AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe yönetimi, yabancı sayısını 12'ye düşürmekte zorlanacak

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 11 Şub 2022 - 08:25 / Son Güncelleme : 11 Şub 2022 - 15:17

Fenerbahçe, yeni sezonun kadro planlamasına şimdiden başlarken, sarı lacivertliler 18 olan yabancı sayısını 12'ye indirme konusunda bir hayli zorlanacak. İşte detaylar...

Süper Lig’de liderin 20 puan gerisinde kalan ve Ziraat Türkiye Kupası’na da erken havlu atan Fenerbahçe'de yönetimini ağır bir fatura bekliyor. Yeni sezon planlamasına başlayan sarı lacivertli yönetim sözleşmeleri bulunan 18 yabancı sayısını, yasal sınır 12’ye indirecek, ayrıca transfer yapabilmek için de birkaç yabancıyı yollayacak.

Sosa, Rossi ve Lemos kesin gidiyor

Hürriyet'te yer alan habere göre; 18 yabancıdan sadece Jose Sosa, Diego Rossi ve Beerschot takımında kiralık oynayan Mauricio Lemos’un sözleşmeleri 2022 Haziran’ında sona erecek. Geri kalanlardan 4’ünün (Kim, Szalai, Osayi-Samuel, Berisha) mukaveleleri 2025’te, 3’ünün (Miguel Crespo, Ally Samatta, Allahyar Sayyadmanesh) 2024’te, 8’inin (Valencia, Tisserand, Pelkas, Novak, Gustavo, Zajc, Meyer, Caulker) ise 2023 Haziran’ında bitecek. Bu sezon sona erecek sözleşmeleri yenilenmeyecek olan Sosa, Rossi, Lemos ve halen kiralık göründüğü Hull City’ye bonservisiyle verilecek olan Allahyar’ı düşünce yabancı sayısı 14’e inecek.

Sözleşmeleri feshetmek kolay değil 

TFF 2022-2023 sezonunda en fazla 12 yabancıya izin verdiği için, Fenerbahçe hiç transfer yapmasa dahi 2 lejyoneri daha göndermek zorunda kalacak. Mevcut kadrodaki yabancıların birçoğunun bekleneni veremediği ve yerlerine yeni transferler yapılması gerektiği dikkate alınınca en az 7-8 lejyonerle yollar ayrımasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu oyuncuların sözleşmeleri tek taraflı feshedileceği için her birine, geri kalan alacaklarının tamamı ya da belli bir miktar tazminat ödenecek ve bu da milyonlarca Euro’nun daha sezon başlamadan boşa gideceği anlamına geliyor.

Gustavo, Pelkas, Myer ve Samatta yolcu

Fenerbahçe’de 2022- 23 sezonunun kadrosu, yeni gelecek teknik direktörün görüşleri doğrultusunda netleşecek. Sosa, Rossi ve Lemos’u çoktan göz den çıkaran yönetim, Luis Gustavo, Pelkas, Meyer ve Samatta’nın da kontratlarından çıkma düşüncesinde. Ara transfer döneminde Fransa’dan teklifler alma sına karşın gitmesine izin verilmeyen Tisserand ve Gaziantep’te kiralık olarak forma giyen Caulker’ın kalıp kalmayacaklarına ise yeni teknik patron karar verecek.