"Fenerbahçe'ye Sivas'ın soğuğunu göstereceğiz"

Uzun yıllar Gençlerbirliği forması giyen, daha sonra Kasımpaşa'ya transfer olan Ahmet Oğuz, kariyerine Sivasspor'da devam ediyor. Sivasspor'un yeni transferi, Fenerbahçe maçı öncesi çok özel açıklamalar yaptı. Beşiktaş'a neden transfer olmadı, Fenerbahçe maçı için ne düşünüyor, performansını artırabilecek mi? İşte Ahmet Oğuz'un açıklamaları...
19 Ocak 2021 11:25- Son Güncelleme - 19 Ocak 2021 11:36
Google news abonelik

Emrah KARALİNÇ-AJANSSPOR ÖZEL

Süper Lig'de iddialı bir konumda olmak isteyen Demir Grup Sivasspor, Ahmet Oğuz'u transfer etti. Kasımpaşa sonrası gerçek performansına Sivas'ta ulaşacağına inanan ve transfer teklifini kabul eden Ahmet Oğuz, Fenerbahçe maçı öncesi çok özel açıklamalar yaptı, merak ettiklerimize yanıt verdi. İşte Ahmet Oğuz ile yaptığımız röportaj...

"Beşiktaş'ı daha fazla bekleyemeyeceğim dedim ve imza attım"

-Gençlerbirliği'nde uzun bir dönem geçirdin. Sonra Beşiktaş'a transfer olacak derken, Kasımpaşa ile anlaştın. Kasımpaşa dönemi neden beklenenden erken bitti? Sivasspor'a transfer sürecinden biraz bahseder misin?

Gençlerbirliği'ne 2002 yılında gitmiştim. Yaklaşık 18 yıl forma giydikten sonra ayrıldım. Kaptanlığını yaptım. Son dönem benim adıma olumsuz geçti. Kendim için en iyisini ayrılık olarak düşündüm. O arada 1 ay boyunca Beşiktaş'ı bekledim. Ama takımlar kadrolarını oluşturuyordu. Benim de antrenman yapmam, takımla çalışmam gerekiyordu. Daha fazla Beşiktaş'ı bekleyemeyeceğim dedim ve Kasımpaşa ile anlaştım. Telefon trafiğinde Kasımpaşa'nın çok düzenli kulüp olduğunu söylediler. Ama tam oturmamış bir görünüm vardı.

"Sivasspor'dan teklif gelince hiç düşünmeden kabul ettim"

Kasımpaşa'da takım iyi de gitse kötü de gitse değişiklik yapmıyorlardı. Beni hiçbir şekilde düşünmediler. Türkiye Ligi'nde 150 maçı olan bir futbolcuyum. Bu böyle olmayacak dedim. Kendimi toparlamam ve yeni bir yola çıkmam gerekiyor dedim. Kasımpaşa'dan ayrılmam gerekiyordu. Sivasspor gerçek bir camia. Teklif gelince hiç düşünmedim. Burada kendimi bulabileceğime inandım ve imzayı attım.

"Sivasspor beni çok etkiledi"

-Sivas şehri soğuk ama insanları sıcaktır. Sivas'ta nasıl karşılandın? Rıza Çalımbay, oyunculardan en yüksek verimi almaya çalışan teknik adamlardan biri... Hedefi olan bir takımda forma giymek seni nasıl motive ediyor?

Evet, Sivas'taki soğuğu hissettim (gülerek). Sivas çok soğuk ama insanı çok sıcak. Beni çok sıcak karşıladılar. Çok mutluyum burada. Çok sayıda güzel mesajlar aldık. İki taraf için de çok iyi olacak. Rıza Hoca, her oyuncudan tam verim almaya çalışıyor. Ben de antrenmanlarda yüzde yüzümü vermeye çalışıyorum. Hedefi olan bir takıma geldiğim için mutluyum. Sivasspor beni çok etkiledi. Güzel de başladığımı düşünüyorum. İnşallah süre alıp formayı banko giymek istiyorum.

"Fenerbahçe'ye Sivas'ın soğuğunu göstereceğimizi düşünüyorum"

-Başakşehir maçında hem hava şartlarıyla hem de rakiple mücadele ettiniz. Nasıl bir maçtı? Şimdi önünüzde bir Fenerbahçe maçı var. Şampiyonluk yarışı veriyor rakibiniz. Sert bir maç olacak. Peki hedefiniz nedir takım olarak?

Başakşehir maçı çok farklıydı. İki takım da hava şartlarıyla mücadele etti. Çok zor bir maç oldu. Arkadaşlarımızı görmekte zorlanıyorduk. Top bile sekmiyordu. Futbol adına mücadele vardı. Futbol yoktu. 1 puan iyi sonuç. Fenerbahçe maçımız var. Fenerbahçe, sansasyonel transferler yaptı. Sert bir maç olacak. Tabii ki evimizde oynayacağız. Sivas'ın soğuğunu göstereceğimizi düşünüyorum. Puan ya da puanlar alacağımıza inanıyorum.

"İstenmediğim yerde durmam"

-Ahmet Oğuz, kaliteli, aklı başında, sahada pozisyon bilgisi iyi olan bir futbolcu. Bu benim bakış açım. Peki, sen kendi performansın için neler söylersin?

Düşüncelerin için teşekkür ederim. Ligdeki birçok sağ bekten ekstra özelliklere sahip olduğumu düşünüyorum. İnişli çıkışlı bir dönem oldu. Sakatlık da yaşadım. Hamza Hamzaoğlu göreve geldiğinde anlamsız bir şekilde hiç şans bulamadım. Tekrar bir çıkış için Kasımpaşa'ya gittim orada da aynı şeyle karşılaştım. Bana neden öyle yaklaştılar? Anlamadım. Ben istenmediğim yerde zaten durmam. Şu anki performansımdan ben memnun değilim. Ama tekrar form tutmam için oynamam gerekiyor. Ahmet Oğuz, Ahmet Oğuz gibi oynayacak. Herkes emin olsun.

"Şampiyonluk yarışında yeniden olabiliriz"

-Sivasspor'un bu sezonki temel hedefi ne olacak sence? Geçen sene şampiyonluk yarışında yer aldı ama bir düşüş de yaşandı. Kulübün beklentilerini nasıl görüyorsun?

Sivasspor'un hedefi Avrupa'dır. Yeri geldiğinde şampiyonluğu da kovalar. Koronavirüs takımımızı çok etkiledi. Şu anda iyi bir gidişat var. Galibiyet serileri olmalı. Galibiyet serileri yakalayabilirsek şampiyonluk yarışında olabiliriz. Neden olmasın?

"VAR futbolun dışında kalmalı"

-VAR sisteminin hakemler tarafından iyi uygulanamaması sebebiyle Sivasspor'un da canı yandı. VAR sistemi neden bir türlü oturmadı ülkemizde? Fikrin nedir bu konuda?

Futbolu hatasıyla, sevabıyla kabul ediyorum. Futbolu güzel yapan da budur. Inter ile Juventus arasındaki maçı izledim. VAR'da hemen işi çözdüler. Bizde 5 dakika oyun duruyor. Bence VAR futbolun dışında kalmalı. Biz futbolu öyle daha çok sevdik. Bu tabii şahsi fikrim.

"Yabancıya verdiğim para boşa gitmesin düşüncesini doğru bulmuyorum"

- TFF, yabancı oyuncu kuralını 16 olarak belirledi. Yerli ya da yabancı oyuncu yerine ben 'iyi' ya da 'kötü futbolcu' olarak bakıyorum. Hemfikir miyiz? Bu kural yerli oyuncuları nasıl etkiler sence?

Yabancı kuralı konusuna aslında hiç girmek istemiyorum. Can sıkıcı bir konu. Yabancı sınırı düşecek dediler, bir sabah kalkıyorsun 16 oluyor. Hak edene hakkını veriyorsan sorun değil. Yabancı hak ediyorsa yabancıyı oynatacaksın. Şu oyuncuya bu kadar para verdim, yabancıya verdiğimiz para boşa gitmesin düşüncesini doğru bulmuyorum. Formayı hak eden yerliyse yerli oynasın, değilse yabancı oynasın.

Sivasspor taraftarlarına mesajı...

- Son olarak Sivasspor taraftarlarına neler söylemek istersin? Koronavirüs sebebiyle tribünlerde yer alamıyorlar. Son bir mesajını rica edelim...

Sivasspor taraftarlarına gerçekten çok teşekkür ediyorum. Beni çok sıcak karşıladılar. Beni en iyi dönemimle hatırlıyorlar. O günleri yaşatacağım. Koronavirüs sebebiyle taraftarlarımız tribünde değil. Taraftarlarımızın kalpleri bizlerle olsun. Onları çok seviyoruz. Sivasspor halkı her şeyin en iyisini hak ediyor.