Fenerbahçe için Avrupa'ya gidememe riski var mı? Alpay Köse açıkladı!

27 Aralık 2019 10:55- Son Güncelleme - 27 Aralık 2019 11:00
Google news abonelik

Hollanda Kulübü NEC Nijmegen, Ferdi Kadıoğlu transferi için Fenerbahçe’den alması gereken parayı alamadığı için FIFA’ya şikayette bulunduklarını açıkladı. Bu durum, Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarına katılım hakkına bir engel oluşturuyor mu? Fenerbahçe borcu ödemezse ne olur? Spor Hukuku Uzmanı Avukat Alpay Köse, konuyu hukuki açıdan değerlendirdi.

Radyospor’da Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in canlı yayında sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin değerlendirmeleri şu şekilde:

Alpay Köse: "Kulüpler arasında böyle bir durum yok"

Burada yaşanan klasik bir alacak-verecek durumu. Bir transfer söz konusu ve ödenmesi gereken meblağın zamanında ödenmemesinden kaynaklı bir sıkıntı var. Bu konu; futbolcuların alacağını alamaması ve bu açıdan kulübe transfer yasağı gelmesi gibi bir durum değil. Kulüpler arasında böyle bir durum yok. Direkt Avrupa’ya gitmeme cezasının UEFA tarafından verilmesi söz konusu değil. Sadece alacağın tahsil edilmesi durumu ortaya çıkabilir.

Alpay Köse: "Fenerbahçe, UEFA lisansı alamazsa Avrupa'ya gidemez"

Dolaylı yoldan Avrupa kupalarına gitmeye engel bir durum olabilir. Kulüpler her sene UEFA lisansı alıyorlar. Bu lisansı alabilmek için de kulüplerin borçlarının olmadığına dair belgeyi bildirmeleri gerekiyor. Borcun ödenip ödenmediği UEFA tarafından elbette sorulacaktır. Eğer Fenerbahçe bir belge ibraz edemezse bu durumda UEFA lisansı verilmez. Fenerbahçe’ye UEFA lisansı verilmezse ve sarı-lacivertliler Avrupa kupalarına gitme hakkı elde ederse bu hakkı engellenir.

UEFA lisansının önemi...

Fenerbahçe yeni sezon başlangıcına kadar NEC Nijmegen ile arasındaki problemi çözemezse UEFA lisansı alamayacağı için, Avrupa’ya gitme hakkı da elde ederse bu hakkı kullanamaz. Fenerbahçe gidemezse de sıralamada sonraki gelen takım bu hakkı kullanılır. Kastedilen durum; Fenerbahçe’nin lisansı alamaması sebebiyle Avrupa kupalarına gidememe riskidir.

VAR kayıtlarının açıklanmasının spor hukuku açısından değerlendirmesi nedir?

VAR kayıtlarının ne şekilde tutulacağı federasyon ile ilgili bir durum. VAR ile ilgili genel prensipleri IFAB ve FIFA koyuyor. Ama ayrıntıları federasyonlar belirleyebilir. Uygulamaya bakınca bu tür kayıtların açık olmadığını görüyoruz. VAR kayıtları açıklanırsa farklı tartışmalar çıkacağı için buna sağlıklı bakılmıyor. Kulüpler, verilen kararın nasıl verildiğini öğrenmekten ziyade hakemler arasında nasıl bir diyalog geçtiğini merak ediyor.

Alpay Köse: "Benim kanaatim TFF'nin VAR kayıtlarını açıklamayacağı yönünde"

Eğer federasyon Var uygulamasında bir standart yakalayamazsa bu tartışmalar devam eder. Bu arada hakemlerin bakış açısı ve tavırları üzerinden tartışılır. Ben TFF’nin VAR kayıtlarının açıklanacağını düşünmüyorum. VAR kayıtlarının açıklanmasının sağlıklı olacağını da düşünmüyorum.