AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe açıkladı: Mahkeme, beIN Sports'un talebini reddetti!

Ajansspor Editör
Emrah Karalinc
İlk Yayınlanma : 18 Tem 2021 - 12:47 / Son Güncelleme : 19 Tem 2021 - 08:52

Fenerbahçe, yayıncı kuruluş beIN Sports ile ilgili mahkemenin verdiği kararı açıkladı. Hangi talep reddedildi? İşte gelişme ve detaylar.

AJANSSPOR-HABER 

Spor Toto Süper Lig'de geçen sezon Fenerbahçe 3. sırada yer almıştı. Geçen sezon yayıncı kuruluş ile Fenerbahçe arasında gerginlikler yaşanmış ve sarı-lacivertliler kendilerine sansür uygulandığı gerekçesiyle beIN Sports'a eleştirilerini sürdürmüş ve protesto etmişti. 

Yayıncı tedbir kararı aldırttı, Fenerbahçe kaldırttı

İlk olarak Fenerbahçe forması giyen futbolcuların ve teknik heyetin röportajları röportaj yapılmasına rağmen yayınlanmamıştı. Sarı-lacivertliler, Be Fair sloganını içeren tişörtlerle sahaya çıkmıştı. Yayıncı kuruluşun, sarı-lacivertlilerin bu sloganıyla ilgili mahkemede bir girişimi oldu. Buna göre beIN Sports, söz konusu hamlenin markaya zarar verdiği gerekçesiyle dava açmış ve sloganın durdurulması yönünde ihtiyati tedbir uygulatmıştı. Sonrasında Fenerbahçe bu tedbiri kaldırttı. 

İstinaf girişimiyle ilgili karar çıktı

Yayıncı ile Fenerbahçe arasındaki bu ihtilafın devamı sonrasında beIN Sports son olarak konuyu istinafa taşımaya karar verdi. Bu girişimle ilgili olarak mahkemeden karar çıktı. 

Fenerbahçe mahkeme kararını açıkladı

Fenerbahçe, resmi internet sitesi yolu aracığıyıyla bugün bir açıklama yayınladı. Açıklamada yayıncı kuruluş beIN Sports ile ilgili yaşanan süreçle ilgili gelişme duyuruldu. Kulüp, yayıncı kuruluşun istinaf talebinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından reddedildiğini duyurdu. 

Yayıncı kuruluşun istinaf telabi oybirliğiyle reddedildi

beIN Media Group şirketi, Kulübümüze yönelik Marka (Tecavüzün Tespiti İstemli) dava açmış ve mahkeme "Be Fair" sloganının kullanılmaması yönünde "ihtiyati tedbir talebinin kabulüne" karar vermişti. Sonrasında Kulübümüzün yaptığı başvuru neticesinde tedbir kararı kaldırılırken, beIN Media Group şirketinin tedbir kaldırma kararına karşı istinaf talebi İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından kesin olarak oy birliğiyle reddedildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen kararda şu ibareler kullanıldı:

“Tarafların iddia ve savunmaları ile mevcut delil durumuna göre; somut olayda, markasal kullanımın bulunup bulunmadığı, markaya tecavüz ve haksız rekabetin yasal koşullarının gerçekleşip gerçekleşmediği hususlarında yaklaşık ispat koşullarının bulunmadığı, belirtilen hususların uyuşmazlığın esasına yönelik olup, yargılamayı gerektirdiği, davalı yanca ifade özgürlüğünün kullanılıp kullanılmadığına yönelik değerlendirmelerin uyuşmazlığın esasını çözecek mahiyette olup tedbir yoluyla değerlendirilemeyeceği, 6100 Sayılı HMK'nun 396. maddesine göre durum ve şartların değişmesi halinde ihtiyati tedbirin değiştirilmesi veya kaldırılmasının yeniden talep edilebileceği dikkate alınarak İlk Derece Mahkemesi kararında bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşılmakla, ihtiyati tedbire itirazın kabulüne ilişkin 24/03/2021 tarihli ara karara karşı yapılan istinaf başvurusunun HMK'nun 353/1-b/1. maddesi gereğince esastan reddine karar verilmesi gerekmiştir.”

Erol Bulut ile Güntekin Onay arasında gerginlik 

Fenerbahçe'nin geçen sezon Emre Belözoğlu'ndan önceki teknik direktörü Erol Bulut ile yayıncı kuruluşun moderatörü ve programcısı Güntekin Onay arasında gerginlikler yaşanmıştı. Bulut, yayıncıya karşı tutumlarının değişmediğini ifade ederken Onay ise imalı bir ifade kullanmıştı. 

GÜNTEKİN ONAY'DAN EROL BULUT'A İMALI SÖZLER HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...