Fenerbahçe'yi Avrupa zirvesine çıkarmak istiyoruz

16.12.2020 - 12:55 | Son Güncellenme: 16.12.2020 - 17:20

NBA2K FIBA Esports Open'ın Avrupa Şampiyonu Türkiye oldu! Finalde Almanya'yı 71-41 ve 65-59'luk sonuçlarla 2-0 mağlup eden milli takım oyuncularımız oynadığı 7 maçın 7'sinde de galip gelerek turnuvayı namağlup şampiyon tamamladı. Ajasspor'dan Melis Öztek, hem milli takım hem de 1907 Fenerbahçe’nin başarılı oyuncuları Kadir “Kado” Pektaş ve 1097 Fenerbahçe takım kaptanı Tansu “Tansu” Aksoy ile bir röportaj gerçekleştirdi. Detaylar haberimizde...

Melis ÖZTEK - AJANSSPOR

NBA2K FIBA Esports Open'ın Avrupa Şampiyonu Türkiye oldu! Finalde Almanya'yı 71-41 ve 65-59'luk sonuçlarla 2-0 mağlup eden milli takım oyuncularımız oynadığı 7 maçın 7'sinde de galip gelerek turnuvayı namağlup şampiyon tamamladı. Biz de hem milli takım hem de 1907 Fenerbahçe’nin başarılı oyuncuları Kadir “Kado” Pektaş ve 1097 Fenerbahçe takım kaptanı Tansu “Tansu” Aksoy ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Nasıl başladınız? Neden NBA ve nasıl esporcu olmak istediniz? İlk ne zaman “Ben esporcuyum” dediniz?

Kado: 2007’den bu yana izlediğim ve oynamaktan da izlemekten de en keyif aldığım spor NBA. Oynadığım ilk NBA serisi 2K8 idi ama ben bu oyunu iyi oynuyorum ve en üst seviye de oynuyorum dediğim de 2K18 idi. Milli takımda da beraber oynadığım Görkem ve Eren ikilisiyle tanıştığım 2K18 zamanında ilk Avrupa turnuvamızdan Avrupa şampiyonu olmuştuk. Kurduğumuz takım ile şaşırtıcı bir şekilde, ilk turnuvadan beklemediğimiz bir başarıydı ve bu işin espor dalında ilerleyeceğinden de emindik o zamanlar. Ki 2018 yılında 1 tane bile spor kulübü veya espor organizasyonu yoktu işin içinde.

Kazandığımız ilk turnuvadan sonra Avrupa turnuvalarında oynamaya devam ettik ve ufak tefek espor organizasyonlarından da teklifler alınca biz bu işin içine girelim ve ilerletelim dedik. İlk ben esporcu oldum dediğim an turnuvadan ilk paramı kazandığım da ve başarılarımızın bir getirisinin olduğunu gördüğümüz de diyebilirim.

Yolunuz Fenerbahçe ile nasıl kesişti?

Kado: En üst düzeyde oynamaya başladığımız 2018 yıllarından bu yana en büyük isteğimiz oyunu Türkiye çapında tanınır hale getirip spor kulüplerini devreye sokabilmekti. 2020 ağustos ayının ortalarında Galatasaray Espor ilk spor kulübü olarak bu işe el attığında 1907 Fenerbahçe Espor ile görüşmeler başladı ve biz onlara onlar da bize hedeflerinden bahsettiler. Orta yolu bulmamız çok kısa sürdü ve çalışmalara ilk haftalardan başladık.

"Fenerbahçe’yle yolumuz geçtiğimiz yaz kesişti"

Tansu: Fenerbahçe’yle yolumuz geçtiğimiz yaz kesişti. Aslında bundan 2 sene önce ilk başladığımız ve başarılı olduğumuz donemde Fenerbahçe ismi altında oynamak istemiştik fakat o zamanlar 2K daha bilinen bir oyun değildi. Geçtiğimiz yaz güzel bir planlama yapıp iyi bir takım kurduk.

Bildiğim kadarıyla yoğun bir turnuva programınız oluyor. Nasıl antrenman yapıyorsunuz? Takım içi iletişiminiz nasıl?

Kado: Oyunu artık yıllardır oynadığımız için her gün her gün saatlerce antrenman yapmaktansa turnuva maçlarımızın olduğu günler, turnuva serisinden önce 2 tane antrenman maçı yapıyoruz ve bu bizi formda tutmaya yetiyor. Takımın tamamı zaten uzun süredir birlikte oynayan ve kimyası çok iyi olan oyuncular olduğu için ne formda kalmakta ne oyuna sıcak kalmakta ne de iletişim de herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Takım içi iletişim ise en güçlü olduğumuz noktalardan biri diyebilirim. Takım arkadaşından çok arkadaşız çünkü takımdaki oyuncular olarak herkesin oyun dışında da bir arkadaşlığı ve samimiyeti var, bu da işleri çok daha kolaylaştırıyor bizim için.

