Formula 1 Haberleri | FIA'dan resmi açıklama geldi! Toto Wolff'a ceza çıktı mı?

Orhan Gülek
07.12.2023 - 23:55 | Son Güncellenme: 08.12.2023 - 00:03

FIA, Formula 1 takımlarından Mercedes patronu Toto Wolff ve eşi Susie Wolff'e açılan soruşturma ile ilgili açıklama yayımladı. Peki Wolff ailesine ceza çıktı mı? İşte detaylar.

Formula 1 Haberleri | FIA'dan resmi açıklama geldi! Toto Wolff'a ceza çıktı mı?

AJANSSPOR - HABER

FIA, iki gün önce yaptığı açıklamada Mercedes patronu Toto Wolff ve eşi Susie Wolff'ün gizli bilgilere ulaşması iddiası ile olası bir çıkar çatışması nedeniyle FIA Uyum Departmanı tarafından soruşturma altına alındıklarını duyurdu. Formula 1 medyasının iddialarına göre ilk önce Formula 1'de yer alan takım patronları Wolff ailesini FIA'ya şikayet etti.

Ardından Mercedes takımı dışındaki tüm takımlar, Toto Wolff'ü şikayet etmediklerini kamuoyuna duyurdu. Son olarak FIA, bugün yaptığı açıklama ile Toto Wolff ve eşi Susie Wolff'le ilgili bir soruşturma olmadığını açıklayarak sonlandırdı.

İşte FIA'nın Toto Wolff açıklaması

FIA nasıl bir açıklama yaptı?
FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu), son zamanlarda Formula 1 dünyasını meşgul eden Wolff ailesi olayıyla ilgili şu açıklamaları paylaştı:

"Formula 1 Yönetiminin F1 Davranış Kuralları ve F1 Çıkar Çatışması Politikasının gözden geçirilmesi ve olası çatışmaları azaltmak için uygun koruyucu önlemlerin alındığının teyit edilmesinin ardından FIA, FOM'un uyum yönetim sisteminin gizli bilgilerin yetkisiz bir şekilde ifşa edilmesini önleyecek kadar sağlam olduğu konusunda tatmin olmuştur. FIA, herhangi bir bireyin dahil olduğu etik veya disiplin soruşturması açısından devam eden bir soruşturma olmadığını teyit edebilir. Düzenleyici kurum olarak FIA'nın küresel motor sporlarının dürüstlüğünü koruma görevi vardır. FIA dürüstlük ve adalete olam bağlılığını bir kez daha teyit eder."

Wolff ailesine neden soruşturma açılmıştı?

BusinessF1 dergisindeki habere göre, F1 takım patronlarının bir araya geldiği toplantıda Toto Wolff, sadece FOM’dan gelen bir bilgi ile ilgili yorum yaparak diğer patronların kendisini şikayet etmesine yönlendirdi. Diğer takım patronları medya önünde olmasa da, arka planda FIA’ya giderek Mercedes patronunu şikayet etti ve FIA’dan soruşturma açmasını talep etti. FIA Başkanı Mohammed Ben Sulayem, FIA Uyum Departmanından soruşturma başlatmasını istedi.

Tüm takımlardan yalanlama geldi

Formula 1'de yer alan Mercedes dışındaki tüm takımlar, medyada yer alan haberlerin aksine Toto Wolff ve Susie Wolff'ü şikayet etmediklerini açıklayan bir paylaşım yaptı. Paylaşım yapan tüm takımlar: Alfa Romeo, AlphaTauri, Alpine, Aston Martin, Ferrari, Haas, McLaren, Red Bull ve Williams.

Toto Wolff'ü savunanlardan biri Formula 1'di

Salı günü FIA’nın açıklaması sonrasında açıklama yapan Formula 1, hem kendi itibarlarını hem de Toto Wolff’u savundu. Formula 1, Mercedes patronu ve yaşananlarla ilgili şu açıklamaları paylaştı:

“İddiaların yanlış olduğuna dair güvenimiz tamdır ve herhangi bir potansiyel çıkar çatışması durumunda bilgi ve sorumlulukların ayrıştırılmasını sağlayan sağlam süreç ve prosedürlere sahibiz. Ekibimizin hiçbir üyesinin bir takım patronuna yetkisiz açıklama yapmadığına eminiz ve herkesi, aslı astarı olmayan tedbirsiz ve ciddi iddialarda bulunmamaları konusunda uyarıyoruz.”

Mercedes'ten iddialarla ilgili açıklama metni gelmişti

Mercedes, resmi sosyal medya hesabından şu açıklamaları paylaşmıştı:

“Takım, FIA Uyum Departmanından bu konuyla ilgili herhangi bir iletişim almamıştır ve soruşturmayı bir medya açıklaması yoluyla öğrenmek son derece şaşırtıcı olmuştur. Açıklamadaki iddiayı ve bununla bağlantılı olarak medyada yer alan ve Takım Patronumuzun dürüstlüğüne ve uyumluluğuna haksız bir şekilde gölge düşüren haberleri tamamen reddediyoruz.”

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler