AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Faruk Süren: "Burak Elmas'a 'Başkan Adayı Olma' Dedim"

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 03 Oca 2022 - 11:58 / Son Güncelleme : 03 Oca 2022 - 12:11

Galatasaray haberleri... Süper Lig takımlarından Galatasaray'ın efsane başkanı Faruk Süren, teknik direktör Fatih Terim ve Arda Turan hakkında konuştu. İşte detaylar.

Galatasaray'ın efsane başkanı Faruk Süren, teknik direktör Fatih Terim ve Arda Turan hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Günaydın'a konuşan Süren'in açıklamaları...

"Burek Elmas'a 'Başkan adayı olma' dedim"

- Damadınız Burak Elmas başkanlık görevini sürdürüyor. Burak Bey karar alırken size danışıyor mu?


"Ben katiyen yöneticiliğine müdahil olmam. Burak Başkan çok önemli bir görevde, bunun bilinciyle davranıyorum. Ben aslında başkanlığa aday olmasını istemiyordum. Bunu ona da söyledim ama tersini yaptı. Tercihim biraz daha kulüp yönetiminde yer alıp sonra başkan olmasıydı. Çok fazla aday vardı ama Burak Başkan kazanmak için emek harcadı."

"İstifa edenler olabilir"


- Son günlerde kulüpte yönetime dair çok tartışma var...


"Yönetimde şimdilik bir ayrılık rüzgarı görmüyorum ama eğer bir problem varsa bu Galatasaraylılık anlayışı içinde çözülmeli. Gergin ortamda problemler çözüm bulmaz. İstifa edenler olabilir, yönetime seçilmiş kişiler başkanla aynı yerde durmuyorsa ayrılabilir. Bu normaldir. Erken seçim olacağını da düşünmüyorum. Daha geleli 6 ay oldu."

"VAR sisteminin Türkiye'deki uygulanışında sorun var"


- Burak Elmas hakemler ve TFF'ye yönelik sert eleştirilerde bulunmuştu... Siz ne düşünüyorsunuz?


"Hakemlerle ilgili ben de kaygı taşıyorum. Aslında hakemlerimiz çok iyi. Cüneyt Çakır başta olmak üzere birçoğu yurtdışında görev alıyor, oradaki maçları da çok iyi yönetiyor. Ancak Türkiye'ye gelince aynı performansı gösteremiyorlar ne yazık ki. Bugün birçok kulüp şikayetçi hakemlerin yönetiminden. Galatasaray maçlarına verilen VAR hakemlerinin tesadüf olmadığını düşünüyorum, bu konuda benzer endişeler taşıyorum. VAR sisteminin Türkiye'deki uygulanışında sorun var.

"Türkiye'deki maçlarda verilen kararlarda standart yok"

Bizdeki maçlarda karar verme süreci 6 dakika sürerken, Avrupa'da 30 saniyede VAR'dan karar çıkıyor. Türkiye'deki maçlarda verilen kararlarda standart yok. Aynı hareketi bir takım yaptığında faul veriyor, diğer takım yaptığında vermiyor. Diğer konuya gelecek olursak, Burak Başkan TFF'yi beğenmediğini söyledi ama bence bu konuya daha temkinli yaklaşmak gerekiyor. TFF görevini sürdürüyor ve bu kuruma eleştirilerin olsa da uyumlu çalışılması gerekiyor."

"Burak Elmas'ın TFF'yi istifaya davet etmesini abartılı buldum"


- TFF'yi istifaya davet etti ama...

"Bunu biraz abartılı buluyorum. Bence istifaya davet ederek bir tavır ortaya koydu. Yoksa o da biliyor istifa etmeyeceğini. Bizde oynayan Herry Kewell'in 'Türkiye'de futbol Galatasaray'a karşı oynanan bir oyundur' sözü var. Çok doğru saptama. Galatasaray'ın işi kolay değil, çok hedefteyiz."

"Burak Başkan daha sert konuşmuştu"


- TFF Başkanı Nihat Özdemir'in konuya dair açıklamasını nasıl buldunuz?


"Nihat Bey'i severim, beyefendi, başarılı bir iş insanıdır. Açıklamasında 'Biz Türk futbolunun sorunları ile uğraşırken, böyle konularla ilişkilendirilmeyelim. Varsa elinizde belge paylaşın' diyor. Açıklamasını sert bulmadım. Burak Başkan daha sert konuşmuştu."

"Fatih Terim 60 küsür yaşında ama kendini 25 yaşında sanıyor"


- Uzun yıllar birlikte çalıştığınız Fatih Terim'le ilgili neler söylemek istersiniz?


"Türkiye'nin en başarılı teknik direktörü. Çok severim Terim'i. Onunla şahsiyet kavgasına girmemek gerekiyor. Kişiliği ortada bir insan; ya kabul edersin çalışırsın, ya da çalışmazsın. Kimse mükemmel değildir. Onun iyi tarafları görülmeli, Galatasaray'a pozitif katkısına bakılmalı. Bazen sahada kendini kontrol etmekte zorlanıyor.

Bu kadar başarılı ve tecrübeli bir teknik adamın hakem ne yaparsa yapsın sahada kendini kontrol etmesi gerekiyor. Ne yaparsa yapılsın, hakemlere kart göstertecek şekilde hareket etmemeli. Ama o kadar heyecanlı ki, onu da anlıyorum. Şimdi 60 küsur yaşında ama kendini hâlâ 25 yaşında sanıyor ve o heyecanla davranıyor."

"Kavga edersen olmaz"


- Terim'in aldığı cezalar da çok tartışılıyor. Siz Terim'e bu konuda haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?


"TFF'nin kuralları var, bunlar belli. Buna göre ceza vermişlerdir. Kurul tercih hakkını üst sınırdan vermiştir o ayrı ama kurallar çerçevesinde cezalar veriliyor. Galatasaray bu kurulla diyalog içinde olmalı. Kavga edersen olmaz."

"Galatasaray'da takım ruhu yok"


- Sizin başkanlık döneminizde Galatasaray çok büyük başarılara imza attı. Şimdi neden aynı başarıyı sağlayamıyor takım? Eksik olan ne sizce?


"Takım ruhu yok. Galatasaray'da bizim dönemimizde takım ruhu vardı, şimdi bu eksik. Takım ruhu yönetimde başlar ve bu aşağıya doğru da iner. Burak Başkan geleli daha 6 ay oldu, daha çok yeni. Takım ruhunu Galatasaray'a yerleştirmesi gerekiyor. Bizim dönemimizde mali olarak da çok daha zor bir süreçten geçiyorduk, şimdiki paralar yoktu o dönemde.

Ama bize bu başarıyı kazandıran takım ruhu oldu. Dört sene çok çalıştık UEFA kupasını almak için. UEFA kupası hedefini koyduğumuzda 'Başkan hayal görüyor' demişlerdi. Ama inanmak gerçekten çok önemli. Ve bu hedef etrafında birleşerek takım ruhunu taşımak gerekiyor, biz bunu başardık.

Bu arada eskiden böyle modern statlar da yoktu. Cumhurbaşkanı bu açıdan önemli adımlar attı ama kulüpler sahalarına özen göstermiyor. Sahalarımızın durumu kötü, kulüpler bakım için para vermek istemiyor. Stadı veriyor ama sahayı da devlet yapacak değil. Kısacası burada kulüplere sorumluluk düşüyor."

"Arda bizim kulübün yetiştirdiği önemli bir futbolcu"


- Arda Turan için neler söylemek istersiniz?


"Arda bizim kulübün yetiştirdiği önemli bir futbolcu. Yurt dışında oynadı, sonra geri geldi. Ben onun yerinde olsam, Barcelona'dan sonraki süreci daha farklı değerlendirirdim. Daha çok çalışıp, uluslararası bir futbolcu olurdum. Şimdi ulusal çapta bir futbolcu. O Barcelona'dayken bile hafta sonları İstanbul'a geliyordu. Tabii bu bir tercihtir. Kendisinin bu tercihine de saygı duyuyorum."

"Burak Elmas bazı ilişkilerinde aşırı tepki gösteriyor"


- Burak Elmas'ın başkanlık performansını nasıl buluyorsunuz?


"Temsilde çok iyi buluyorum, kulübü güzel temsil ediyor. Prensipte yönetim tarzını ve aldığı kararları beğeniyorum. Ancak bazı ilişkilerinde aşırı tepki gösteriyor. Bunun da düzeleceğini düşünüyorum. Galatasaray başkanlığı zor bir görev. Sürekli gündemde oluyorsun, yaptığınız her şey tartışılıyor. Bu görevi sürdürürken bunları da yönetmek gerekiyor."

"Galatasaray kötü bir performans sergiledi"


- Galatasaray'ın bu sezonki performansı da çok konuşuluyor...


"Beklentinin çok altında, kötü bir performans gösterdi takım; hem ligde hem de Türkiye Kupası'nda. Birinci Lig'in sonlarında olan Denizlispor'a yenildiler. Bu hazmı kolay bir durum değil. Galatasaray'ın 27 puanla 10. sırada olması beklenmeyen bir durum. Fenerbahçe de tenkit ediliyor ama 4. sırada. FB kendine göre reform yaptı ama biz hâlâ duruyoruz. Bu durum da eleştiriliyor haklı olarak."