Fenerbahçe'den CİMER'e Süper Kupa başvurusu! İşte gelen yanıt

19.02.2024 - 12:10 | Son Güncellenme: 19.02.2024 - 12:39

Fenerbahçe, Süper Kupa ile ilgili DMM, TFF, T.C. Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Fenerbahçe'den CİMER'e Süper Kupa başvurusu! İşte gelen yanıt

AJANSSPOR-HABER

Trendyol Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe, Süper Kupa ile ilgili Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ne (DMM), TFF'ye, T.C. Adalet Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuruda bulunduklarını duyurdu.

Sarı-Lacivertli kulüpten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

29 Aralık 2023 tarihinde Galatasaray Sportif A.Ş.-Fenerbahçe Futbol A.Ş. arasında oynanması planlanan Süper Kupa mücadelesi, katılımcı takımlar ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) arasında verilen ortak mutabakat neticesinde iptal edilmiştir.

"Başkanımız Ali Y. Koç hakkında asılsız iftira ve ithamlarda bulunuldu"

İptal kararının, TFF ve Kulüpler nezdinde kamuoyuna açıklanmasını takiben, yaşanan süreçlerle ilgili manipülasyon içeren birçok bilgi servis edilerek, Başkanımız Ali Y. Koç hakkında asılsız iftira ve ithamlarda bulunulmuştur.

Gerek yapılan yayınlar, gerekse görsel medyada yazılan haber ve yorumlarla birlikte sosyal medyada yapılan paylaşımlar da göz önünde bulundurulduğunda, konunun odağının Süper Kupa finali olmadığı net bir şekilde görülmektedir.

İlgini Çekebilir
FLAŞ | Şampiyonlar Ligi Finalleri Türkiye'de
Habere Git

TFF ve katılımcı diğer kulüp tamamen göz ardı edilerek, tüm olayların sorumluluğunun Başkanımız Ali Y. Koç özeline atfedilmeye çalışılması üzerine, devletimizin ilgili kurumlarına yaşanan tüm süreçlerin detaylıca araştırılması yönünde taleplerimiz olmuştur.

Bu talepler kapsamında; 3 Ocak 2024 tarihinde ve 14 Şubat 2024 tarihinde olmak üzere 2 kez Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ne, 5 Ocak 2024 tarihinde TFF’ye, 14 Şubat 2024 tarihinde T.C. Adalet Bakanlığı’na ve yine aynı tarihte Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuruda bulunulmuştur.

CİMER'den Fenerbahçe'ye yanıt

Başvurularımıza yönelik bugüne kadar tarafımıza sadece aşağıda görüleceği şekilde CİMER tarafından yanıt gelmiştir.

İlgini Çekebilir
Mbappe'den 5 yıllık imza! İşte yeni takımı...
Habere Git

"Başvurunuzu TFF'ye yapmanız gerekmektedir"

"T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne yapmış olduğunuz 2400617193 sayılı başvurunuz 16.02.2024 tarihinde cevaplanmıştır*

Cevap Metni: Her türlü futbol faaliyetini milli ve milletler arası kurallara göre yürütmek, teşkilatlandırmak, geliştirmek ve Türkiye'yi futbol konusunda yurt içinde ve yurt dışında temsil etmek üzere, özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip, özerk Türkiye Futbol Federasyonu'nun kurulması, teşkilat, görev ve yetkilerine ait esas ve usuller 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da düzenlenmiştir. Gerek 5894 sayılı Kanun ve gerekse FIFA ve UEFA kurallarına göre Türkiye Futbol Federasyonu özerk olup, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın federasyon kararları ve işlemleri üzerinde hiyerarşik veya idari vesayet yetkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple TFF ile ilgili başvurulara Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmadığından söz konusu başvurunuzu doğrudan Türkiye Futbol Federasyonu’na yapmanız gerekmektedir. Bilgilerinize sunulur."

Hem Kulübümüzü hem de Başkanımız Ali Y. Koç’u hedef alan algı çalışmalarının sonucunda, kamuoyunda oluşan bilgi kirliğinin sona erdirilmesi konusundaki kararlı duruşumuz devam edecektir. İlgili başvurularımızın ısrarla takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, "Bize bir 28 Şubat dendi, o tarihten vazgeçildi. Seçimlerden sonra oynanacağı kesin, nisan ayının içinde oynanacağı kesin. Takvim çok yoğun hem Galatasaray'ın hem de Fenerbahçe'nin. Avrupa'da da ne kadar gideceğimiz önemli. Ama bizler de tez zamanda planlama bekliyoruz. Federasyon bir türlü bu tarihi belirleyemedi. Ama nisan ayında olacağını söyleyebilirim" ifadelerini kullanmıştı.

Senin için hazırladığımız haberler