AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe’de kahve içildi! Dünya yıldızı geldi

Ajansspor Editör
Orhan GLK
İlk Yayınlanma : 26 May 2021 - 19:12 / Son Güncelleme : 27 May 2021 - 08:54

Devre arası transfer döneminde takıma önemli oyuncular transfer eden Fenerbahçe, istenilen başarıya bir türlü kavuşamadı.

Cüneyt Muharremoğlu - AJANSSPOR

Fenerbahçe’de ardı ardına gelen başarısız sonuçlar sonrası Erol Bulut’un yeri sallantıdaydı. Kadıköy’deki Başakşehir karşılaşması da kötü başlamış ve 1-0 yenik duruma düşülmüştü. Maçın başlarında Gustavo’nun bir hareketine kırmızı kart gösterilmemesi karşılaşmada dönüm noktası oldu. İlk yarının sonunda Nazım Sangare ile beraberliği sağlayan sarı lacivertliler ikinci yarıda maçı çevirmeyi başarıyordu. Ama karşılaşmada sonrası tartışmalar Gustavo’nun niye kırmızı kart görmediği üzerineydi. Ezeli rakip Galatasaray “Futbolda karalık gece” paylaşımı yaparken Fenerbahçe’nin buna yanıt vermesiyle futbolda FETÖ tartışmaları alevleniyordu.

İletişim kanalları sorunu

Ali Koç, Fenerbahçe Başkanı olduğunda camiaya şeffaf davranacağını söylemiş ve 'Camiaya sesleniş' programları yapmıştı. Zamanla ‘camiaya seslenme’ ve ‘şeffaflık’ raftan kalktı. Fenerbahçeliler haberleri resmi yollardan değil 'aracılı' olarak almaya başladı. Bu bürokrasi, başkan ve yönetim adına konuştuğunu söyleyen kişilerin doğmasına yol açtı. Özellikle sosyal medyadaki bazı söylemler hem Başkan Ali Koç'u hem de Fenerbahçe yönetimi konusunda soru işaretleri doğurdu.

Yayıncı kuruluş ve TRT’deki yorumcular

Burada Fenerbahçe’nin yayıncı kuruluş ve TRT’deki durumunu da değerlendirmek gerekiyor. İddiaya göre rakip kulüpler görüntüleri elinde bulunduran bu iki kanala isim veriyorlardı. Yorumcu olarak göreve başlayan bu isimlerin ‘kulüplerin çıkarını’ gözeten yorumlar yaptığı ileri sürülüyordu. Fenerbahçe’nin hem yayıncı kuruluş hem TRT’ye önerdiği isimlerin ise reddedildiği belirtiliyordu. Bu sadece söylenti bile olsa futbol dünyasına kulübün güçsüz olduğu izlenimini veriyordu.

Yükseliş dönemi ve “Büyük takım böyle oynar mı?” sorusu

Başakşehir karşılaşması sonrası Fenerbahçe’nin yükselişe geçmesi Erol Bulut hakkındaki tartışmaların masadan kalkmasına neden oldu. Sarı lacivertliler Kasımpaşa’yı yendikten sonra Kadıköy’de Çağdaş Atan’ın çalıştırdığı Alanyaspor karşısına çıkıldı. Karşılaşma 2-1 kazanılsa da Fenerbahçe’nin adeta deplasmanda büyük bir takımla oynuyor gibi maçı tamamlaması eleştiri konusuydu. “Büyük takım böyle oynar mı?” sorusunu sadece taraftarlar değil Alanyaspor Teknik Direktörü Çağdaş Atan bile dile getiriyordu. Erol Bulut ‘Sonuca baksın’ yanıtı verirken Sportif Direktör Emre Belözoğlu’nun bu görüşe katılmadığı ilerleyen haftalarda ortaya çıkacaktı. Sarı lacivertliler, ilk yarının sonuna kadar Ankaragücü, Erzurumspor ve Kayserispor’u mağlup ederken sadece çok soğuk havada oynanan Sivasspor deplasmanında 1-1 berabere kalarak puan kaybediyordu.

İkinci yarı ve transferde dünya yıldızı

Ara transfer dönemi Fenerbahçe açısından sezonun şekillenmesinde büyük rol oynadı. Arsenal’de forma giyen dünya yıldızı Mesut Özil kadroya dahil edilirken yapılan imza töreni esasında geleceğe dair birçok ipucu içeriyordu. Başkan Ali Koç, imza töreninde Emre Belözoğlu’nun amacının aslında teknik direktör olmak istediğini ilk kez dile getiriyordu. Koç'un bunu dile getirmesi Bulut'un durumunu daha da güçleştirdi. Bu söylem Ali Koç'un stratejik hatasıydı. Sonuç olarak Koç'un oluşturduğu ortam takıma olumsuz yansıdı. Mesut Özil ile aynı gün transferi açıklanan ve gölgede kalan Attila Szalai ise Fenerbahçe’nin en büyük kazançlarından biri olacaktı.

Kahveler içildi... İrfan Can Kahveci geldi

Fenerbahçe’nin Mesut Özil’i transfer etmesinden sonra Galatasaray gözünü Başakşehir’den İrfan Can Kahveci’ye çevirmişti. Burada devreye Ali Koç ve Emre Belözoğlu girdi. Galatasaray’ın elinden İrfan Can kapıldı. Rakibe ‘kahveli’ göndermeler yapıldı. Bu sırada ikinci yarı başlamış futbol ümit vermese de Rizespor ve Hatayspor maçları galibiyetle geçilmişti. Sırada Galatasaray derbisi vardı.

SÜRECEK