Falcao ne zaman sahalara dönecek? Uzman isim açıkladı!

19 Kasım 2019 19:40- Son Güncelleme - 19 Kasım 2019 17:47
Google news abonelik

Galatasaray’ın dünyaca ünlü yıldızı Radamel Falcao’nun sahalara ne zaman döneceği tartışma yarattı. Falcao, sahalara ne zaman dönecek? Sporcu yaralanmaları konusunda uzman bir isim olan Doçent Doktor Yalçın Yavuzer, bu konuya Radyospor’da açıklık getirdi.

Radyospor’da Spor Kazanı programında Özgür Sancar’ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Yalçın Yavuzer’in açıklamaları şu şekilde:

Falcao'nun sakatlık problemini nasıl açıklıyor?

Aşil tendonu baldır kasları ile topuk kemiğini birbirine bağlayan, en sağlam tendonlardan biridir. Kopunca ameliyat yapılır. Falcao’daki problem; tendon patolojisi. Uzun süreli bir tedavi gerektiren, tedaviye hemen yanıt vermeyen bir süreci kapsıyor.

"Falcao'nun durumu bir çarpma, darbe sonucu olmadı"

"Falcao'nun durumu bir çarpma, darbe sonucu olmadı"

Tendinopati; fazla yüklenmeye bağlı olarak aşil tendonunda ortaya çıkan bir durum. Aşırı yüklenme durumu birçok futbolcuda var. Futbolcular zorluyorlar. Bazı sporcularda oluyor, bazılarında olmuyor. Falcao’da bir çarpma, vurma sebebiyle olduğunu düşünmüyorum. Bu durum kronik bir süreç sonunda oluşur.

Yalçın Yavuzer: "Aşil tendinopatisi kroniktir ve tedavisi 3 ay sürer"

Yalçın Yavuzer: "Aşil tendinopatisi kroniktir ve tedavisi 3 ay sürer"

Uygun açma germelerle baldır kaslarının uzatılamaması, iyileşme zamanlarının kısa tutulması etkili olabiliyor. Yere basışta bir problem mi var? Basmalar da aşil tendonunu etkiliyor ve ağrılara sebep olabiliyor. Maalesef aşil tendinopatisi kroniktir ve tedavisi 3 ay sürer. Birçok vakada 6 ay kadar süren tedaviler de gerektirebiliyor.

Yalçın Yavuzer: "Falcao 2 ay daha oynamayabilir"

Falcao’nun durumunu kronik aşil tendinopatisi olarak görüyorum. Çarpmaya bağlı bir ağrı değil. Öyle olsa en fazla 6 hafta sürer. Daha fazla olmaz. Falcao, bence 2 ay daha oynayamayabilir. Ocak ayında takımla çalışmalara başlar diye düşünüyorum. İspanya’da uygun tedavi mutlaka yapılıyordur meslektaşlarımız tarafından. Fazla yükleme etkilemiş olabilir.

Sakatlığın oluşma sebebi...

Sakatlığın oluşma sebebi...

Aşil tendonunun kaldırabileceği yükten daha fazlasını istemekle bu problem olur. Falcao'nun geçen sezonlarda böyle sakatlığı olmadıysa ki olmadığını hatırlıyorum, biraz daha vaktimiz vardır sahalara dönmesi için. Sağlıklı sporlar olması için her zaman uygun yüklenmeler, açmalar-germeler gerek. Tüm spor camiasına sağlık dolu günler diliyorum.