Finansal Fair-Play ile başı dertte olan takımlarımız

Türkiye'de Süper Lig veya 1.Lig fark etmeksizin, pek çok takım mali kriz içerisinde. Takımların mali tablolar ilgili son durumları ve attıkları adımlar ise bu haberde..
10 Haziran 2018 21:23- Son Güncelleme - 11 Haziran 2018 00:06
Google news abonelik

Türkiye'de Süper Lig veya 1.lig fark etmeksizin, pek çok takımımızın UEFA Finansal Fair-Play ile başı dertte. Bu takımların son durumlarını ve attıkları adımları bu haberde derledik..

Galatasaray
Geçtiğimiz sezonu şampiyon kapatan; ancak 2014’ten bu yana mali problemleri aşmak için uğraşan Galatasaray, UEFA’nın Finansal Fair-Play kurallarıyla da baş etme çalışıyor. 2016 senesinde Avrupa’dan men cezası alan Galatasaray’a bu sezon da UEFA’nın yeni yaptırımlar uygulaması bekleniyor.

Fenerbahçe
2017 senesinde UEFA’ya 10 milyon Euro açık taahhüt eden Fenerbahçe’de, Ali Koç’un başkan seçilmesinin ardından ilk olarak mali anlamda planlamalar yapılması öngörülüyor. Sarı-lacivertli kulüpten yapılan son açıklamaya göre; kulübün 400 milyon Euro borcu bulunuyor. Ancak; camia içindeki bazı isimlere göre bu rakam çok daha fazla.

Beşiktaş
Mali tablo nedeniyle 2012’de 'FEDA' diyen Beşiktaş, ardından gelen 2 şampiyonluk ve Avrupa’da elde edilen başarılarla elini rahatlasa da, bu sezon kaçan şampiyonluğun ve gelecek sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacak olmasının ardından maliyeti yüksek futbolculardan arındırılmış bir kadru kurma kararı aldı. Kara Kartal, kadrosunda bulunan ve istediği verimi alamadığı Vagner Love ve Negredo gibi oyuncuları elden çıkararak yeni transferleri bu oyuncuların bonservisinden gelecek para ile yapmayı planlıyor.

Trabzonspor
UEFA ile yaşanan Finansal Fair-Play problemleri nedeniyle gelecek sezon küçülmeye gidecek olan Trabzonspor'da Başkan Ahmet Ağaoğlu, oyunculara 'FEDA' çağrısında bulundu. Pek çok oyuncusunun maaşında indirime gitmesini isteyen bordo-mavili kulüp, gelecek sezon ise altyapılara ağırlık vererek yeni bir kadro kuracak.

Karabükspor
UEFA ile başı dertte olan bir başka ekip olan Karabükspor’da Başkan Mehmet Aytekin ve yönetimi, geçtiğimiz sezon pek çok futbolcusunu elden çıkarmak zorunda kaldı. Futbolcuların maaşlarını ödemek için kaynak arayan Karabükspor’un son açıklamalara göre 190 milyon TL borcu bulunuyor. Ayrıca bu borçlarla ilgili hukuki soruşturma da başlatılmış durumda. Karabükspor gelecek sezon TFF 1.Lig’de mücadele edecek

Samsunspor
Geçtiğimiz sezon mali problemlere baş eden ve TFF 1.Lig’e veda eden Samsunspor, 26 Ocak'tan bu yana Sulh ve Hukuk Mahkemesi'nin atadığı Kayyum Heyeti tarafından yönetiliyordu. 2 Haziran’da yapılan kongrede ise teklif önerisi olarak sunulan Samsunspor'un şirketleşmesi oy birliği ile kabul edilirken, İsmail Uyanık da kulübün başkanı seçildi. Yine bu kurulda açıklanan toplam borç ise 55 milyon 500 bin TL olarak duyuruldu. Ayrıca yine aynı kongrede, Bahia'ya 1 milyon 87 bin Euro ödendiği, 352 bin Euro daha ödeneceği, ödenmediği takdirde ise 6 puanın silineceğini ve Larbi'ye de 460 bin Euro ve 500 bin Euro tazminat davası ile birlikte 960 bin Euro'nun ödenmesi gerektiğini ve bu futbolcuya da paraların ödenmediği takdirde de transfer yasağının geleceği aktarıldı.

Gaziantepspor
Geçtiğimiz sezon mali problemler nedeniyle altyapıdan oyuncularla mücadele eden Gaziantepspor, TFF 1.Lig’e trajik bir şekilde veda etmek zorunda kalmıştı. Son olarak kulüp yolsuzluk iddialarıyla sarsılmış ve Başkan Hasan Şahin, ‘’Eski yönetimlerin yaptığı yolsuzlukları, kayıp paraları belgeleriyle ortaya çıkaracağım. Örneğin; Gazdaş'tan Mutlu Özpineci zamanında gelen 500 bin TL'lik bir sponsorluk bedeli var ve paradan kulübe aktarılan para sadece 150 bin TL civarında. Geriye kalan 350 bin TL'si ne bir belgeye yansımış, ne de kulübün kasasına girmiş" açıklamasını yapmıştı. Ayrıca Başkan, Ankaragücü'nün de maddi sorunlarını çözen, FIFA davalarına bakan, FIFA avukatı Erdal Kesebir ile anlaştıklarını, Gaziantepspor'un artık küme düşmeyeceğini, 3 puan silinme olaylarının bir daha olmayacağını ve bu olaylar olursa istifa edeceğini açıkladı