AjanssporAjansspor uygulamasını indir

FIFA ‘külliyen yalan’ dedi!

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 19 Tem 2021 - 19:05 / Son Güncelleme : 19 Tem 2021 - 20:19

Son dakika spor haberleri… FIFA bir açıklama yaparak son günlerde çok tartışılan futbolda kural değişikliği haberlerini yalanladı. İşte detaylar...

FIFA ‘külliyen yalan’ dedi!

AJANSSPOR-HABER

Futbol kurallarında radikal değişikliklere gidileceği haberlerine FIFA tarafından son nokta koyuldu. İlk olarak İspanyol El Mundo Deportivo gazetesinin duyurduğu iddia futbol dünyasında büyük tartışma yaratmıştı. 

Futbol baştan aşağı değişecekti

Buna göre FIFA’nın; maçları 30’ar dakikadan 2 devreyle sınırlandıracağı, duraklamalarda kronometrenin de durudurulacağı ve taçların ayakla kullanılacağı gibi köklü yeniliklere hazırlandığı öne sürülmüştü. 

FIFA'dan kural değişikliği açıklaması

Konuyla ilgili resmi sitesinden bir açıklama yayımlayan FIFA söz konusu haberin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Açıklamada, “FIFA, Hollanda'da oynanan bir gençlik turnuvasında oyun kurallarında yapılacak deneysel değişiklikleri deneme niyetiyle ilgili olarak son günlerde medyada dolaşan yanlış haberlere açıklık getirmek istiyor. FIFA, şu anda bu raporlarda atıfta bulunulan değişikliklerden herhangi birini deneme niyetinde olmadığını ve bu değişikliklerin ne FIFA bünyesinde ne de IFAB'daki meslektaşlarımızla tartışılmadığını teyit edebilir” ifadeleri kullanıldı. 

O değişiklikler neydi?

 

1) Oyun süresini 30'ar dakikalık 2 devreye bölmek ve tıpkı basketbolda olduğu gibi her kesintide süreyi de durdurmak.

2) Takımlara sınırsız değişiklik yapma imkanı tanımak.

3) Taçları da korner gibi ayakla kullandırarak özellikle kaleye yakın bölgelerde daha çok gol pozisyonu üretilmek.

4) Sarı kart gören oyuncuyu, 5 dakika kenarda bekleterek takımlara kartlar konusunda daha caydırıcı bir yaptırım oluşturmak.

Futbol dünyasında kabul görmedi

Bu öneriler bazı sporseverler tarafından maçlarda tempoyu hızlandıracağı ve gol sayısını artıracağı gerekçesiyle olumlu karşılanırken, büyük bir kesim ise sözkonusu değişikliklerin futbolun doğasına aykırı olacağını savunmuştu.