AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Fatih Terim ve Galatasaray bir araya gelince yenilmez oluyor"

İlk Yayınlanma : 19 May 2019 - 21:29 / Son Güncelleme : 20 May 2019 - 00:29

beIN SPORTS yorumcularından Metin Tekin, Tugay Kerimoğlu, Tümer Metin ve Önder Özen, Galatasaray-Medipol Başakşehir maçını değerlendirdi.

Yorumcuların açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Tugay Kerimoğlu: Devre arasında yapılan doğru transfer politikasının hakkını vermek lazım. İnce eleyip sık dokumuşlar. Devre arasında bir de Rodrigues'i gönderip Feghouli'yi adapte ettiler.

Metin Tekin: Diagne için Galatasaray'ın santrforu diyemedik ama kanat oyuncuları çok iş yaptı.

Metin Tekin: Ligin futbol kalitesi tartışılabilir ama heyecanı çok yüksek bir sezon oldu.

Tugay Kerimoğlu: Galatasaray ailesini tebrik ederim. Emeklerin karşılığını vermek lazım. Bu akşam oyunlarının ödülünü aldılar.

Metin Tekin: Bir teknik adamın ne kadar etki edebileceğini gösteren bir Fatih Terim şampiyonluğu oldu.

En güzel şey şampiyonluğu yaşamaktır. Tebrikler Galatasaray ve Fatih Terim'e...

Önder Özen: Galatasaray, ülke futbolunda büyük bir güç. Fatih Terim de öyle. Bir araya gelince yenilmez bir hal alabiliyor. Fatih Terim, her şeyi talep eden talepkar bir yarışmacı. Bizim küçüklüğümüzdeki Galatasaray böyle değişti. Fatih Terim, görev almaya başlamasıyla birlikte Galatasaray'ın kimliği de değişti. Galatasaray ile Fatih Terim'in ilişkisi çok değişik. Başka kulüplerde böylesi yok.

Galatasaray'ın teke tekte kaybettiğini görmedim. Bu tip yarışlarda teke tek kaldığında bir şekilde kafayı uzatıyor. Galatasaray'ın 22 şampiyonluğu var, 3'te 1'inden fazlasını Fatih Terim ile kazanmış. Fatih Terim kabul etse de etmese de birinci uzmanlık alanı motivasyon...

Fatih Terim'i sadece motivasyonla anlatamayız. Kayıp Donk'u ön liberoda oynattı. Oradan heybeye bir şey attı. Bugün ilk yarı 1-0 gerideyken Donk'u yanına aldı. Selçuk'u oyuna soktu. Bu sezon Selçuk var mıydı? Bunları motivasyonla anlatamazsınız. Şansın geldiğinde hazır durmak diye bir şey var. Şans herkese geliyor ama plana sadık kalmak lazım. Herkesin vazgeçtiği yerde içindeki yangını etrafına yayabiliyorsan lidersindir. Fatih Terim'de yangın bitmiyor.

Tümer Metin: Galatasaray, geçen sene bu kadar acı çekmedi. Fatih Terim geldiğinde liderin 1 puan gerisindeydi. Bu sene 8 puan gerideyken bile bırakmayan liderlik özelliği. Bu iklimi yaratmak hocanın en büyük meziyeti. Hoca bu iklime gelsin istiyor. O yüzden buralarda başarı gösteriyor. Beşiktaş maçı da aynı iklimde oynandı. Son iki maçı formalite maçı gibi de oynayabilirdi. Takımına o inancı aşılaması önemli.

Fatih Terim, verim alması gereken herkesten verim aldı.

Şu ortamda şu gerginlikle şu iklimde Fatih Terim'den başka kimse şampiyonluk kazanamaz. Hoca bu. Bir başkası yok ama Türkiye'de.

50 bin seyirci hangi dilde tezahürat yaparsa yapsın hiç bilmeyen birini bile motive edebilir mi? Eder. Peki Galatasaray tribününü kim motive ediyor? Fatih Terim.

Önder Özen: Fatih Terim'in oyunu okuma konusunda fark yarattığı bir gerçek. Finalleri oynarken kenardan sizi iten kalabalığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Başakşehir'de bu eksikti. Abdullah Avcı'yı çok önde görürüm ama bugün gerekli hamleleri yapamadığını söyleyebilirim.

Mitroglou'nun 90+'da gol attığı Akhisarspor maçında bu iş sonuna kadar gider umudu verdi.

İyi ki Galatasaray için şampiyonlukla taçlanarak bitti. Şampiyonluk kaçsaydı içeride büyük sorunlar olabilirdi. Şampiyonluk stresi sahaya yansımaya başlamıştı. Diagne ve Sinan'ın penaltı atışında ve bugün Selçuk ile Belhanda'nın yaşadıkları bunların göstergesiydi.

Tümer Metin: Başakşehir, 8 puanlık krediyi yedi. Ancak yarışa kattıklarından dolayı ikincinin de değerini vermemiz lazım. Daha iyi yapmaları gerektiği şeyleri de söylemek lazım.

Şampiyonlukta baba futbolcu bence Feghouli'dir.

Önder Özen: Marcao'nun birçok şeyi değiştirdiğini düşünüyorum. Süper bir savunmacı değil ama geriden oyun kurma konusunda çok başarılı. Ofansif performansların artmasında Marcao'nun etkisini görüyorum. Oyuncuyu bulan scout ekibini de alkışlıyorum.

Tümer Metin: Marcao, iyi bir oyuncudur. Net. Luyindama için tartışırım, aklımda soru işaretleri var ama Marcao'da yok.

Önder Özen: Marcao'nun burada biraz daha sertleştiğini görüyorum. Oyuncu gelişiyor. 2-3 sene sonra Galatasaray bu oyuncuyla farklı şeyler yapabilir.

Tümer Metin: Şampiyonu belirledik ama ülke futbolu devam ediyor. Abdullah Avcı, bu ülkenin en önemli figürlerinden birisidir. Söyledikleri yenilir yutulur cinsten değil. Teyite muhtaç şeyler söylüyor. Bir şey olduysa çıkar ortaya. Abdullah Avcı, buradan oyunla çıkamazsınız diyor.

Önder Özen: Fatih Terim'in dışarıya yansıttığı şey, tamamı insanların duygusuna kalbine hitap eden şeyler. Mutlaka Abdullah Avcı'nın da duygulara hitap ettiği sözler vardır. Ancak konuşmalarında bunu bize söylemiyor.

Zaman zaman ne kadar kusursuz stratejileriniz varsa da rakibiniz var karşınızda. Rakibinizin de aldığı önlemler var. Öyle durumlarda oyuncular çıkar ortaya. Fatih Terim'in ve oyuncuların bütün gücünü sahaya koyabilme konusunda başarısı var. Kadronuzda saha içerisinde topla her türlü dümeni çevirebilecek bir Robinho var ise ondan çok üst düzey verim alma şansını kullanamadığını düşünüyorum Başakşehir'in.

Diagne kendisini süper star zanneden sıradan bir oyuncu. Ancak Fatih Terim, O'nu idare edebiliyor.

Önder Özen: Galatasaray en güçlü kadro olduğu için kazanmadı. Pes etmeden devam etti. Yüksek efora çıkarak oynadı. Bütün bir devreyi kaybetmeden oynamış olması önemli. Puan farkı 8'ken ben tribünlerde boşluk görmedim. Kadro olarak benim favorim Beşiktaş'tı. Galatasaray, bütün birimleriyle daha organizeydi.

Tümer Metin: Bence en güçlü kadro Beşiktaş'taydı. Galatasaray, Gomis'i göndermişti. Savunmada Ozan oynadı sezon başında.