AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Flaş yorum: 'Haydi beyler' bitti Terim için'

İlk Yayınlanma : 14 Ara 2019 - 21:19 / Son Güncelleme : 14 Ara 2019 - 22:52

beIN Sports yorumcuları Güntekin Onay ve Metin Tekin, Galatasaray ile MKE Ankaragücü arasında oynanan karşılaşma hakkında açıklamalarda bulundu. Yorumcuların açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Güntekin Onay: Seyir açısından son yılların en ilginç maçlarından biri oldu. 2-0 öndesiniz, rakibiniz ligin son sırasında yer alıyor. Ligin en az pozisyona giren takımı. Aynı zamanda ligin en az gol atan takımı. Galatasaray'ı konuşuyoruz ama Ankaragücü'nün durumu iç açıcı değildi.

Metin Tekin: "Adı oyunsa, şans faktörü vardır. Siz iyi oynadıkça şansı azaltırsınız. Ben çok kötü okey oynarım. Ama elime iyi taş gelirse ben kazanırım. Büyük hatalarla 2-1'e geliyor. Büyük bir acaba uyandırıyor Ankaragücü'nde. Bir pas takımı diye tarif ettiğimiz Galatasaray'ın topu vermemesi gerekiyor. Oyun 2-2'e geliyor. Bunu açıklamak kolay değil. 'Biz her şeyi yaptık, 2-2 bitti' de diyemezsin. Bu tarz çok az maç hatırlıyorum. Çok az da bir süre var. Ankaragücü ilk golü attığında 6 dakika kalmıştı maçın bitmesine."

Metin Tekin: Bu maç açıklanabilecek bir şey değil. Oyunun mucizevi yönlerinden biri. Ben bu maçın kolay geçeceğini düşünüyordum. Galatasaray bunun altından kalkacaktır, yarışın içinde olmaya çalışacaktır. 3 kaptanı izledik. Hepsi de çok deneyimli. 'Hata bizde' diye bir açıklama olmaz. İyi niyetli olarak çıktılar. 'Kimsede suç yok, hata bizde' dediler. 'Bu sene şampiyon oldunuz, siz mi oldunuz' diye sorsalar buna cevap veremezsiniz. Başarı ve başarısızlık bir bütündür.

Metin Tekin: Bazen mazaretler de olacaktır. Çok daha dibe vuruşlar da yaşadık. 7-8 puan gerisinde. Yine aynısını başarabilirler. Belki de olmayabilir. 'Haydi beyler' bitti Terim için. Takım kimyasını değiştirecek. Kendi tespitleri daha önemlidir. Bu takımın Ocak değişimine ihtiyacı var. 3-4 oyuncuyla farklı bir takım yapılanması getirilmeli.

Metin Tekin: Ben 15-16 yaşından beri kamuoyu önünde bir iş yapıyorum. Bu işin olmazsa olmazı övgü ve eleştiridir. Fatih hoca büyük resimde çok başarılı bir teknik adam olacak kalacak ama günceli eleştirilir. Bana göre Galatasaray oyuncu planlamasında hata yapmıştır. Sahneye çıkıp oynarlar ve biz onu konuşuruz. Yanlış eleştiri çok yaparım ama yanlı değilim. Yanlışa ve doğruya kamuoyu karar verir. En başarılı insanlar günceli yapamadıkları an eleştiriye mahkumdur. Kamuoyunda iş yapanların kaderinde övgü ve eleştiri vardır.

Pes edilecek bir şey yok. Tabii ki Fatih hoca da zamanı gelince ayrılacak. Bu kadar kısa sürede Fatih Terim başarılı ya da başarısız denilemez.

Metin Tekin: Galatasaray'da 15. haftanın sonunda psikolojik faktörlerle bu kadronun düzeltilmeyeceği anlaşıldı. Galatasaray şu an bu kadroyla toparlanırız gibi bir düşünce göstermedi. Bu kadroya 3-4 takviye olmadan düzetilemez. 8. ve 9. haftadan itibaren Ocak ayı vurgusu yapılmaya başlandı. Çünkü istenilen sonuçlar da gelmedi. Ocak ayında çözüm transferde aranacak.

Güntekin Onay: Ranieri örneği var. Leicester City'i şampiyon yapmıştır. Dünya futbol tarihinin en epik hikayelerinden biri. 6 ay sonra gönderildi. Gitmek zorunda kaldı.

Avrupa'nın en iyi koçu Obradovic. 10 tane Euroleague kazanmış. Obradovic’e kimse kötü koç demiyor ama bugünkü tablo eleştiriliyor. Fatih Terim için de aynı şeyler geçerli. Futbolda başarı yoksa tartışılır. Bu işin doğal bir parçası. Kadro demek, takım demek mi? Sahada bir takım olgusu, ruhu ve bütünlüğü görmek gerekiyor. Galatasaray'da 8 tane şampiyonluğu olan bir Fatih Terim'in kredisi bitmez. Her sene şampiyon mu olacak, bir de o var.