Formula 1'de Ferrari’nin Real Madrid planı: Los Galacticos! Hamilton, Leclerc...

Orhan Gülek
11.02.2024 - 15:30 | Son Güncellenme: 11.02.2024 - 17:49

Formula 1'de asrın transferi olarak adlandırılan Ferrari ve Lewis Hamilton arasındaki anlaşma, motor sporlarına adeta damga vurdu. Ajansspor yazarı Orhan Gülek, bu haftaki yazısında Ferrari, Hamilton ve Leclerc'i kaleme aldı.

Formula 1'de Ferrari’nin Real Madrid planı: Los Galacticos! Hamilton, Leclerc...

Orhan GÜLEK

Geçen hafta Formula 1 dünyası, Scuderia Ferrari’nin Lewis Hamilton transferiyle çalkalandı. Lewis Hamilton'ın sürpriz bir şekilde Ferrari'ye geçme kararı sadece F1 dünyasında değil, tüm gazetelerin ön sayfalarında yer alarak bomba etkisi yarattı. 

Yedi kez dünya şampiyonu olan Lewis, Şahlanan At'ın cazibesine kapıldı ve 2025 yılında Charles Leclerc ile birlikte yarışacak.

Bu, 2025'te Ferrari'nin bir "rüya kadroya" sahip olacağını işaret ediyor. 

Real Madrid'in Los Galacticos projesi!

Aslına bakarsanız, “rüya kadro” terimini ilk kez hayatımıza ünlü futbol kulübü Real Madrid koymuştu.

Öyle ki Real Madrid, 2000’li yıllarda Zinedine Zidane, Ronaldo, David Beckham, Michael Owen, Kaka, Robinho, Van Nistelrooy, Arjen Robben ve Fabio Cannavaro gibi dünya yıldızlarını bünyesinde barındırması nedeniyle onlara  yıldızlar topluluğu anlamına "Los Galacticos" unvanını vermişti. 

Formula 1'de yüzyılın transferi!

Şimdi ise bu terim, Formula 1’e girdi. Hamilton'la anlaşmak Ferrari'nin griddeki tartışmasız en güçlü sürücü kadrosuna sahip olacağı anlamına geliyor. Charles Leclerc ile Lewis Hamilton, Formula 1’de Los Galacticos" fantezisini oluştudu diyebiliriz.

İlgini Çekebilir
Formula 1'de yüzyılın transferi! Ferrari resmen açıkladı
Habere Git

Charles Leclerc ile Lewis Hamilton ikilisi

Formula 1'in en iyi iki pilotu Leclerc ile Hamilton'ın aynı araçlarda karşı karşıya gelecek olması, bütün Formula 1 dünyasının şimdiden ağzını sulandırdı.

Çünkü Ferrari Sürücü Akademisi'nden yetişen Charles Leclerc, henüz ikinci yarışında; pole pozisyonunu, en hızlı tur derecesini ve ilk podyumunu yakalamıştı.

Leclerc’te şampiyonluk ışığı var diyebiliriz. Araç ne olursa olsun ondan en fazlasını alabilmesi, oldukça hızlı öğreniyor oluşu, tek tur ve yarış aksiyonlarındaki (savunma ve geçiş) başarısı, aşırıya kaçmayan ama pes etmeyen hırslı yapısı gibi özellikleri; Leclerc için en azından bir şampiyonluk yarışının içinde bulunabileceğini düşünmemizi sağlayan sebepler.

Hamilton, Formula 1'e damga vurdu

Formula 1 tarihindeki ilk siyahi pilot olan Lewis Hamilton ise , ilk sezonu çok sayıda rekoru sayesinde şampiyondan 1 puan geride tamamlamış ve 2. olmuştu.

Bir sonraki sezon ilk şampiyonluğunu kazanan Hamilton, o zamana kadarki en genç Formula 1 dünya şampiyonu olmayı başarmıştı.

Hamilton, Mercedes'e geçtikten sonra da büyük başarı yakaladı. 2017 ve 2018 sezonlarında şampiyonluk elde eden Lewis Hamilton, 2019 ve 2020 sezonlarında da şampiyonluk kazandı.

Bu sayede Micheal Schumacher'in en fazla şampiyonluk kazanma rekorunu da geçmiş oldu.

Hamilton, 2020 yılında Time dergisi tarafından dünyadaki en etkili 100 kişiden biri oldu. 2021 Yeni Yıl Onur Ödülünde de şövalye ilan edildi.

Peki Lewis Hamilton’ın Ferrari’ye geçme sebebi para mı, saygı mı, başarı mı? Buna gelecek haftaki yazımızda değinmeye çalışacağız. 

F1 3D Racing
3.7
Senin için hazırladığımız haberler