AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe'nin futbolunda neler eksik?

İlk Yayınlanma : 27 Şub 2020 - 21:58 / Son Güncelleme : 27 Şub 2020 - 18:58

Alman teknik adam Christoph Daum, Süper Lig'in 23. haftasında oynanan ve Galatasaray'ın 3-1 kazandığı Fenerbahçe karşılaşmasını değerlendirdi. Skorer'den alınan habere göre Daum, "Galatasaray maçlarına, dönemin şartları ne olursa olsun, hep çok iyi konsantre olarak çıkardık. Takımda disiplin vardı. Takım içi ilişkiler iyiydi. Sahaya bu birliktelik, inanç ve coşkuyla çıktığımızı hatırlıyorum. Aksi halde başarı zaten zor" ifadelerini kullandı.

"Galatasaray kazanmayı hak etti"

Bir dönem Fenerbahçe'nin teknik direktörü olarak görev yapan Alman teknik adam, "Aslında Galatasaray için çok zor bir maçtı. Çünkü onlar için Fenerbahçe deplasmanı hep zor olmuştur. Ne var ki bu sefer, uzun yıllar sonra rakiplerini seyircisi önünde yenmeyi başardılar. Oyunun geneline bakıldığında konuk ekip, üstün olan taraftı. Açıkçası Galatasaray gününde ve rakibinden daha iyiydi. Attıkları üç gol ve birçok fırsat yakalamış olmaları da bunu gösteriyor zaten. Galatasaray kazanmayı hak etti. Fenerbahçe kazanmak için uğraştı, risk de aldı ama gol pozisyonları üretmekte sıkıntı yaşadı. Tek tek isim saymak doğru olmaz. Fenerbahçe bu maçı takım olarak kaybetti" dedi.

Fenerbahçe'nin futbolunda neler eksik?

Her derbinin kendine özgü olduğunu vurgulayan Daum, "Derbiler tek maçtır. Bu yüzden geçmiş zamanla karşılaştırmak doğru olmaz. Derbi maçı kazanmak için en önemli noktalardan bir tanesi o maça çok iyi konsantre olmaktır. Fenerbahçe’nin başında olduğum dönemde Galatasaray maçlarına, dönemin şartları ne olursa olsun, hep çok iyi konsantre olarak çıkardık. Takımda disiplin vardı. Disiplinel bir takım işi çıkartırdık ve takım içi ilişkiler iyiydi. Çok sıkı maçlara bu birliktelik, inanç ve coşkuyla çıktığımızı hatırlıyorum. Zaten bunlar yoksa başarı da zor" diye konuştu.

Daum'un diğer açıklamaları şu şekilde:

Fenerbahçe kazansaydı, yarışın içine güçlü bir şekilde gireceklerdi. Ancak şimdi şampiyonluk şanslarını zora soktular. Ama hâlâ imkansız değil, başarabilirler. Çünkü geçmişte bunun örnekleri var. Ne olursa olsun mücadeleyi bırakmamaları gerekiyor.

Altyapı mesajı

Kulüplerin finansal sorunları var. Altyapıları güçlendirmeleri, buradan oyuncu çıkarmaları gerekiyor. Bu hem kulüpler hem de milli takım için çok önemli. Çok yetenekli Türk futbolcuların Avrupa’da top koşturduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Türkiye bu iş için gerekli olan potansiyele sahip ve buraya yönlenmesi gerekiyor. Önümüzde bir Avrupa Futbol Şampiyonası var ve Türkiye burada mücadele edecek. Bu turnuva da çok önemli olacak