Avrupa Şampiyonu Filenin Sultanları'nın alacağı prim belli oldu!

04.09.2023 - 15:55 | Son Güncellenme: 04.09.2023 - 17:12

Avrupa Şampiyoluğu'yla paha biçilmez bir başarı kazanan Kadın Voleybol Milli Takımı, yönetmelik gereği devlet tarafından ödüllendirilecek. İşte Filenin Sultanları'nın alacağı ödül.

Avrupa Şampiyonu Filenin Sultanları'nın alacağı prim belli oldu!

AJANSSPOR - HABER

Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Avrupa Şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza atan Kadın Voleybol Milli Takımı, tüm ülkeyi büyük bir mutluluğa sevk etti. Milli voleybolcuların başarısı dünya medyasında da büyük yankı uyandırdı. Onlar, Milletler Ligi'nde sonra Avrupa Şampiyonluğu'nu da kazanarak, Türkiye'nin uluslararası prestijine de prestij kattılar. Avrupa Şampiyonu olan Filenin Sultanları'na yönetmelikler gereği ödüller verilecek.

Şampiyonluk çekini alıp arkaya attılar

Milli voleybolcular, kupa töreninde şampiyonluk için verilen 500 bin Euro'luk temsili çeki önlerinden çekip arkaya tarafa atarak, esasen para pulla çok fazla işleri olmadığını gösterdi. Ama onlar elde ettikleri başarıyla maddi ödülleri de sonuna kadar hak ettiler. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Spor Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik, milli voleybolcuların ne kadar ödül alacağını belirtiyor. 

Sporcu başına 150 Cumhuriyet Altını

Yönetmeliğin 7. maddesine göre takım sporlarında elde edilen Avrupa Şampiyonluğu nedeniyle her bir sporcuya 150 Cumhuriyet Altını'na karşılık gelen Türk Lirası tutarında para ödülü verilecek. Buna göre milli takımda bulunan 14 sporcuya toplam 2100 Cumhuriyet Altını ödül verilecek.

İlgini Çekebilir
Filenin devrimcileri... Sultanlar, Avrupa'nın en büyüğü!
Habere Git

İşte ödül alacak voleybolcular

Ödül alacak milli voleybolcular ise şöyle: Gizem Örge, Simge Aköz, Cansu Özbay, Melissa Vargas, Ayça Aykaç, Hande Baladın, Derya Cebecioğlu, Elif Şahin, Eda Erdem (k), Saliha Şahin, Zehra Güneş, Aslı Kalaç, İlkin Aydın, Ebrar Karakurt...

Kişi başı 1.6, toplam 23.1 milyon lira

Bir Cumhuriyet Altını halihazırda yaklaşık 11 bin liradan işlem görülüyor. Buna göre her bir milli voleybolcu yaklaşık 1 milyon 650 bin lira başarı ödülü alacak. 14 voleybolcuya dağıtılacak toplam ödül ise 23 milyon 100 bin lira olacak.

Antrenöre 30 Cumhuriyet Altını

Yönetmeliğe göre bir sporcuya verilecek ödülün en fazla yüzde 40 oranında antrenörlere verilecek. Bunun yarısı baş antrenöre kalanı ise diğer antrenörlere eşit olarak dağıtılacak. Buna göre Kadın Voleybol Milli Takımı Başantrenörü Daniela Santralli, 30 Cumhuriyet Altını başarı ödülü alacak. Bu da yaklaşık 330 bin TL olacak. 330 bin lira da yardımcılarına eşit paylaştırılacak. Oyuncu ve teknik heyete toplam 2160 Cumhuriyet Altını karşılığında 23 milyon 760 bin lira ödül verilmiş olunacak.

CEV ödülü federasyona gidecek ama...

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonu olduğu için, European Volleyball Confederation (CEV)-Avrupa Voleybol Federasyonu tarafından da 500 bin Euro; yani 14 milyon lira ödül kazandı. Bu para Türkiye Voleybol Federasyonu'na aktarılıyor. TVF dilerse bunu takıma dağıtabilir.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler