AjanssporAjansspor uygulamasını indir

FIFA ile UEFA karşı karşıya geldi! Dünya futbolunda kriz kapıda...

İlk Yayınlanma : 23 Eki 2018 - 13:10 / Son Güncelleme : 23 Eki 2018 - 16:10

FIFA Başkanı Gianni Infantino, iki yeni turnuva düzenlemek için girişimlerini sürdürüyor.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, iki yeni turnuva düzenlemek için girişimlerini sürdürüyor. Ancak UEFA buna kesinlikle karşı.

Uluslarası maç takvimini yeniden yapılandırma amacında olan Infantino, cuma günü Ruanda'da düzenlenecek olan FIFA Konseyi buluşmasında bu konuyu gündeme taşıayacak. Ancak, Uluslar Ligi organizasyonunu gerçekleştirmeye başlayan UEFA, Infantino'nun önerilerine sıcak bakmıyor.

İşte Infantino'nun önerdiği iki yeni organizasyon!

Infantino'nun öneriye açacağı organizasyonlardan ilki Kulüpler Dünya Şampiyonası. Bu turnuvanın 24 takımlı hale getirilmesi ve kontenjanın yarısının Avrupa takımlarına verilmesi düşünülüyor.

İkinci öneri ise yeni bir milli takımlar turnuvası. UEFA'nın Uluslar Ligi formatına benzer bir anlayışla milli takımları bir araya getirmek planlanıyor.

UEFA'dan protesto hazırlığı!

The New York Times'ta yer alan habere göre Infantino'nun bu iki önerisinin ardında SoftBank'ın 25 milyar dolarlık teklifi bulunuyor. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi UEFA delegeleri bu iki turnuvaya sıcak bakmıyor. Hatta ismini açıklamak istemeyen delegelerden bir tanesi, bu görüşmeler esnasında protesto amaçlı olarak salonu terk edebileceklerini söyledi. 

UEFA neden karşı?

UEFA delegeleri bu iki organizasyonun planlamada sıkıntılar yaratacağını ve Şampiyonlar Ligi'nin değerini azaltacağını düşünüyor. 

Ceferin'den Infantino'ya sert sözler!

Infantino'nun ilk olarak mart ayında Kolombiya'da dile getirdiği bu iki öneri için UEFA Başkanı Ceferin net konuşmuştu. Infantino'yu hedef alan Ceferin, mayısta Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada aynen şunları söylemişti:

"UEFA Başkanı olduğum sürece hiçbir zaman bencilce girişimlerde bulunmayıp yalan iddiaların arkasına saklanmayacağım. Kar amacıyla gözü kör olmuş bazı insanların futbol turnuvalarının ruhunu, ne idüğü belli olmayan yatırım fonlarına satma girişimlerini kabul edemem. Burada para işlemez. Avrupa spor modeline sadık kalınmalıdır. Futbol satılık değildir."

Prens Selman ve Infantino...

Peki hangi ülke FIFA'ya 25 milyar dolarlık bir teklif sunan Japon SoftBank üzerinden girişimlerine hız verdi? Reuters'e göre Suudi Arabistan Krallığı'na bağlı Kamu Yatırım Fonu, SoftBank üzerinden 50-60 firmaya yatırımda bulundu. Son dönemde Cemal Kaşıkçı cinayetiyle birlikte iyice konuşulmaya başlanan Suudi Veliaht Prensi Selman'ın Infantino ile yakın bir ilişkisinin olduğu biliniyor. Bu projenin de en büyük destekçileri arasında yine Selman var. 

SoftBank'tan FIFA'ya 60 gün süre!

FIFA Konseyi öncesi McKinsey firmasıyla anlaşan SoftBank'ın teklif için FIFA'ya 60 gün süre verdiği belirtiliyor. Banka tarafından her bir milli takımlar turnuvası için 2 milyar dolar, Kulüpler Dünya Kupası için de 3 milyar dolar garanti edildiği gelen haberler arasında. 

AJANSSPOR