Formula 1 de iptal edilebilir

4 Şubat 2020 18:11- Son Güncelleme - 4 Şubat 2020 18:11
Google news abonelik
Formula 1 de iptal edilebilir

 

Çin'deki Corona virüsü salgını nedeniyle birçok sportif faaliyet iptal edilirken, sıranın Formula 1 Çin Grand Prix'inde olabileceği ifade edildi. Konuyla ilgili Red Bull'un patronu Christian Horner'dan açıklama geldi.

19 Nisan'da Çin'de yapılacağı açıklanan Formula 1 yarışının iptal edilebileceği yüksek sesle dillendirilirken, Red Bull takımının patronu Christian Horner, durumla ilgili konuştu.

Horner, F1 yetkililerin yarışı iptal edip etmeme konusunda vereceği karara güvendiğini söylerken; F1 patronlarının da yarışı ertelemek veya iptal etmek için gerekli özeni göstereceğinden emin olduğunu ifade etti ve "Fakat durumu çok yakından takip ediyoruz" dedi.

Çin Süper Ligi ertelendi

Öte yandan Çin Süper Ligi dahil tüm futbol müsabakalarına, salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla yapılacak faaliyetler kapsamında süresiz ara verildi.

Ertelenen diğer organizasyonlar

Bu arada Mart ayında Nanjing'de yapılması planlanan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası 1 yıl ertelenirken, Formula E serisi de 21 Mart'a ertelendi.

Corona virüsü nedir?

Corona virüsler, kuşlar ve memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına, inek ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

Corona virüsü nasıl bulaşır?

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde "dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama" şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı, virüsün mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP'e dönüşür.

Corona vürüs belirtileri nedir?

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade