AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe, Miha Zajc transferinde dolandırıldı iddiası gündemde

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 27 Eyl 2021 - 12:26 / Son Güncelleme : 27 Eyl 2021 - 18:21

Hollanda basını, Fenerbahçe'nin tecrübeli orta sahası Miha Zajc'ın transferinin son taksitinde bir dolandırıcılık yaşandığını iddia etti.

AJANSSPOR - HABER

Fenerbahçe'nin 2019'da kadrosuna kattığı Miha Zajc'la ilgili Hollanda basınından flaş bir iddia ortaya atıldı. Sarı-lacivertlilerin; transfer taksidinin son ödemesini yaparken dolandırıldığı belirtildi.

Farklı bir adresten sahte mesaj atıldı

Hollanda’nın Gelderlander gazetesinde yer alan haberde Fenerbahçe, Empoli’ye ödenmesi gereken 831 bin 929 euro 50 sent tutarındaki transfer taksidini Doetinchem’deki bir otomobil şirketine gönderdi. 25 Eylül 2020’de transfer taksidinin son tutarı için Empoli’den bir hatırlatma maili geldi, hemen ardından da farklı bir adresten sahte mesaj ulaştı.

Para gönderildi, sonradan fark edildi

Bu mesajda Empoli’den daha önce gelen mailin görmezden gelinmesi istendi. Fenerbahçe’ye yeni bir hesap numarası gönderildi. Sahte mail Empoli’deki irtibat kişisinin adını içeriyordu. Yanlış mail adresi, doğru mail adresinden yalnızca bir harf farklıydı. Para gönderildi. Daha sonra otomobil şirketinin ortağı olan Doetinchem’den bir adamın ticari hesap numarasını içeren bir fatura iletildi.

Olay mahkemeye taşındı

Fenerbahçe, paranın yanlış hesaba aktarıldığını anladı. Kulüp, ikinci bir ortak olan Doetinchemmer’den ve şirketlerinden miktarı geri talep etti. Olay mahkemeye taşındı. Mahkeme, Fenerbahçe ile sanıklar arasında geçerli bir anlaşma olmadığına karar verdi. Fenerbahçe’ye aktarılan tutarı artı yapılan masrafları iade etmelerine emredildi.

Fenerbahçe açıklama yaptı

Öte yandan Fenerbahçe Kulübü'nden de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Sarı-lacivertlilerin resmi sitesinden yapılan paylaşımda, "Son birkaç gün içerisinde Hollanda Gelderland bölge mahkemesinde kazandığımız bir dava üzerine dış basın kaynaklı olarak dijital ve yazılı mecralarda gündeme gelen bir haber ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur." denildi.

Açıklama şöyle devam etti: "31 Ocak 2019’da, İtalya’nın Empoli kulübünden transfer ettiğimiz Miha Zajc’ın transfer ücretinin 830.929,50 euro’luk son taksitinin, Empoli’nin banka hesabına yatırılması adına 30 Eylül 2020 tarihinde işlem yapılmıştır.
 

9 Ekim 2020 tarihinde Empoli FC’den gelen ödeme talebinin ardından fatura adresini araştıran Kulübümüz yetkilileri, söz konusu miktarın Hollanda merkezli bir araç alım-satım şirketinin hesabına geçtiğini saptamış ve şirketten bu miktarın iadesi talebinde bulunmuştur."

Geri ödeme süreci başlatıldı

Açıklamada bunun üzerine yargıya başvurulduğu belirtilerek "Kulübümüz, Hollanda merkezli şirketin geri ödemeyi reddetmesi sebebiyle hızlı bir şekilde Hollanda yargısı nezdinde ilgili şirket hakkında şikayette bulunmuş ve ödenen ücretin iadesi talebiyle mahkemeye başvurmuştur.
 

4 Ağustos 2021 tarihinde, Hollanda Zupthen’deki Gelderland bölge mahkemesi, bahsi geçen şirketin Kulübümüze geri ödeme yapmasına hükmetmiştir. Geri ödeme süreci başlatılmış ve bu doğrultuda ilgili şirket nezdindeki tüm hukuki yaptırımlar kulübümüzün lehine gerçekleşmiştir" ifadeleri kullanıldı.