Flaş sözler: "Cenk Tosun gelecekse, Burak Yılmaz gidebilir"

24 Haziran 2019 15:09- Son Güncelleme - 24 Haziran 2019 18:09
Google news abonelik

Beşiktaş’ın Eski İkinci Başkanı Metin Keçeli, siyah-beyazlıların gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Transfer döneminde şovenist yaklaşımların olmaması gerektiğini anlatan Keçeli, Burak Yılmaz, Ricardo Quaresma ve Dorukhan Toköz için de dikkat çeken sözler sarf etti.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Metin Keçeli’nin açıklamaları şu şekilde:

"Transferde daha tedbirli ve akılcı hamleler yapmak lazım"

Paran kadar alacaksın. Bu açıdan tedbirli davranmak lazım. Beşiktaş’ın borçlarının ne durumda olduğunu görüyoruz. Beşiktaş birçok oyuncu sattı ama borçlar büyüdü. Bunun sebebi çok oyuncu almamızdır. Mirin, Larin gibi bir sürü oyuncu alındı. Transferde daha tedbirli ve akılcı hamleler yapmak lazım. Türk futbolunda herkes bence altyapıya dönmeli. Transferde şov yapmanın kulüpleri ne hale getirdiğini görüyoruz. Ben şova karşıyım. Ömrüm boyunca da karşı oldum. Süleyman Seba döneminde bunu yaptık.

"Abdullah Avcı ile daha seçici ilerleyecekler"

3 büyüklerin borcu ödenmeyecek durumda. Örneğin; Fenerbahçe’de Ali Koç gibi saygın bir isim de taraftarlardan destek bekliyor. Transferde çok ciddi hatalar yapıldı. Beşiktaş’ta Abdullah Avcı ile beraber daha seçici bir şekilde ilerleyeceklerini düşünüyorum. Öyle de olmalı.

"Cenk gelecekse Burak satılsın"

Burak Yılmaz, Türkiye’de en iyi golcülerden biri. Adamın her tarafı gol. 35 yaşında da olsa öyle. Kalması önemli. Burak Yılmaz’ın yerine Cenk Tosun geliyor mu? Geliyorsa evet satılsın diyelim. Türkiye’de kaliteli yerli golcü kaç tane var? Ama Adriano, Enzo Roco, Mirin gibi oyuncuları elden çıkarmak lazım. Bunun da bir an evvel yapılması lazım.

"Serdal Adalı, Quaresma konusunda duygusal davranmaz"

Quaresma’yı çok yakından tanıyorum. Belli dönemlerinde, ‘İyi ki gelmiş’ dediğimiz, belli dönemlerinde ise bize kan kusturmuş bir futbolcu. Geçen sezon, ‘Ben bu işi yapamıyorum’ noktasına geldi. İyi niyetinden şüphe etmiyorum. Ama şova dönünce takımdan kopuyor. Kendisine teşekkür edilmeli. Kendisine kulüp bulmalı. Serdal Adalı, Quaresma ile ilgilendiği için yakınlık oluştu. Ama Beşiktaş’ın Quaresma’dan faydalanamayacağını o da biliyor. Tabi Fikret Orman ile Adalı arasında konuşulur. Serdal Adalı’nın, Quaresma konusunda duygusal davranacağını düşünmüyorum.

"Dorukhan'a kimse 15 milyon Euro ödemez"

Dorukhan Toköz’e 15 milyon Euro gibi bir teklif gelmez. Dorukhan ve Güven gibi oyuncular önemli. Yetiştirdiğin oyuncuları iyi pazarlayabilmeli ve arkadan gelen oyuncuları da yerine koyabilmek gerek. 40 yıl önce, Trabzonspor ile transfer görüşmesi yapmıştım. Mehmet Ekşi ve Necdet Ergün transferini Beşiktaş’a gerçekleştirdik. Bana, ‘Başka istediğiniz oyuncu var mı?’ diye sormuşlardı. Ben de, ’Ama siz de güç kaybediyorsunuz’ dediğimde, ‘Bizde çok oyuncu var. Merak etme’ demişlerdi. Sanırım bu, olayı en iyi şekilde anlatıyor. Arkadan gelecek oyuncun varsa satabilirsin. Yeni oyuncular yetiştirebilmek gerek.