AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe kriterlerine hangi teknik direktörler uyuyor?

İlk Yayınlanma : 09 Mar 2020 - 12:04 / Son Güncelleme : 09 Mar 2020 - 12:14

Ersun Yanal'la yollarını ayıran Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü kim olacak? Hangi teknik adamlar Fenerbahçe'nin kriterlerine uyuyor?

Fenerbahçe kriterlerine hangi teknik direktörler uyuyor?

Fenerbahçe Başkanvekili Semih Özsoy, hangi teknik adamı işaret etti? Ersun Yanal ile yolların ayrılmasından sonra yeni teknik direktörün kim olacağının merak edildiği sarı lacivertlilerde Özsoy, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özsoy, "Teknik direktör konusunda çok seçiciyiz. Bu konunun ne kadar ciddi oluğunu biliyoruz. Uzun vadeli bir hocayla anlaşma çabası içerisindeyiz. Fenerbahçe'ye en faydalı olacak isimle anlaşacağız. Yerli veya yabancı teknik adam diye bir ayrımımız yok. Fenerbahçe'yi ve Türkiye'nin gerçeklerini iyi bilen bir hoca olması bizim en önemli kriterimiz.

BARIŞ ŞEHİRLİOĞLU

Türkiye'de başka bir futbol oynanıyor. Buna da vakıf bir isim olması kriterimizdir” dedi. Peki Özsoy'un teknik direktör kriterlerine uyan kaç isim var, tek tek bakalım:

Abdullah Avcı

Son olarak Beşiktaş'ta çalışan Abdullah Avcı ile Fenerbahçe, temas kurdu. Ancak sosyal medyadan gelen büyük tepki üzerine bu konuda bir yalanlama yapıldı ve konu askıya alındı.

Erol Bulut

Aytemiz Alanyaspor'un başında olan Erol Bulut, son bir yılda ‘Geleceğin Fenerbahçe teknik direktörü’ olarak hep lanse edildi.

Fenerbahçe forması da giyen Bulut, Malatya ve Alanya’da oynattığı futbolla beğeni topladı. Kariyeri için belirlediği ilkelere sadık kalarak yoluna devam eden Bulut, hep büyük hedefleri kovalayacağını da dile getirmişti.

Tayfun Korkut

Fenerbahçe'nin bir başka eski oyuncusu olan Tayfun Korkut, teknik direktör olarak Bundesliga'da görev yaptı. Zaman zaman başarılı grafik çizse de toplamda istikrar sorunu yaşadı.

Arthur Zico

Fenerbahçe'yi 100. Yılında şampiyon yapan ve 2008'de Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale taşıyan Arthur Zico, oynattığı coşkulu ve ofansif futbolla da zihinlerde iyi bir yer edindi. Brezilyalı’nın Fenerbahçe'den sonra gittiği takımlarda başarılı olamaması ve uzun süredir takım çalıştırmaması en büyük handikapı.

Mircea Lucescu

Türkiye’de dört büyükler için adı her zaman gündemde olan bir isim. Galatasaray ve Beşiktaş ile şampiyonluklar yaşadı. A Milli Takımı çalıştırdı. Özsoy’un kriterlerine uyan en iyi isimlerden biri. Ancak ilerleyen yaşı kamuoyunda tartışma konusu. Lucescu en son Beşiktaş’da koordinatörlük için gündeme gelmiş ama görüşmelerden bir sonuç çıkmamıştı.

Christoph Daum

Fenerbahçe'yi 2003-2006 arasında ve 2009-2010’da çalıştıran Christoph Daum, takımı üst üste iki kere şampiyon yaptı. 1994-95 sezonunda Beşiktaş’ı da şampiyon yapan Alman, Türk futbolunu çok iyi bilen yabancılardan.

Joachim Löw

Almanya Milli Takımı ile Dünya Kupası şampiyonluğu yaşayan ve geri dönük olarak Fenerbahçeliler’de pişmanlık yaratan bir isim. Zira, o daha ünlü olmadan önce; 1998-99 sezonunda Fenerbahçe’yi çalıştırmıştı. Halen Alman Milli Takımı’nın başında olan Löw, sarı lacivertli taraftarların her daim takımın başında görmeyi arzuladığı isimlerden.

Zlatko Dalic, Roger Schmidt ve Niko Kovac’ın da adı Fenerbahçe ile anılıyor ancak bu isimler Türkiye futbolunu yakından bilmedikleri için şimdilik Özsoy’un kriterlerinin dışında kalıyor.