AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fakir Baykurt kimdir, ne iş yapar ve ne zaman öldü?

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 11 Eki 2021 - 19:37 / Son Güncelleme : 11 Eki 2021 - 19:41

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatçısı Fakir Baykurt sosyal medyada gündeme geldi. Fakir Baykurt kimdir, kaç yaşında öldü ve ne zaman öldü gibi aramalar artmaya başladı. Fakir Baykurt nereli, ne iş yapar ve kitapları hangisi gibi aramalar da sürüyor. İşte detaylar...

Fakir Baykurt kimdir, ne iş yapar ve ne zaman öldü?

Sosyal medyada gündeme gelen Fakir Baykurt kimdir, kaç yaşında ve ne iş yapar? İşte Fakir Baykurt hakkında tüm detaylar...

Fakir Baykurt (15 Haziran 1929, Yeşilova, Burdur - 11 Ekim 1999, Essen), Türk yazar, sendikacı.

Köy hayatını anlatan Yılanların Öcü adlı romanı, Türk edebiyanın klasikleri arasına girmiş bir eserdir. Eserleri Bulgarca ve Rusça başta olmak üzere birçok dile çevrilmiştir. Baykurt, Türkiye Öğretmenler Sendikası ve Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu genel başkanlıklarını yapmıştır.

1929 yılında Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı Akçaköy'de doğdu. Annesinin adı Elif ve babasının adı Veli'dir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber şu sözleri ile 1929 yılının haziran ortası olduğu düşünülür: "1929 doğumlu olduğum doğru. Ay, gün bilinmiyordu. Anamla konuştuk. Köyde orak mevsimi. Tarlada sancılanıp eve gelmiş. Haziran ortasıdır..." Savaşlarda vurulup geri dönmeyen amcasının adı olan "Tahir" adı verildi.

1936 yılında Akçaköy İlkokulu'na başladı. İki yıl sonra babasını kaybetti ve eğitimini yarım bırakarak Balıkesir iline bağlı Burhaniye'de yaşayan dayısının yanında dokumacılık yapmaya başladı. II. Dünya Savaşı başlayınca dayısının askere alınması üzerine köyüne dönerek okula devam etme imkânı buldu. Bir yandan ırgatlık, çobanlık, suculuk, köy kâtipliği yaparak eğitimini üç yıl kesintiden sonra okulu kendi köyünde tamamladı. 1942 yılında ağır bir sıtma geçirdiği dönemde şiir yazmaya başladı.

Ortaöğrenimine Gönen Köy Enstitüsü'nde devam etti. Köy enstitüsü yıllarında şiire olan ilgisi arttı. İlk şiiri Fesleğen Kolum, Eskişehir'de çıkan Türke Doğru dergisinde yayımlandı. 1947 yılında Köy Enstitüleri ve Kaynak dergilerinde şiirleri yayımlandı. Bu yıllarda şiirlerinde, daha sonra tüm yazılarında Fakir Baykurt adını kullandı.