AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Filmlere konu olacak olay, “3 yıl sonra test sonuçları açıklandı, şampiyonluk el değiştirdi..."

Ajansspor Editör
Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 24 May 2021 - 18:30 / Son Güncelleme : 24 May 2021 - 18:33

2018 yılında Çin Halk Cumhuriyetinde yapılan Wushu Dünya Şampiyonası'nda birinci olan İranlı sporcu Amir Karimi’nin dopingli çıkması üzerine, Türk milli sporcu Yunus Emre Batan şampiyon ilan edildi. İşte detaylar...

Filmlere konu olacak olay, “3 yıl sonra test sonuçları açıklandı, şampiyonluk el değiştirdi..."

AJANSSPOR - HABER

 

Türkiye’nin wushu milli sporcusu Yunus Emre Batan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Macau kentinde düzenlenen Wushu Dünya Şampiyonasında, 80 kg kategorisinde ikinci olarak olarak gümüş madalya almıştı.

 

Şampiyonada birinci olan İranlı sporcu Amir Karimi’nin dopingli olduğu ortaya çıktı. Bu gelişme üzerine Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF), Yunus Emre Batan’ın dünya şampiyonluğunu ilan etti. İzmir’de yaşayan ve profesyonel olarak 6 yıldır Türkiye Milli takımında mücadele eden wushu sporcusu Batan, 6 Türkiye Şampiyonluğu, 2 Türkiye ikinciliği ve 1 dünya ikinciliğinin yanında bu gelişmeyle bir de dünya birinciliğine sahip oldu.

"İlk şampiyonu oldum..."

İranlı rakibinin dopingli olduğunun ilan edilmesiyle resmi olarak başvuruda bulunduğunu söyleyen Yunus Emre Batan, “Uluslararası Wushu Federasyonunun aldığı karar ile dünya şampiyonluğum tescillenmiş oldu. Hak ettiğimiz madalyayı teslim aldık. Böylece üniversiteler arasında yapılan müsabakaların ilk şampiyonu oldum. Resmi tören öncesinde Rektör hocamızı ziyaret ederek bu haberi vermek istedim" dedi.

"Tapınaklarda ve üniversitede eğitim aldım..."

Wushu sporuna annesinin yönlendirmesi ile 15 yaşında başladığını söyleyen Batan, “Bu noktaya gelmek için çok çalıştım. 2 yıl Çin’de tapınaklarda ve üniversitede eğitim aldım. Bu sporun amacı vücuttaki tüm enerjiyi tek bir noktaya yöneltmek ve rakibine zarar vermeden galip gelmektir. Profesyonel olarak bu spora devam etmek istiyorum. Spor kariyerimde iyi dereceler yaptıktan sonra da akademik olarak çalışmalar yapma planım var. Şu an 2021’de yapılacak Avrupa Şampiyonasında Türkiye’yi temsil etmek üzere antrenmanlarıma devam ediyorum” ifadelerini kullandı.