AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fatih Akyel: Lucescu'nun adil olduğuna inanmıyorum

İlk Yayınlanma : 07 Eyl 2018 - 11:41 / Son Güncelleme : 07 Eyl 2018 - 14:41

Fatih Akyel: Lucescu'nun adil olduğuna inanmıyorum

Eski futbolcu ve günümüzün teknik direktörlerinden Fatih Akyel, A Milli Takım ile Rusya arasında oynanacak maç öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Lucescu’nun kadro tercihini yorumlayan Akyel, ”Lucescu’nun adil olduğuna inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Fatih Akyel’in açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"Önüne geleni milli takıma alıyorlar gibi görüntü var"

Çok iç açıcı bir kadro değil. Ama yeni bir oluşum içindeyiz. Başarıya aç bir milli takım var. Yeni bir kadro oluşturuluyor. Bana göre yanlış tercihler de yapılıyor. Alınmaması gereken oyuncular alınıyor. Her önüne geleni milli takıma alıyorlar gibi görüntü var. Bu kadro ile aman aman bir başarı geleceğini düşünmüyorum.

"1-2 maçlık performansla oyuncu milli takıma çağrılmamalı"

Jenerasyon değişikliği mutlaka takımı etkiler. Her ülke için geçerli. Jenerasyonu değiştirirken de akıllı hamleler yapmak lazım. Elinizdeki bazı oyuncuları kullanmanız lazım. İyi gözlem yapmanız gerekiyor. 1-2 maç ile bir oyuncunun milli takıma gelemeyeceğini bilmesi gerek. 1 maçta iyi oynayan oyuncuyu milli takıma davet etmemek gerekiyor. Jenerasyon değiştirirken, takıma monte ederek devam etmek lazım. 20 oyuncu gönder, 20 oyuncu al… Bu bir hayal kırıklığı yaratır.

"Lucescu geleceği inşa etmek için bence doğru bir isim değil"

Mircea Lucescu’nun dönüşüm için doğru bir isim olduğunu zannetmiyorum. Lucescu 73 yaşında. Milli Takım kendisini toparlayana kadar 80 yaşına gelir ve antrenörlüğü bırakır. Lucescu geleceği inşa etmek için bence doğru bir isim değil. Bu benim fikrim. Kendisiyle de Galatasaray’da çalıştım. Defans oynatan, futbol oynamaktan yana değil de garantiye giden bir teknik adam. 1 gol atayım, üstüne yatayım düzeyinde oynayan bir hoca. Bu tarz çalıştırıcıların jenerasyon oturtması zor. Lucescu, bir milli takımı alıp yenilik yaptı mı?

"Lucescu daha önce hep hazır takımlara gitti"

Bakıldığında Lucescu kariyerinde daha önce hep hazır takımlara gitti. Galatasaray ve Beşiktaş’taki dönemleri böyleydi. Genç bir takımı alayım, işleyeyim, iyi futbolcular çıkarayım diye bir misyonu olmadı. İnşallah başarılı olur. Eski bir futbolcu ve teknik adam olarak bana bu zor geliyor. Yetenekli, başarıya aç bir teknik adam olsaydı farklı şeyler söylerdim.

"Lucescu'nun adil olduğuna inanmıyorum"

Lucescu’nun adil olduğuna inanmıyorum. Lucescu’nun bir Oğuzhan vakası var. Eğer dik duran bir teknik adamsan, kadroyu açıkladıktan sonra Oğuzhan’ı almayacaksın. Baskı sonrası çağırmıştı. Medyadan ve kulüplerden baskı yediğinde demek ki oyuncuları çağırabiliyor. Bu adalet sayılmaz. Sen kendi kafandaki milli takımı oluşturmak istiyorsan ödün vermeyeceksin. “Benim sistemine uymuyor, o yüzden çağırmadım” diye açıklama yapabilir. Ben bu açıdan adil olduğunu düşünmüyorum.

"Lucescu geldikten sonra milli takımda ne gördük?"

Milli Takım başarılı olsun istiyorum. Başka bir milli takım yok. Fakat; Lucescu ile bir yere gidemeyiz. Lucescu kadar teknik adamlık yapacak hocalar var. İnsanlar Lucescu’yu sevmediğimi düşünmesin. Gerçekleri anlatmaya çalışıyorum. Lucescu geldikten sonra ne gördük milli takımda? Gören varsa buyursun söylesin.

Fatih Akyel'den Fenerbahçe ve Galatasaray yorumu

Takımları mali şartlar çok etkiledi. Büyük takımlar sarsıldı. Fenerbahçe isim olarak iyi transferler yaptı. Bunları oturtmak zaman alır. Cocu’nun zamana ihtiyacı var. Galatasaray’ın oturmuş bir takımı var. Türkiye için iyi bir takım ama çalkantılar yaşıyor zaman zaman. Fakat; Şampiyonlar Ligi için başarı zor. Fatih Terim’in elindeki bu isimlerle Devler Ligi’ni kaldırması çok zor diyebilirim.