FIFA’dan reyting kandırmacası

Feride Kara
25.11.2022 - 21:36 | Son Güncellenme: 25.11.2022 - 21:57

FIFA 2022 Dünya Kupası devam ederken reyting tartışmaları sürüyor. FIFA'nın resmi sitesinden verilen oranlar ile diğer ülkelerinin verileri birbirini tutmadı.

Hüseyin Özkök – AJANSSPOR

FIFA 2022 Dünya Kupası etrafındaki organizasyonun verildiği 2010 yılından bu yana bitmek bilmeyen tartışmalar sürüyor. FIFA Başkanı Gianni Infantino, yıllardan beri Katar’ı ve organizasyonu cansiperane şekilde savunurken bir yandan da turnuvanın imajını parlatmak için birçok uygulamaya imza atıyor.

Zorlama bir haber

İşte bunlardan biri de henüz daha grupların ilk maçları tamamlanmadan FIFA’nın internet sitesinden yapılan “FIFA Dünya Kupası ilk rakamlara göre hiç görülmedik şekilde rağbet görüyor” başlıklı haber. Zorlama olarak yapıldığı belli olan haberde turnuvanın Brezilya, Büyük Britanya, İtalya, Fransa, Hollanda ve Kolombiya’da açılış ve takımların kendi maç reytingleri duyuruldu. Oysa yapılan haberde çok önemli bilgilerin göz ardı edildiği görülüyor.

Reyting karmaşası

Bunların en önemlisi, 2018 Rusya’da yapılan Dünya Kupası’nda açılış karşılaşması Perşembe günü oynanmıştı. Katar’da ise açılış Pazar günü yani dünyanın büyük bir bölümünde insanların tatilde olduğu bir günde yapıldı. Buna bağlı olarak da adı geçen ülkelerde tatil günü olması nedeniyle reytingler doğal olarak daha yüksekti. Diğer yandan verilen bir örnek de bazı ülkelerin futbol takımının ülke televizyonlarındaki diğer tüm programlardan daha fazla reyting aldığını belirtilmesi oldu. 

Ekvador Milli Takımı reytingleri

Aynı haberde Ekvador’da açılış maçı reytinglerinin önceki iki turnuvaya göre %109 oranında arttığı belirtilirken Ekvador Milli Takımı’nın 2018’de yer almadığı ancak bu açılış maçının taraflarından biri olduğu görmezden gelinmiş. 

Gianni Infantino’nun imaj parlatma çalışmaları

Haberde Almanya’nın karşılaşmasından ise hiç bahsedilmiyor. Oysa 2018’de Alman Milli Takımı’nın ilk karşılaşmasını 25 Milyon seyirci ekran başında izlerken, bu sayı Alman kamuoyunda Katar’a yoğun tepkiler nedeniyle Japonya karşılaşmasında sadece 9 Milyon 200 bin kişi olarak kaydedildi. FIFA’nın yayınladığı haberde Almanya’daki rakamlara hiç değinmediği görüldü. Yayınlanan haber Gianni Infantino’nun imaj parlatma çalışmalarının bir sonucu olarak görülebilir.

Senin için hazırladığımız haberler