"2K psikolojik olarak oynanan en zor oyunlardan biri"

Tansu: Haftada oynayabildiğimiz her gün oynamaya çalışıyoruz özellikle 4-5 farklı turnuvada olduğumuz zamanlar çok yoğun bir fikstürümüz oluyor. Bu yüzden pek antrenman yapmak yerine 1-2 hazırlık maçı üstüne turnuva maçlarını yapıyoruz. Takım içi iletişimimiz ise oldukça yüksek ve sağlıklı. Bana kalırsa 2K psikolojik olarak oynanan en zor oyunlardan biri çünkü oyun içi etkeni yetenek yanından daha fazla sakinlik ve iletişim ağırlıklı. Ben takım kaptanı olarak her zaman takımdakilere maç içi iletişimin ne kadar önemli olduğunu vurguluyorum. Şu ana kadar takımdakiler de bana bu konuda destek verdiği için teşekkür ederim.

Türk Milli Takımının bir oyuncusu olmak nasıl bir duygu?

Kado: Bu oyunu oynarken en büyük hayallerimizden biriydi. Turnuva boyunca bir rüya da gibiydik ve Türk izleyicisinin desteğinin ayrı seviye olması da bizi ekstra motive etti. Umarım ilerleyen senelerde düzenlenecek yeni milli turnuvalarda da ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz.

Tansu: Türk Milli Takımını gururla temsil etmek fazlasıyla güzel ve onurlu bir andı bizim için. Bundan 1-2 sene önce böyle bir şeyi kendi aramızda konuşurduk ve şu an başardığımız için çok mutluyuz.

Bu tarz ülkemizi temsil ettiğiniz müsabakalarda ekstra bir heyecan yaşıyor musunuz?

Kado: 25-30 tane Avrupa turnuvası oynadım, bunların yarısını kazandım ve 15 tane final oynadım. Bu 15 finalin hiçbirinde milli turnuvada çeyrek finalde heyecanlandığım kadar heyecanlanmadım. Yarı final ve finalden bahsetmiyorum bile. Espor hayatımızda oynadığımız en büyük ve en heyecanlı turnuvaydı açık ara.

Tansu: Kesinlikle evet hem yayınlar olsun hem milli takım ismi altında Türkiye’yi temsil etmek bizim için ekstra motivasyon olduğu kadar ekstrada bir heyecan oluyor. Bunu bastırmaya çalışsak da maç içinde hissedilebiliyor.

Şampiyon olacağınızı tahmin ediyor muydunuz? Turnuvada en çok hangi takıma karşı zorlandınız?

Kado: Hem bizim için hem de Avrupa’nın geri kalanı için zaten Türkiye favori 3 takımdan biriydi. Kimisi için en favorisiydi ve biz de kendimizce turnuvanın en iyi en favori takımıydık, kendimizi bu şekilde hazırladık ve motive ettik. Turnuvayı kazanacağımızdan çok emin çıktık her maça. En zorlandığımız takım kesinlikle yarı finalde 1 sayıyla mağlup ettiğimiz İtalya’ydı.

Tansu: Şampiyon olacağımızı tahmin etmiyorduk dersem yalan söylemiş olurum. Biz kendimize fazlasıyla güveniyorduk ayrıca Avrupa topluluğu da bizi kesinlikle şampiyonluk adayı gösteriyordu. Sadece kendimiz gibi oynayıp sakinliğimizi koruyup şampiyonluğa odaklanmıştık.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Kado: Hedeflerimiz aynı. 1907 Fenerbahçe Espor ve Türkiye milli takım adı altında katıldığımız her turnuvayı kazanmak. İleride offline etkinliklerde de yer almak ve Türkiye çapında bu oyunu çok daha fazla tanıtabilmek ve büyütmek.

Tansu: Bundan sonraki hedeflerimiz aslında çok açık, olduğumuz pozisyondan hep Avrupa’yı 1907 Fenerbahçe ve Türkiye isimleri altında domine etmek. Potansiyelimiz ve yeteneğimiz fazlasıyla var. Ben takıma bu konuda çok güveniyorum.

Son olarak buradan Fenerbahçe ve sizi destekleyen taraftarlarınıza ne söylemek istersiniz?

Kado: Her zaman olduğu gibi desteğe devam etmelerini ve bize yardımcı olmalarını istiyorum. Bunların sonucunda da şampiyonlukların devam geleceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Tansu: Bizi bugüne kadar açtığımız yayınlarda destekleyen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonraki yayınlarımızda aynı desteği ve daha da fazlasını kesinlikle bekliyoruz. Fenerbahçe ismini Avrupa’nın en üstünde tutmak istiyoruz.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler