Fenerbahçe Beko'dan 2023 hamlesi: Euroleague'e başvuru

Fenerbahçe Beko'da takımdan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sertaç Komsuoğlu, takımın son durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. THY EuroLeague'de 2023 Final Four için başvuruda bulunacaklarını söyleyen Komsuoğlu, İstanbul ekibinin uzun vadeli projelerine değindi. Komsuoğlu, Pınar Karşıyaka'ya kaybettikleri karşılaşma için sert ifadeler kullandı.
16 Aralık 2020 21:19- Son Güncelleme - 16 Aralık 2020 21:34
Google news abonelik

Fenerbahçe Beko Basketbol Takımı'ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Komsuoğlu, Fenerbahçe Televizyonu'na konuştu. 

THY EuroLeague'de Olimpia Milano karşısında kötü bir yenilgi aldıklarını söyleyen Komsuoğlu, "Yarın bir maçımız (Zalgiris Kaunas) daha var. Ekrana çıkmak basketboldaki gelişmeleri anlatmak için çok doğru bir zamanlama değil. Ekrana çıkmak için keyifli bir zamanlama değil. Taraftarımızın haklı olarak basketbol takımımız ile ve bu süreçle ilgili soruları var. Bunlara cevap vermek için bu programı gerçekleştiriyoruz. Yıllardır ben de Fenerbahçe Beko’yu tribünden yakından takip eden çok iyi bir taraftarıyım. Mağlubiyetlerden çok mağlubiyetlerin alınış şekillerine çok üzülüyoruz. Savaşmamaya çok üzülüyoruz. Takım ruhundan uzak bir şekilde maçları kaybetmeye üzülüyoruz. Üstümüzde bunun da bir hayal kırıklığı var. Bunu ben kabullenemiyorum. Taraftarlarımız da kabullenemiyor. Onlarda doğal olarak tepkilerini bizlere veriyorlar. Biz de bu tepkilerden tamamen ders çıkarmak adına gerek Maurizio, gerek hocamızla, gerek teknik ekiple, gerekse oyuncularla sürekli toplantılar yapıyoruz. Esasında bu bir anlamda kriz. Bu krizi aşmak için çalışmalar yapıyoruz. En kısa sürede yine Fenerbahçemizi istenilen seviyeye ulaştıracağımıza da inanıyorum." ifadelerini kullandı. 

"Taraftarlarımız olsaydı, bazı maçları kaybetmezdik"

Pandemiden dolayı taraftarların olamadığı bir dönemden getiğimizi vurgulayan Sertaç Komsuoğlu, "Geçtiğimiz yıl kadromuzda yer alan sembol isimlerin yerine bu sene yeni transferlerimiz oldu. Yeni bir kadromuz oluştu. Esasında bu zorlu bir geçiş yılı. Bütçemizi yarı yarıya oranla düşürdük. Bunu hemen bir savunma mekanizması olarak kabul etmenizi istemiyorum. Sonuçta bütçe ne olursa olsun sahada terinizi son damlasına kadar akıtırsanız o farkı kapatabilirsiniz. Zorlu bir süreç yaşıyoruz. Taraftarlarımız yok. Gelirler anlamında söylüyorum, sponsorlarımız yine büyük destekler veriyorlar ama bir yandan da gişe kaybımız var. Taraftarlarımız salonda bizimle olamıyor. Bu geçiş sürecinde birçok etken üst üste gelince daha da yorucu bir hal aldı. Sezona da çok iyi galibiyetlerle başlamıştık ancak sonrasında kaybedilen maç serisi oldu. Burada takım güvenini biraz kaybetti. Bu kaybettiğimiz maçları analiz ettiğimizde eğer taraftarlarımız salonda olsalardı kesinlikle şu maçı kaybetmeyiz diyeceğimiz 3 tane maçımız var. Seyircimiz olsaydı CSKA, Bayern Münih ve Valencia maçlarını %100 kazanacağımıza inanıyorum." şeklinde konuştu. 

"Pınar Karşıyaka maçını hakemler katletti"

"Pınar Karşıyaka maçını hakemler katletti"

Sertaç Komsuoğlu, Fenerbahçe Beko'nun bir ara 18 sayı önde olmasına karşın son çeyrekte Pınar Karşıyaka'nın geri dönüşü ile 83-79 kaybettiği karşılaşma ile ilgili sert ifadeler kullandı. Mağlubiyetin sebebini hakemler olarak gösteren Komsuoğlu şu sözleri söyledi: 

"Klasik tabir ama biz bu hakemleri de yenmemiz lazım. Fenerbahçe Bekonu’nun bunu kolaylıkla başarması lazım. Türk Telekom maçında enteresan kararlar gördük. Vesely’e teknik fauller çalındı. Vesely de biz de anlamakta güçlük çektik ama dedik ki bu basketbolun kuralları içerisinde var dedik ancak Pınar Karşıyaka maçını bu kadar kolay anlatamayız. Ankara’da kötü tablo dedik ama Pınar Karşıyaka maçında işler maalesef çığırından çıktı. Hakemler maçı ‘katletti’ tabirini kullanmak istemiyorum ama kullanmış oldum. Katletti. Resmen maçı bir takımdan diğerine kazandırttılar. Aleyhimize çalınan 4 teknik faul, 2 kasti faul. Sportmenlik dışı faul. Hocamıza çalınan fauller. Maçın sonucuna direkt etki eden bariz hakem hatalarıyla maçı kaybettik. Maçın başında Barthel’e, Vesely’e yapılan kontrolsüz hareketler var. Bunlar hiç ciddiye alınmadı. Bu ligde haftanın maçıydı. Bu maça gereken önem verilmemiş. Biz federasyonun pandemi koşullarında özveri ile çalıştığına inanıyoruz. Bu ligin değeri artacaksa bu lige katma değer katılacaksa her anlamda gerekli çalışmaları federasyon yapmalı. Buradan kalkıp da şu hakem şöyle bu hakem böyle demek istemiyorum ama o maçın son çeyreğini izleyen taraflı tarafsız herkes yapılanları gördü. Bu konuda tepkimizi dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz."

2023 Final Four için başvuru

Sertaç Komsuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında THY EuroLeague Final Four'un İstanbul'da düzenlenmesi için Euroleague'e başvurduklarını da açıkladı. 

Komsuoğlu, konu ile ilgili "Fenerbahçe bu yıl bir geçiş sürecinde ve bir geçiş süreci yaşıyor. Bu tip süreçlerde ikinci yıllar çok daha verimli hale gelir. Zor bir süreç yaşıyoruz. Bu süreci hasarsız bir şekilde atlatma adına da gerekli önlemleri alıyoruz. Bunu da ilerleyen günlerde taraftarlarımız bizzat görecekler. Şu anda gelecek senenin kadroları yapılanıyor dedim ama sadece o da değil. 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100.yılı. Türk Hava Yolları ile görüştük ve dedik ki ‘Gelin Cumhuriyetimizin 100.yılında Final-Four’u tekrar İstanbul’a alalım.’ Barselona’da EuroLeague’e gittim ve EuroLeague Başkanıyla da görüştüm. Aynı konuyu konuştuk ve onlar da heyecanlandı. Çok enteresan olacağını söylediler. İnşallah 2023 EuroLeague finalini tekrar İstanbul’a alacağız. O zaman bizim de hedefimiz 2023 EuroLeague finalinde tekrar finali oynamak. Ben, ‘bu yıl da hedefimiz bu, şu’ diyebilirim. Bu yıl hedefimiz Final-Four ama önce ilk 8’e girmemiz lazım. Bu yıl hedefimiz Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğu. Bu tip olaylarda garanti yoktur ama olacağız. Bu yıl hedefimiz Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğu ve olacağız. Ancak bizim taraftarımızı artık sadece bir şampiyonluk kesmiyor. O zaman önce ilk 8’e gireceğiz, sonra Final-Four’a bakacağız. Yani önümüzdeki maçlara bakacağız. Bu nedenle 2023 yılı bizim için yeniden yapılanacağımız, yeniden şampiyonluğu almayı hedeflediğimiz bir yıl. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu yolda her türlü eleştiriye açığız." dedi.