli başarısız olmuştur. Beşiktaş'ta yapamadıkları hala hafızamızda, sonrasında Fransa Ligi'nde de sürekli irtifa kaybetti. Belki Galatasaray'da başarılı olacak, ya da inşallah Galatasaray'da başarılı olur amma ve lakin bu ismi Galatasaray'ın başına adaletli bir şekilde getirildiğine kimseyi ikna edemezsiniz. Benim için Can Topsakal tarafında durmakta imkansız. Keşke koçla beraber o da gitseydi.

Dursun Özbek tarafı:

Başkan Dursun Özbek'in tarafında olmakta mümkün değil, başkan çok konsantre olduğu futbol şubesinde büyük hatalar yapıyorken, nerdeyse sıfır ilgi gösterdiği basketbol şubesini doğru yönetiyor diyebilmek mümkün değil. Zira Erman Kunter'e onay vermesi onun aslında basketbola ne kadar Fransız olduğunun bir göstergesi. Zira Can Topsakal Erman Kunter'i önerdiğinde, basketbolu önemseyen bir başkan, son yıllarda yapamadıklarına bakıp Erman Kunteri önerdiği için Can Topsakal'ı görevden azlederdi. Ama Dursun Özbek için de anlaşılan liyakat esas değil. Salon sözü, sponsor sözü bunları tutamamışken, en önemli maçlardan önce bütçe küçülteceğiz açıklamaları yapıyorken, Ergin Ataman'a karşı Dursun Özbek'in tarafını tutmakta mümkün değil. 

Ben E hiçbiri diyorum:

Ben bu 4 anlayışında Galatasaray'da basketbolu bir yere getirebileceğine inanmıyorum. Olması gereken Ergin Ataman ile yollar ayrıldıktan sonra son yıllarda başarılı olmuş düşük bütçelerle çalışmayı kabul edebilecek bir koç bulmaktı. Sonra taraftarı sonuna kadar mücadele edecek bu takıma destek olmaya ikna etmekti. İyi bir kombine salon taraftar politikası izlemekti ancak bu şekilde Galatasaray basketbol şubesi iyi yönetildiğine dair bizleri ikna edebilmekti. Bir gün birileri çıkar ve Galatasaray'ı adına yakışır gibi yönetirse onun tarafını tutarız ya da tutarım diyeyim. Şimdilik E hiçbiri diyorum. Ama yeni sezonda yine salonda olacağım, önce başarı için çabalayacağım destek olacağım, sonra ortaya çıkanı ya överiz ya da küfürsüz bir şekilde söveriz!

AJANSSPOR ÖZEL YORUM / EYÜP YILDIZ

Sokakta futbol şovu yaptı! Sokak futbolu...