AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ferrari, Türkiye GP'de fırsat kaçırdıklarına inanıyor

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 14 Eki 2021 - 23:18 / Son Güncelleme : 14 Eki 2021 - 23:45

Ferrari patronu Mattia Binotto, Türkiye Grand Prix'sinde Charles Leclerc'i pistte tuttukları zaman yarışı kazanabileceklerine inandıklarını söylüyor.

Ferrari, Türkiye GP'de fırsat kaçırdıklarına inanıyor

AJANSSPOR - HABER

Formula 1 Türkiye Grand Prix'si büyük bir heyecana sahne oldu. İstanbul Park'ta organize edilen dev yarışta kazanan Mercedes pilotu Valtteri Bottas oldu. 

Yarışı ikinci sırada tamamlayan Verstappen ve üçüncülüğe ulaşan Meksikalı pilot Sergio Perez'in takımı Red Bull da İstanbul'dan mutlu dönenler arasında yer aldı. Red Bull'dan yapılan açıklamaya göre, iki pilotun İstanbul'da podyuma çıkması önemli bir başarı olarak nitelendirildi.

Ferrari'nin Monakolu pilotu Charles Leclerc'in dördüncü, İspanyol Carlos Sainz'ın ise sekizinci sırada tamamladığı Türkiye Grand Prix'si, takımları Ferrari cephesinde tatmin edici bir sonuç olarak değerlendirildi. Ancak Ferrari takım patronu Mattia Binotto, bir noktada yarışı kazanabileceklerine inandıklarını ve bu sebeple pit stop yaparak risk aldıklarını belirtti.

"Bizim açımızdan cesurca bir hamleydi"

Motorsport'un Sky İtalya'ya dayandırdığı haberde Binotto, “Elbette bunu yapabileceğimize inandık ve bunu denedik. Şimdi bu konuda biraz üzgün olduğumuzu söylemeliyim çünkü kesinlikle Leclerc'in yarışı kazanabileceğine inanmıştık. Bence o noktada kazanmaya çalışmak, bizim açımızdan cesurca bir hamleydi. Kolayca üçüncü olabilirdik ve üçüncü sırayı dördüncü sıraya kaybetme riski vardı. Sonunda böyle oldu ama bizim için büyük bir fırsat da olabilirdi. Yani bunu denemek doğru karardı. Charles piste döndüğü zaman hâlâ Perez'in önündeydi. Fakat o ilk turlarda herkes gibi sıkıntı yaşadı ve bir şekilde bunun bedelini ödedik." dedi.

Ayrıca Binotto, Türkiye GP'de pitten sonra her iki pilotun da lastikleri çok fazla zorladığı ve bu sebeple de hem Hamilton hem de Leclerc'in problem yaşadığını düşünüyor.

"Lastikleri ve sıcaklığı yönetecek vakti yoktu"

Ferrari patronu, "Her şeyden önce, her ikisinin de, en azından kesinlikle Charles'ın arka tarafında ufalanma vardı. Pist biraz daha kuruydu ama genel olarak durum, pitten çıktığınız zaman ne kadar zorladığınıza bağlıydı ve Charles, pitten Perez'in önünde çıktığı için, lastikleri ve sıcaklığı yönetecek vakti yoktu. Bu yüzden zorladı ve ufalanma başladı. Bence Hamilton da o noktada öndekileri yaklaşmaya çalıştı ve aynı şey onun da başına geldi." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ferrari, Carlos Sainz'ın da puan almasıyla beraber McLaren ile aradaki farkı 7.5 puana düşürmüş oldu. 

Binotto, 19. sıradan 8. sıraya yükselen ve günün sürücüsü seçilen Sainz hakkında ise şöyle konuştu:

 

"Harika bir yarış çıkardı"

 

"Carlos'un yarışından ve kaydettiği ilerlemeden memnunum. Yarış temposunun varlığını kanıtladı. Charles da bunu gösterdi ama Carlos da iyi bir yarış çıkardı. Pit stop sorunu olması üzücü çünkü bu sorun olmasaydı çok daha önde olabilirdi. Fakat ilk turdan itibaren harika bir yarış çıkardı ve harika bir ilerleme kaydetti."