Ligler için tarih verildi!

24 Nisan 2020 18:06- Son Güncelleme - 24 Nisan 2020 18:09
Google news abonelik

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmmet Muharrem Kasapoğlu ve kulüpler eşliğiğinde yapılan videokonferans toplantısı sonrası TRT Spor'a açıklamalarda bulundu. Ligler için başlama tarihi verildi mi? Maçlar başlarsa nerede oynanacak? Futbolcu maaşlarında indirim olacak mı? Futbol Kurulu oluşturulacak mı? Sepil'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Süper Lig ne zaman başlayacak?

Bu çok zorlu bir süreç. Bu sadece Türkiye'de değil, dünyada da tartışılıyor. Bu konuyla ilgili öngörü yapmak zor. Nihat Özdemir birtakım öngörülerde bulundu ve bilgiler verdi. Bu ay sonunda bir toplantı yapılacak. Bu toplantıda karar verici olan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile istişarede bulunulacak. Bunun ardından liglerin ne zaman başlayacağı kararlaştırılacak.

"En temel senaryo 12-13-14 Haziran'da liglerin tekrar başlaması"

Hem Avrupa'da hem de Türkiye'de bu maçların bitirilmesi için yüksek bir irade var. Herkesin amacı bir şekilde bu sezonu bitirmek olacak. En temel senaryo 12-13-14 Haziran'da liglerin tekrar başlaması. 26 Temmuz'da da bitirilmesi senaryosu şu an önümüzdeki senaryo.

"En önemli konulardan biri de ekonomik durumdu"

"En önemli konulardan biri de ekonomik durumdu"

En önemli konulardan biri de ekonomik durumdu. Bu sadece Türkiye'de değil. Kulüplerin şu an bir geliri yok. Ciddi bir gelir kaybı söz konusu. Birlikte ne tür tedbirler alınabilir, kulüplerin geleceğe dair bu sorunları nasıl çözebilir görüşleri ortaya konuldu. Kısa süre içinde bir çalışma grubu oluşturulacak. Tüketilen bir ekonomiden üreten bir ekonomiye geçeceğiz.

Maçların tek bir şehirde oynanamsı söz konsuu mu?

Böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu olmadığı söylendi. Maçların seyircisiz oynanması da muhtemel. Gerekli sağlık koşulları sağlanacak şekilde devam edilecek. Şu an hayatta her şey öngörü. Liglerin 1.5 aylık bir zaman diliminde bitirilmesi öngörülüyor. Seyircisiz oynama kararını Bilim Kurulu verecek.

Kulüpler bazında farklı düşünceler olabilir ama TFF Başkanı ve Bakanımız Kasapoğlu'nun söylediği şey kesinlikle liglerin bitirilmesi. Bugün yapılan konuşmada liglerin bitirilmemesi durumunda neler yapılabileceği tartışılmadı.

"Bazı kulüpler liglerin devamı ile ilgili endişelerini dile getirdi"

Bazı kulüpler liglerin devamı ile ilgili endişelerini dile getirdi. 8 maç var. Bu 8 karşılaşma Haziran ve Temmuz aylarında bitirmek mümkün. Kulüp başkanları amatör branşlarla ilgili olan iradenin devam ettiğini belitti. Amatör branşlara yapılan vergi desteğinin de çözüldüğünü ifade etti.

Futbolculardan indirim istenecek mi?

Futbolculardan indirim istenecek mi?

Gelirlerin ciddi anlamda azaldı. Gei kalan maçların da seyircisiz oynanması gündemde. Bu tabii ki ekonomik olarak bizi etkileyecek. Kulüpler oluşan gelir kaybını bir şekilde paylaşmak zorunda. Bu konuyla ilgili kulüpler başkanları, Sayın Bakan'a bilgi verdik. Burada mühim olan eşitlik ilkesinin uygulanması. Bütün oyunculara eşit davranmamız gerekiyor. Bunu kulüpler olarak yapmamız için maçların ne şekilde sonuçlanacağını, gelirlerin ne şekilde gelişeceğini bilmemiz gerekiyor.

Futbol Kurulu oluşturmayı düşünüyor musunuz?

Burada çok çeşitli konular var. Ekonomik ve sportif konular gibi. Ortak çalışma grubu kurulacak. Bu işin ekonomik, sağlık ve sportif yönleri ayrı. Federasyon Almanya'dan örnek alınan özel bir plan hazırladı. Sayın Servet Yardımcı da bize FIFA ve UEFA ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

 

"Rekabet sahada tekrar başlayacak"

Büyük bir rekabet var. Şu an oluşan ortamda rekabet sahada tekrar başlayacak. Artık rekabetin eski hırçınlığında olmayacağı konusunda umutlanmaya başladım.