Fenerbahçe'nin ikinci penaltısı için ne dediler?

Fenerbahçe'nin Çaykur Rizespor'u 2-1 mağlup ettiği maçta 87. dakikada çalınan penaltı çok konuşuldu? Moroziuk'un Enner Valencia'ya yaptığı müdahale penaltıyı gerektirir miydi? İşte eski hakemlerin pozisyonla ilgili yorumları...
12 Eylül 2020 08:56- Son Güncelleme - 12 Eylül 2020 09:16
Google news abonelik

Fenerbahçe Süper Lig'in açılış maçında Rizespor'u deplasmanda 2-1 mağlup ederek iyi bir başlangıç yaptı. Maçın son bölümünde hakem Arda Kardeşler'in çaldığı penaltı ise bir hayli konuşuldu. Birçok futbolsever bu pozisyonda ikiye bölündü. Peki hakem camiası bu pozisyon için ne düşünüyor? Bir göz atalım...

Deniz Çoban: "Verilmemesi daha doğru olurdu"

Deniz Çoban, beIN Sports'ta katıldığı yayında bu pozisyon için şunları söyledi:

"Bu pozisyonu iki gözle izleyebilirsiniz. Çok tartışılacaktır bu pozisyon. Bir, savunma oyuncusu pozisyon alıyor. Pozisyon alırken kollarını da açıyor, doğaldır. Normal pozisyondayken hücum oyuncusu açılmış kola geriden gelip çarpıyor. Tam tersini de söyleyebilirsiniz. Savunma oyuncusu, hücum oyuncusunun geleceği yeri kontrol edip geçeceğe yere kolunu uzatıyor da diyebilirsiniz. İki yoruma da saygı duyulur. Moroziuk’un bu hamlesi Valencia’nin önemli bir avantajını kaybetmesine sebep oldu mu? Top daha çok yüksekte, nereye geldiği belli değil ve tartışıyoruz. O zaman şöyle bakmamız lazım. Bu müdahale olmasaydı bu oyuncu çok büyük bir avantajını kaybetmiş mi? Bence kaybetmemiş. Oyun kurallarının girişinde der ki oyunun ruhu futbol ne bekliyor mantığıyla hakemin maçı yönetmesini beklemektir der. Artı, TFF sayfasında hala duran bir açıklama var. Merkez Hakem Kurulu, “Kolay penaltı vermeyin dedik hakemlere” diyor. Ucu açık bir açıklama. MHK’nin o açıklamasına bakıyorum, oyunun ruhuna bakıyorum, oyuncunun topa olan uzaklığı, herhangi bir avantajı kaybetmemiş olmasına bakıyorum. Benim fikrim verilmemesi daha doğru olurdu. Ama hakemin bu pozisyonda elini açtı ve koşu yolunu kapattı haksız bir mücadelede bulundu yorumuna da asla yanlış demiyorum."

Ahmet Çakar: "Şeytan ayrıntıda gizlidir"

Ahmet Çakar, Twitter hesabından şunları yazdı:

"Anlaşıldı, bu sezon çok TATLI geçecek. Son dakika penaltısı tam bir şeytan işi. Çünkü “ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR” Eveeeet bay Serdar Tatlı. Sana soruyorum. Son dakika penaltısı TATLI mı?"

Ahmet Çakar'ın Sabah gazetesindeki köşe yazısının ilgili bölümü:

"Türkçemizde mükemmel bir benzetme ya da deyim vardır. "Şeytan ayrıntıda gizlidir" diye. 40 senedir futbolun içerisindeyim bunun yarıdan fazlası hakemlik yapmakla geçti. Maçın son dakikasında olan penaltıyı asla bir insan vermedi. O penaltıyı bilinçaltında olan şeytan verdi! Türk hakemleri cin gibidir. Hatta daha ağır konuşuyorum: Rüzgar gülü gibidir. Gelen MHK, giden MHK, söylentiler vıdı vıdılar.. Bir Türk hakemine o son dakikada olan komik penaltıyı çaldırdı. Oyun genelinde bir hakem mükemmel olabilir ama dedik ya şeytan ayrıntıda gizlidir."

Erman Toroğlu: "Aynı penaltıyı Fenerbahçe aleyhine çalarsan..."

Erman Toroğlu'nun Sabah gazetesindeki yorumu:

"Birinci pozisyon net penaltı. İkinci penaltı için şunu söylerim; aynı penaltıyı Fenerbahçe aleyhine çalarsan helal olsun. Çalamazsan yazıklar olsun. Pozisyonda Rizeli oyuncu kolunu açarak markaj mı yapmak istedi yoksa koluyla rakibine vurdu mu? Fenerbahçeli oyuncu darbe aldı mı kendini yere mi attı? Sen birinciyi yanlış gördün, penaltı vermedin VAR’A gittin, doğruyu yaptın. İkincide de gidip seyretseydin bakalım ne olacaktı? Bu sene maalesef bunları çok yaşayacağız. Nedenlerini zaten biliyoruz."

Selçuk Dereli: "Bence karar doğruydu"

Selçuk Dereli'nin YouTube hesabındaki yorumu:

"Gördüğüm kadarıyla Moroziuk topa hamle şansı kalmadığı için kolunu rakibinin yüzüne doğru uzatarak rakibini bozdu. Valencia da mavzer kurşunu yemiş gibi kendini abartılı bıraktı. Ama bence karar doğruydu."

Abdullah Yılmaz: "%100 yanlış"

Abdullah Yılmaz'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşım:

"İlk penaltı %100 doğru, ikinci penaltı %100 yanlış. Maçın sonucuna etki eden büyük bir hata. 3-4 kez aynı MHK geldi gitti. Sistem değişmedi. Skandallar devam edecek."

Zor pozisyonda harika vurdu! Çılgın bir gol