AjanssporAjansspor uygulamasını indir

FIFA’dan 2 yılda bir Dünya Kupası’na yeşil ışık

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 21 May 2021 - 23:52 / Son Güncelleme : 21 May 2021 - 23:55

Suudi Arabistan, Dünya Kupası organizasyonunun 4 yıl yerine 2 yılda bir düzenlenmesi için FIFA'ya resmi teklifte bulundu. İşte detaylar...

AJANSSPOR-HABER

Futbolda maç trafiğinin yoğunluğu tartışılırken futbolcuları daha da zora sokacak bir konu gündeme geldi. Suudi Arabistan Futbol Federasyonu, Dünya Kupası’nın 4 yıl yerine her 2 yılda bir düzenlenmesi için FIFA’ya resmi başvuru yaptı.

Ulusal liglere etkisi incelenecek

FIFA kongresinde bu önerinin değerlendirmeye alınması 22’ye karşı 166 oyla kabul edildi. FIFA’nın, turnuvanın iki yılda bir düzenlenmesinin küresel liglere ve ekonomik dağılıma etkisini analiz ettikten sonra kararını açıklayacağı bildirildi.

Sepp Blatter'in projesiydi

Dünya Kupası aralığının 2 yıla indirilmesi fikri ilk kez 1999'da eski FIFA Başkanı Sepp Blatter tarafından gündeme getirilmişti. O tarihten yıllar sonra FIFA Başkan Yardımcısı Alejandro Dominquez de 2018'de bu isteği tekrar kamuoyuyla paylaşmıştı.

FIFA değişikliklere sıcak bakıyor

FIFA’nın son yıllarda Dünya Kupası'na dair birçok radikal değişiklik yapması süre konusunda da farklı bir uygulamaya gidebileceğinin işaretini veriyor. Örneğin 2026 Dünya Kupası'na katılacak takım sayısı 16 ekibin daha eklenmesiyle 48'e çıkarılmıştı.