TFF, VAR Kayıtlarını Yayınladı, Fenerbahçe Açıklama Yaptı

Akın Ungan
03.01.2023 - 18:54 | Son Güncellenme: 03.01.2023 - 19:07

TFF, Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep FK-Beşiktaş maçlarına yapılan hakem hatalarını ve VAR kayıtlarını yayınladı. Fenerbahçe, konuyla ilgili açıklama yaptı.

AJANSSPOR HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto Süper Lig'in 15. haftasında oynanan Gaziantep FK - Beşiktaş maçında N'Koudou ile Kitsiou arasında yaşanan pozisyonu ve 16. haftadaki Sivasspor - Galatasaray maçında, Sivas'ın 50. dakikada attığı golün iptal edilmesini hakem hatası olarak değerlendirdi. VAR kayıtlarının yayınlanmasının ardından Fenerbahçe açıklama yaptı.

Açıklamaya Galatasaray göndermesiyle başlandı

Daha önce Galatasaray'ın "VAR kayıtları elimizde" sözüne göndermede bulunarak açıklamasına başlayan Fenerbahçe, "Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 'resmi kaynaklar aracılığıyla' ilk kez açıklanan VAR kayıtları üzerine bu açıklamayı yapmayı sorumluluk kabul ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Dehşet ve üzüntü içinde takip ettik"

Devam eden açıklamada, "Kamuoyu vicdanlarını rahatsız eden, 25 Aralık 2022 tarihinde oynanan Gaziantep FK-Beşiktaş ve 29 Aralık 2022 tarihinde oynanan Demir Grup Sivasspor-Galatasaray maçlarının VAR kayıtlarını dehşet ve üzüntü içinde takip ettik" denildi.

İlgini Çekebilir
TFF, VAR kayıtlarını açıkladı! Erkan Özdamar ve Özgüç Türkalp...
Habere Git

"Bu kayıtlar kara bir leke ve hakem facialarının temizlenmesi için milattır"

Resmi web sitesinden yayınlanan açıklamada şunlar kaydedildi: "Hem zirve hem de düşme hattında birçok takımın kaderiyle oynayan, Süper Lig'in adalet çerçevesinde yönetilmediğinin fotoğrafı olan bu kayıtlar, Türk futbol tarihine geçecek kara bir lekedir. Bununla beraber Türk futbolunun marka değerinin bu durumda olmasının büyük unsuru olan kronikleşmiş hakem facialarından futbolumuzun temizlenmesi için de bir milattır"

TFF'ye teşekkür edildi

Fenerbahçe, "Sezonlardır üst üste yaşanan kaosa sebep olan olayların bugün sadece bir kısmı gün yüzüne çıkmışken; Türkiye Futbol Federasyonu ilk kez önlem ve aksiyon alma odaklı bir tavır ortaya koymuştur. Bu tutum şeffaf yönetim anlayışının en samimi göstergesidir. Kendilerine sorumluluk sahibi bu tavırları için teşekkür ederiz" diyerek TFF'ye teşekkür etti.

"Hakem performanslarının takipçisi olacağız"

Hakem performanslarına dikkat çeken Sarı-Lacivertlier, "Futbolumuzda yaşanan skandallara dair milat olarak kabul ettiğimiz bu adımı son derece değerli buluyor, hakem atamaları ve hakem performanslarının takipçisi olacağımızı vurguluyoruz" dedi.

İlgini Çekebilir
Tarihte ilk... VAR hakemini ofsaytımsı yedi!
Habere Git

"Futbolu kirleten bu isimlerin futbolumuzdan silinmelerini temenni ediyoruz"

Fenerbahçe'den son olarak, "Ayrıca hakem hatasının da ötesinde, olağanüstü bir durum olarak gördüğümüz bu yaşananlarla ilgili gelişmelerin ve atılacak adımların da takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Futbolu kirleten bu isimlerin ve bu isimlerin eğer varsa Türk futbol paydaşları arasındaki her bir uzantılarının, futbolumuzdan silinmelerini temenni ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

N'Koudou - Kitsiou VAR konuşmaları

Atilla Karaoğlan: "İtiyor olarak gördüm, şiddet yok"

VAR: "Ama kafa vurduğunu görüyorum ben de"

Atilla Karaoğlan: "Şiddet var mı?"

VAR: "Var"

Atilla Karaoğlan: "Tamam geliyorum"

Atilla Karaoğlan: "Şiddet yok gibi görüyorum"

VAR: "Kafa attığını görüyorum ben de"

Atilla Karaoğlan: "Abi abartıyor ya, ben sarıda kalacağım"

VAR: "Karar senin"

Sivasspor'un iptal edilen golünde VAR konuşmaları

VAR: "Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson'u itiyor"

Erkan Özdamar: "Evet abi, çok net. Robin Yalçın, Nelsson'a temas ediyor. Ofsayt var mı peki bana onu söyleyin"

VAR: "Evet, ofsayt var"

Senin için hazırladığımız haberler