FIVB'den devşirme oyuncuya sınırlama

Ali Bozkurt
15.09.2023 - 16:55 | Son Güncellenme: 15.09.2023 - 16:59

Voleybol Federasyonu tarihi bir karar aldı. Melissa Vargas gibi devşirme voleybolcular artık yeni bir milli takımda forma giyemeyecek. İşte detaylar...

FIVB'den devşirme oyuncuya sınırlama

AJANSSPOR HABER

FIVB, A milli takımlar düzeyinde voleybolcu devşirmesine önemli bir sınırlama getirdi. Bir voleybolcu, herhangi bir ülkeden vatandaşlık alsa da artık başka bir A milli takım forması giyemeyecek.

Kural ne zaman değişti?

AA’nın haberine göre, FIVB voleybolcu devşirme kuralında bugün (15 Eylül 2023) tarihiyle birlikte değişikliğe gitti. 

Kimlerde geçerli olacak?

Devşirme sınırlaması, 15 Eylül 2023 tarihinden sonra milli takım değiştirme isteyenlerde geçerli olacak.

Vargas etkilenecek mi?

Kuralın 15 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olmasından ötürü Kadın Voleybol A Milli Takımı’mızda forma giyen Melisa Vargas sınırlanmadan etkilenmemiş olacak.

Vargas ne zaman vatandaşlığa geçti

Melissa Vargas, Küba asıllı olmasna rağmen 2021 senesinde Türkiye vatandaşlığına geçti. 18 yaşında sakatlanan Vargas, Küba’da istediği tedaviyi ülkesinin sağlayamadığını söylemesinden sonra Küba tarafından 4 yıl men cezasına çarptırıldı. İlerleyen süreçte Fenerbahçe’ye transfer olan Vargas, Sırbistan Milli Takımı’nın da kendisini ısrarla istemesine rağmen 2021 senesinde Türkiye vatandaşlığına geçti.

Avrupa Şampiyonluğu kazandı

Melisa Vargas, eski devşirme programı sayesinde Türkiye vatandaşlığına geçtikten sonra Türkiye Milli Takımı’nda oynamaya hak kazandı. Vargas, bu hak sayesinde Avrupa Şampiyonası’nda da boy gösterdi. Kübalı voleybolcu, Sırbistan’ı yenerek Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Filenin Sultanları’nın da önemli bir saha içi parçasıydı.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler