AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe’den beIN Sports’a erken uyarı! Açık ve net gösterin…

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 23 Ağu 2021 - 20:06 / Son Güncelleme : 23 Ağu 2021 - 20:13

Fenerbahçe açıklama yayımlayarak Antalyaspor maçındaki pozisyonun penaltı değil ofsayt olduğunu vurguladı. Bunu ekrana getirmeyen beIN Sports’u da eleştirdi.

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe’den Antalyaspor maçında penaltı tartışmalarına neden olan pozisyonla ilgili bir açıklama geldi. Sarı-lacivertliler 90+1. dakikada yaşanan ve Antalyaspor cephesinin penaltı beklediği pozisyonun öncesinde ofsayt olduğunu belirterek bunu net olarak ekrana getirmeyen yayıncı kuruluşu eleştirdi.

Fenerbahçe ile beIN Sports henüz 2. haftadan karşı karşıya

Fenerbahçe Kulübü’nün açıklamasında “Futbol A Takımımızın, Süper Lig'in 2. haftasında, dün akşam Fraport TAV Antalyaspor ile oynadığı karşılaşmada yaşanan bir pozisyona dair konuyu hem Süper Lig'in yayıncısı konumunda bulunan beIN SPORTS'un hem de kamuoyunun dikkatine getirmek istiyoruz” denildi.

‘Pozisyonun başlangıcı özete alınmadı’

Ardından “Maçın 91. dakikasında yaşanan, "penaltı mı, değil mi?" yorumları ile spor kamuoyunun gündemine giren, pozisyonu tarafsız şekilde izleyen ağırlıklı tüm yorumcular tarafından "penaltı değil" olarak tanımlanan ilgili pozisyona dair Kulübümüzün odağında olan asıl konu, maç sırasında ve sonrasındaki özetlerde yer bulmayan ilgili pozisyonun başlangıç noktasıdır” ifadelerine yer verildi.

‘Antalyaspor’dan Wright ofsayt pozisyonundaydı’

Sarı-lacivertlilerin açıklaması şöyle devam etti: “91. dakikada meydana gelen pozisyonda, oyuncumuz Mesut Özil ile Antalyaspor futbolcusu Ufuk Akyol'un birlikte çıktıkları kafa topunda, rakip oyuncunun takım arkadaşı Wright'a pası aktardığı esnada oyuncunun ofsayt pozisyonunda olduğu net şekilde gözlenmektedir.

‘Yayıncı göstermedi spor kamuoyu keşfetti’

Yayıncı kuruluş tarafından maç sırasında net şekilde ekrana getirilmeyen, farklı kamera açılarından hiçbir tekrarı yayınlanmayan, maç özetlerinde de ne yazık ki yer bulmayan bu an, spor kamuoyunun kendi keşfiyle gündeme gelmiş; maç sonu gündeminin parçası olan penaltı / penaltı değil tartışmalarının aslında tamamen geçersiz olduğu da bu şekilde ortaya çıkmıştır.”

BeIN Sports’a sorumluluğu hatırlatıldı

Son olarak beIN Sports’a uyarıda bulunan Fenerbahçe paylaşımını şu ifadelerle tamamladı: “Bu noktada, sezonun henüz en başında, bu konuda duyduğumuz endişe ve rahatsızlığı vurguluyor; ofsayt / ofsayt değil, penaltı / penaltı değil vb. gündemlere sebep olan pozisyonların; açık, net şekilde kamuoyuna servis edilmesi gerektiğinin yayıncı kuruluşun asıl sorumluluğu olduğunu hatırlatıyoruz. Ricamız yayıncı kuruluşun soru işaretlerine yer vermeden, bu ve benzeri kritik anların dikkatten kaçmasına sebep olmadan görevini yerine getirmesidir."

Geçen sezon büyük gerginlik yaşadılar

Fenerbahçe geçtiğimiz sezon da beIN Sports ile büyük gerginlik yaşamıştı. Yayıncı kuruluşun Fenerbahçe aleyhine bir tutum izlediğini savunan sarı-lacivertliler, Fatih Karagümrük-Konyaspor maçında efekt olarak Fenerbahçe’ye küfür edilen bir tezahüratın verilmesiyle de beIN Sports’a adeta savaş açmıştı.

Tepkisini Ülker Stadı’ndaki reklam panolarında dönen “Adil ol” mesajıyla veren sarı-lacivertliler yayıncı kuruluş röportajlarına da “Be Fair” yazılı tişörtlerle çıkmıştı. beIN Sports ise markasına zarar verdiği gerekçesiyle mahkemeye başvurup bu protestoların sona ermesini sağlamıştı.