Ford, Red Bull ile F1'e Geri Dönüyor Formula 1 Haberleri

Orhan Gülek
05.02.2023 - 10:31 | Son Güncellenme: 05.02.2023 - 10:44

Amerikan otomobillerinin üreticisi Ford, 20 yıl aradan sonra Formula 1'e geri dönüyor. Ford, 2026 yılından itibaren RedBull ile birlikte çalışacağını açıkladı.

AJANSSPOR - HABER

Dünyanın en geniş takipçi kitlesine sahip motor sporlarından biri olan Formula 1'de taşlar yerinden oynuyor. Amerikan otomobil üreticisi Ford, yirmi yılın ardından Red Bull Powertrains ortaklığıyla Formula 1'e geri dönüyor.

Ford ile Red Bull Racing'den bomba anlaşma

Ford ile son Formula 1 şampiyonu Red Bull Racing, 2026 Formula 1 sezonundan itibaren kullanılacak yeni nesil hibrit motorların geliştirilmesi için uzun vadeli bir stratejik teknik ortaklığa imza attı.

Ford, hem Red Bull'da hem de AlphaTauri'de olacak

Red Bull Ford, hem Oracle Red Bull Racing hem de Scuderia AlphaTauri takımları için güç ünitelerini 2026 yılından itibaren en az 2030 yılına kadar sağlayacağını açıkladı.

En son 2004'te Jaguar adıyla Formula 1'de mücadele eden Ford, böylece geri dönmüş olacak. 

Bill Ford: "Heyecan verici yeni bir dönem"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford şu ifadeleri kullandı: 

''Bu ortaklık, büyük büyükbabamın şirketimizin kurulmasında kritik öneme sahip olan yarışı kazanmasıyla başlayan motor sporları hikayemizde heyecan verici yeni bir dönem.

"Ford, sporun zirvesine geri dönüyor'' 

Ford, inovasyon, sürdürülebilirlik ve elektrifikasyon geleneğini dünyanın en görünür sahnelerinden birine taşıyarak; dünya şampiyonları ve Oracle Red Bull Racing ile sporun zirvesine geri dönüyor.'' 

Horner: "Ford, bize avantaj sağlayacak"

Oracle Red Bull Racing Takım Başkanı ve CEO'su Christian Horner ise bu ortaklık aracılığıyla Ford'u tekrar Formula 1'de görmenin harika olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

''Bağımsız bir motor üreticisi olarak, Ford gibi bir OEM’in deneyiminden yararlanma olanağına sahip olmak rekabette bize avantaj sağlayacak.

İlgini Çekebilir
Formula 1'de 2023 takvimi belli oldu! İstanbul...
Habere Git

Tüm yarış disiplinlerinde yarışan tek üretici olacak

2026 yılında Ford; Mustang GT3 ile Le Mans 24 Hours, M-Sport Ford Puma Hibrit Ralli1 ile WRC, Ranger Raptor ve Bronco ile Baja 1000, Mustang ile NASCAR, NHRA ve Supercars dahil olmak üzere, WEC ve IMSA'dan Formula 1'e kadar tüm yarış disiplinlerinde yarışan tek üretici olacak.

Ford, şimdiden çalışmalara başlıyor

Ford ve Red Bull Powertrains, 2026 sezonuna hazır olacak şekilde yeni teknik düzenlemelere uygun, içinde 350 kW gücünde bir elektrik motor ve sürdürülebilir yakıtlarla çalışan içten yanmalı motor bulunan güç ünitesini bu yıl itibarıyla geliştirmeye başlayacak.

Formula 1'de 2023 sezonu Bahreyn'de başlıyor

Heyecanın dorukta yaşandığı 2023 Formula 1 sezonu, 5 Mart'ta Bahreyn'de başlayacak. Toplamda 23 yarıştan oluşacak sezon, 26 Kasım'da Abu Dhabi Grand Prix'siyle sona erecek.

Senin için hazırladığımız haberler