AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe 114 yaşında! Kulüpten yıl dönümü mesajı

İlk Yayınlanma : 03 May 2021 - 00:50 / Son Güncelleme : 03 May 2021 - 15:57

Fenerbahçe Spor Kulübü kuruluşunun 114. yıldönümü dolayısıyla resmi sitesinden bir kutlama mesajı yayınladı. İşte detaylar...

Fenerbahçe 114 yaşında! Kulüpten yıl dönümü mesajı

AJANSSPOR-HABER

 

Fenerbahçe Spor Kulübü 114 yaşında. Sarı lacivertliler kuruluşunun 114. yıldönümünde resmi siteden açıklama yaptı. ‘114 yıl önce bir kulüp doğdu... Sonsuza Dek Yaşasın' başlığı ile yapılan paylaşımda “114 yıl önce, bu ülkenin en büyüğü olacak bir spor kulübü doğdu. 114 yıl önce 5 kişinin bir araya gelerek diktiği fidan, milyonları peşinden sürükleyen asırlık bir çınar oldu” denildi.

'İftiralarla, komplolarla mücadele etti'

Açıklamada şöyle devam etti: “İşgal altındaki bir ülkede, hem cepheye silah taşıdı, hem yabancı takımları teker teker yenerek halkın morali oldu, umut oldu, inanç oldu... Üzerine her türlü iftiralar atıldı, komplolar kuruldu ancak her zaman armasından aldığı güçle karanlıkların üzerine tutulan Fener oldu.”

Atatürk'ün Fenerbahçe'yi ziyareti

3 Mayıs’ı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübü ziyareti nedeniyle kuruluş günü olarak kutlayan sarı lacivertliler, “Kurtuluş Savaşımızın lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk; bu kulübü ziyaret etti, futbol takımının maçını izledi, kulübün binası yandığında, en zor gününde, en büyük maddi yardımı yaptı” dedi.

'Rakipleri en kirli ittifaklara girdi'

Fenerbahçe’nin mesajı şöyle tamamlandı: “Bu kulüp öyle büyüktü ki; rakipleri O’nu durdurmak için gerektiğinde en kirli yapılarla en kirli ittifaklara girdi. Ve 114 yıldır, renkleri birbirine karışmış türlü odaklar, bir an olsun durmaksızın bu kulübe, değerlerine, yarınlarına saldırıyor. 114 yıldır bu kulüp, kimi düşmanlığını açıkça gösteren kimi dost görünen bu zehirli yapılara karşı mücadelesini, armasından aldığı güçle, taraftarının sonsuz desteğiyle veriyor. Vermeye de devam edecek! 

'Fenerbahçe dimdik ayakta duracak'

Tarihine yakışır şekilde, pes etmeden, vazgeçmeden, dimdik duracak! Bu kulübün adı FENERBAHÇE! Bugün, yarın ve her gün; En güzel günde olduğu gibi en zor günde de O’na duyduğu inançla milyonlar hep bir ağızdan haykırıyor: İyi ki Fenerbahçe var, İyi ki Fenerbahçeliyiz! EFSANE 114 YAŞINDA! Tarihiyle, büyüklüğüyle, değerleriyle, Sonsuza dek yaşasın!” 

Öte yandan Fenerbahçe'nin resmi sitesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kulübü ziyaretini anlatan bir animasyona yer verildi. 

"Fenerbahçe değerlerini tekrak özümsemek için bir aradayız"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün kuruluşunun 114. yıl dönümünü kutlamak için yapılan törende konuştu. Koç şu sözleri kaydetti:

Fenerbahçemizi tarihi bir günde başta Atamız olmak üzere bu önemli günde 3 Mayıs’ı anıyoruz. Kelimelerle tarifi zor bir duygu, kelimelerle tarifi zor bir günü, olayları anlatmaya çalışıyoruz.

Fenerbahçemiz, kurulduğu günden bu yana ait olduğu toplumla beraber büyümüş ve pek çok badireler atlatmıştır. Gerektiğinde bağımsızlık uğruna isyan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile beraber, bu ülkenin kurucu değerlerini, kendine her daim ilke edinmiştir. Tarihi boyunca bayrağımızı dünyada gururla temsil eden sporcular yetiştirmiş, sarı lacivert sevdamızın 114. yaşını kutlamak, kutlarken de Fenerbahçe değerlerini nesilden nesile aktarılan bu büyük kültürü tekrar ve tekrar özümsemek için hep bir aradayız.

Harington Kupası vurgusu

Fenerbahçe’nin kuruluşunun Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar geçen dönem içerisinde çok çok özel bir anlamı vardır. Bu anlam, Nurizade Ziya, Ayetullah Bey, Bahriyeli Necip Okaner adlı gençlerin yaşadıkları bu topraklarda yabancıların hakimiyetinde oynanan futbol oyununa adeta isyan ederek dahil olmalarında, bu anlam sonrasında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından yakılan bağımsızlık ateşinin parlayan pervane olmasında, bu anlam pek çok maçta olduğu gibi demin de ifade edildiği gibi, 1923’te Harington Kupası’nda İngiliz muhtelit gardlar takımına yaşattığı yenilgilerde ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin spor alanında lokomotif olmasında vücut bulur.

"Fener, Türk milletine ışık oldu"

1907 yılının bahar aylarında başlayan Fener, yaprakların yeşererek doğaya umut olması gibi önce Kadıköy’ün çocuklarına ve gençlerine daha sonrasında ise çok daha geniş kitlelere, Türk milletine ışık oldu. Ve bugün hala ilk günkü gibi etrafına aydınlık saçarak ışıldamaya devam ediyor. 3 gencin, Saint-Joseph Lisesi’nin Türkçe öğretmeni Enver beyle bir araya gelmesiyle başlayan hikaye, semtinden hiçbir zaman kopmadan, köklerine sıkı sıkı bağlı bir şekilde dallarını önce yurt geneline, sonrasında da dünyaya açarak sürdü. Ve bugün hala da sürmeye devam ediyor.

"Mustafa Kemal Atatürk'ün kulübümüzle olan bağı en büyük gurur kaynağımız"

Türkiye’nin en büyük spor kulübü olarak, bizim tartışmasız en eşsiz gurur kaynağımız UIu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübümüzle olan çok sıcak yakın bağıdır. Bu bağın başlangıcı da demin de ifade edildiği gibi 3 Mayıs 1918 tarihinde Kuşdili lokalimizi ve yine aynı gün sonrada stadyumumuzu ziyaret etmesidir. O dönem Anafartalar Kahramanı unvanını alan Atamızla bağımız o günden sonra hiçbir zaman kopmadı, her geçen gün kuvvetlenerek, bir ve bütün oldu. Atamız ziyaretinden bir sene sonra milli mücadelemizi başlatmak için Samsun’a gitmeden önce yine Kulübümüzü ziyaret etmiş, müzemizde bulunan hatıra defterimizi imzalamıştı.

"Atatürk yaptığı bağışla kulübümüze can suyu olmuştur"

Cumhuriyetimizin ilanından sonra ilk kez 1927 yılında İstanbul’a gelen Atamızı karşılayanlar ve Moda açıklarında kayıklarıyla muhteşem, emsalsiz bir gösteri düzenleyenler arasında yine Fenerbahçe Spor Kulübü de vardı.

5-6 Haziran 1932 tarihinde Kuşdili lokalimizde çıkan korkunç yangın sonrası Kulübümüzün elinden tutan yine ilk kişi Ulu Önderimiz olmuş, yaptığı büyük bir bağışla Kulübümüze can suyu vermiştir. Stadımızın o tarihte mülkünün Kulübümüze ait olmasında da yine Atamızın imzası vardır. Ülkemizi düşman işgalinden kurtararak, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, o dönem herkesin gıpta ile baktığı yepyeni modern bir ülke inşa eden, Türk sporuna büyük hizmetler veren Fenerbahçemize her daim destek olan, takdir eden, sosuz muvaffakiyetler dileyen Ulu Önderimize minnetimizin ve saygımızın bir göstergesi olarak kendisinin büstü demin de ifade edildiği gibi 1934 yılında büyük bir törenle stadımıza kondu.

"Hangi takımın Atatürk'ün yolunda ilerlediği önemlidir"

Her zaman söylerim, Atamızın hangi takımı tuttuğu değil, hangi takımın onun yolunda yürüdüğü önemli olandır. Buna mukabil Atamızın, Kulübümüze olsan sevgisi, yakınlığı, ilgisi ve sıcak bağı pek çok anıda, bilgide, belgede mevcuttur. Evet, 1934 yılında büstü stadımıza kondu. O dönemin sporcuları, Fenerbahçeli çocuklar, yüzlerini Gazimizin büstüne dönerek, demin içilen andı söylediler. Bir kez daha söylemek istiyorum, bir kez daha paylaşmak istiyorum:

Büyük Atatürk, senin açtığın yolda, senin göstereceğin hedefe yürüyeceğimize, bizlere emanet ettiğin Cumhuriyeti koruyacağımıza, Türk ruhu, Türk asaleti, Türk sporculuğu ve mertliği ile senin peşinden geleceğimize, gözlerimizi senden ayırmayacağımıza ant içeriz.

"Bizlerin görevi, Ata'mızın yolundan giden Fenerbahçeli çocuklar yetiştirmektir"

O andan sonra uzun seneler boyunca kuruluş yıl dönümlerimiz büstün önünde Fenerbahçelilerin bu andı ile kutlandı. Bu onurlu geleneğimizi bu sene itibariyle tekrar hayata geçirmekten dolayı son derece mutluyuz ve memnunuz. Camiamızın bu kıymetli geleneğini belgeleriyle ortaya koyarak, tarihimize ışık tutan Fenerbahçe tarihi çalışma grubuna camiamız adına da teşekkürleri borç bilirim. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tarihimizin Cumhuriyet tarihinden, bağımsızlık mücadelemizden ve Ulu Önderimizin kıymetli şahsından ayrı olarak anlatılamayacak olmasının sonsuz gururunu, hayattaki en büyük nişanemiz olarak göğsümüzde taşıyoruz. Bizden önceki nesillerde de olduğu gibi, bizlerin de görevi; bu değerleri gelecek nesillere aktarmak, bu kültürü korumak, yaşatmak, büyütmek ve Atamızın yolundan giden Fenerbahçeli çocuklar yetiştirmektir. İnşallah en kısa zamanda normalleşiriz. Ve inşallah bu salgın süreci sonrası yani bir sonraki kuruluş yıl dönümümüzü hep beraber, coşkuyla bir arada kutlayabiliriz. Sonsuza dek Atasının izinde olacak Fenerbahçe sen çok yaşa diyerek sözlerimi sonlandırıyorum. Tüm camiamızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Önümüzdeki bayramınızı da kutluyorum. Sağ olun, var olun.”

"Atatürk'ün Fenerbahçe sevgisi ve kulübe verdiği hibe..."

Fenerbahçe Spor Kulübü kuruluşunun 114. yıldönümünü kutluyor. Sarı lacivertli kulübün Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük'de Fenerbahçe Televizyonuna açıklamalarda bulundu. Kulüp binası yandığı zaman Atatürk'ün büyük üzüntü yaşadığını söyleyen Küçük, "Ama ne mutludur ki 1944 yılında yine Fenerbahçe’nin bilinen şahsiyetlerinden ve üyelerinden Kemal Onar’ın, Vatan gazetesindeki masasının üzerinde bu anı defteri yad edilerek bugün müzemizde muhafaza ettiğimiz, şerefle ve gururla taşıdığımız Atatürk’ün ziyaretinde kendi el yazısıyla yazdığı bu anı halen üyelerimizin ve ziyaretçilerimizin görmeleri için ve kulübümüzün müzesindeki kupaları ve diğer şiltleri seyretmeleri için sergilenmektedir.

 

Atatürk, Fenerbahçe sevgisini sadece kulübü ziyaret ederek göstermemiştir. 1932’de kulüp binası yandıktan sonra o zamanki yöneticiler ‘eşya piyangosu’ düzenlemişlerdir. Büyük Atatürk de İş Bankası vasıtasıyla kendi bütçesinden 500 lira kulübümüze hibede bulunmuştur. Büyük Atatürk, Fenerbahçe’ye olan sevgisini ve Fenerbahçe’ye verdiği önemi bu yardımla da göstermiştir. Fenerbahçe Kulübü, Atatürk’e olan sevgisini ve Atatürk’ün de Fenerbahçe’ye olan sempatisini yine anıtlaştırmak için 1934 yılında Büyük Atatürk’ün müsaadesiyle Stadına, Atatürk’ün büstünü koymuştur.

 

Fenerbahçe Spor Kulübü, hem kuruluşunda hem de Atatürk’ün ziyaretinde 3 Mayıslarda bugünlerin anarak geleceğimize ışık tutmaktadır. Biz de bugün mutluyuz. Fenerbahçe kurulmuştur, Fenerbahçe Atatürk’ün ziyaretiyle gururlanmıştır. Dolayısıyla milli ve dini bayramlarımızın dışında biz Fenerbahçe camiası kendi bayramımızı her sene kutluyoruz, yâd ediyoruz. Ve ilelebet Cumhuriyet var olduğu müddetçe de 3 Mayıslar bizim için kutlanacak değerli, mili bir gün olarak anılacaktır. Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Sadettin Saran'dan kutlama

Saran Holding Yönetim kurulu Başkanı Sadettin Saran da Instagram hesabından Fenerbahçe'nin doğum gününü kutladı. Saran, "Bugün 3 Mayıs. Atatürk'ün kulübümüzü ziyaretinin yıl dönümü. Yani Fenerbahçe'nin doğum günü. Nice seneler Fenerbahçe" dedi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @sadettinsaran