AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Flaş yorum! "Fenerbahçe'nin düştüğü duruma Galatasaray veya Beşiktaş düşseydi..."

İlk Yayınlanma : 26 May 2019 - 21:36 / Son Güncelleme : 27 May 2019 - 00:36

beIN SPORTS yorumcularından Önder Özen, Tümer Metin ve Metin Tekin, Spor Toto Süper Lig'i genel hatlarıyla değerlendirdi.

Özen, Metin ve Tekin'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Önder Özen: Dramatik bir durum var. Genelde şampiyonluk yarışı konuşulur. Ancak ligin sonunda düşen takımları da görürüz. Gerçekten üzücü. Bursaspor için çok çok daha üzücü. Çünkü ligimizin büyüklerinden birisidir. Öbür tarafta Göztepe var. Onların da ülkemizin büyük camialarından birisi olduğunu biliyoruz. Bu sezondan dersler çıkaracaktır. Erzurumspor'a da bu sezon iz bırakacaktır. Çok ciddi alın teri döktüler. Ancak engel olamadılar. Sözün bittiği yerdir küme düşmek.

Bursa, bir futbol şehridir. Bana göre Türk futbol tarihinin en büyük sürprizini yapan kulüptür. Şampiyon olmaları büyük işti. Geri döneceklerdir. Bu potansiyelleri var.

Futbol hayatın ta kendisidir. Geçen hafta Galatasaray'ın sevinci her yere yayılırken, bu hafta şampiyonluk göre Bursaspor lige veda etti. Hayatın içerisinde bunlar var. Bursaspor'un buradan ders çıkararak dönmesi lazım.

Tümer Metin: Erzurumspor sonuna kadar direndi. Artık makas kapanıyor. Bütün takımlar planlamayı çok doğru şekilde yapması gerekiyor. Göztepe'nin olağanüstü bir potansiyeli var. 2 transfer dönemi geçti, 1 tane santrafor koyamadı Bursaspor. Planlama doğru yapılmadı.

Belki de bir play-out sistemi gelmeli. Göztepe ligde kaldı. Aşağıdan ilk 2 geldi. Play-Off finalini oynayan takım, şu an Bursaspor'un bulunduğu pozisyonda kim varsa aralarında bir maç oynasın. Bana çok adil geliyor.

Ben play-out sistemine karşıyım. Önce play-off'un kalkması gerekir. Öbür tarafa ciddi adaletsizlik var. Gelir dağılımı adil olmalı bunun için.

Önder Özen: 2 sene önce Bursaspor Paul Le Guen ile anlaştı. Çok da değerli bir teknik adamdır. Genel kariyeri başarılıydı. O yapamamış. Sonra Samet Aybaba geldi. O da olmuyorsa Mesut Bakkal da olmuyorsa teknik heyette aramayalım sorunu. Bu teknik adamlara kadro verilmedi. Mustafa Er iki sezon üst üste çok iyi işler çıkardı.

Deniz Kadah'ın penaltı attığı anda kale, fare deliği gibi görünür.

Mehmet Topal'ın iyi niyetinden şüphe etmem. Herkesin yorgunluğu var. Seyirci de yorgun verilen reaksiyonu normal karşılamak lazım.

Mehmet Topal, ıslıklanmadan daha çok Ersun Yanal'a beni neden soktun tepkisi vardı sanki. Hoca ile oyuncu arasındaki bir durumdan bu ortaya çıktı bence.

Biz oyuncuların verdiği bu tepkilere alışık değiliz. Bizde hep oyuncu sussun isteriz. Taraftar da her zaman haklı değildir. Oyuncunun da kendi içerisinde bir dünyası var. Bu çok sağlıklı bir şey bence.

Mehmet Topal, bu tepkiyi hak etmediğini düşünüp, niye böyle yapıyorsunuz diyebilir.

Yöneticiler itaatkar oyuncular ister. Antrenör aynı şeyi ister. Tribün de öyle. Basın da mutlak itaat ister. Ben de itaatkar futbolcu sevmem. Mehmet Topal'ın hareketinde bence kötü bir şey yok. Bence Fenerbahçe tribününün protesto ettiği Mehmet Topal değil. Sezon bitmiş, kulübede genç oyuncular var. Değişilmez olmanın kararını veren kişi Mehmet Topal değil.

Tümer Metin: Bu senenin kazananlarından birisi Fenerbahçe taraftarıdır. Fenerbahçe'nin bu sezon düştüğü duruma Galatasaray veya Beşiktaş düşseydi daha farklı sonuçları olabilirdi. Ancak Mehmet Topal'a yapılanı yakıştıramıyorum. Fenerbahçe taraftarının büyüklüğüne yakıştıramıyorum. Mehmet Topal ayrılırsa büyüklüğünden ne kaybedecek? Biz beceremiyoruz, ayrılıkları beceremiyoruz.