AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Formula 1 sprint yarışı nedir? Formatı nasıl olacak?

Ajansspor Editör
Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 05 Tem 2021 - 13:11 / Son Güncelleme : 17 Tem 2021 - 16:35

2021 Nisan ayında toplanan FIA Konseyi, sprint yarışının kabul edildiğini duyurmuştu. Bu nedenle, sprint yarışı nedir ve formatı nasıl olacak aramaları artışa geçti. İşte cevabı.

Formula 1 sprint yarışı nedir? Formatı nasıl olacak?

Formula 1 sprint yarışı Silverstone GP ile birlikte tekrar uygulamaya konuluyor. Formula 1’de pilotların yarışa hangi sıra ile başlayacağını belirleyen sıralama turlarına heyecan getirmek isteyen F1 yönetimi, sprint yarışlarını resmen yürürlüğe sokuyor. Nisan ayında yapılan F1 Komisyonu toplantısında, 2021'de bazı yarışlarda test edilmesi planlanan sprint yarışı fikri, tarafların tamamının oyuyla kabul edildi. Bu yarışlar arasında Silverstone GP, Monza GP ve Interlagos GP bulunuyor. Bu nedenle, Formula 1 sprint yarışı formatı nasıl olacak şeklinde aramalar yapılıyor. İşte, sprint yarışına dair merak edilenler.

Formula 1 sprint yarışı nedir? 

Sprint yarışı, önceki Formula 1 yarışlarında düzenli olarak tercih edilen bir uygulamaydı. Yarışı renklendirmek ve pazarlama payını artırabilmek için uygulanan sprint yarışı, sıralama turlarını daha da keyifli hale getiriyor. Sadece belirli bir bölümün seyrettiği sıralama turları, genel izleyiciye hitap etmediği için rating kazandırmıyor ve pazarlama payını düşük tutuyordu. Sprint yarışı ise 100 kilometrede koşulması ve kıyasıya rekabet barındırması nedeniyle Formula 1'in pazar payını artıracak bir uygulama. 

Formula 1 sprint yarışının formatı nasıl olacak?

Cuma, cumartesi ve pazar günlerini kapsayan Formula 1 yarışlarına önümüzdeki Silverstone Grand Prix'iyle beraber sprint yarışı uygulaması eklenecek. Bu sayede, cuma günü tek antrenman düzenlenirken; günün devam eden bölümünde Q1, Q2 ve Q3 formatında sıralama turları yapılacak. Bu sıralama turları, bir gün sonraki sprint yarışındaki genel sıralamayı ilgilendirecek. Cuma günkü sıralama turlarından sonra cumartesi günü sabahı antrenman turu ve hemen akabinde sprint yarışı yapılacak. Sprint yarışları 100 kilometre olmakla beraber pazar günü yapılması planlanan büyük yarışın sıralamasını belirleyecek. Yani takımlar ve pilotlar, 2 günde 2 büyük yarışa giriyor. Ayrıca, sprint yarışlarında podyuma çıkan ilk 3 pilota, sırasıyla 3, 2 ve 1 puan verilecek.

Cuma gününün programı

Cuma günü sabahında pilotlar bir sefer tekerlek değiştirmek şartıyla antrenman yapacak, günün devam eden bölümünde Q1, Q2 ve Q3 formatında sıralama turlarına katılacak. Bu sıralama turları, bir gün sonraki sprint yarışlarındaki gridleri belirlemektedir.

Cumartesi gününün programı

Cumartesi günü sabahı pilotlar bir antrenman turuna daha katılıp sprint yarışı için kısa bir ara verecek. Bu aradan sonra sprint yarışları düzenlenir ve sprint yarışlarındaki sıralama, bir gün sonraki yarışın sıralamasını belirler. 

Pazar gününün programı

Pazar günü bir tek yarış düzenlenir. Bu yarış, bir gün önceki 100 kilometrelik sprint yarışlarını baz alır. Sprint yarışında ilk 3'e giren pilotlara sırasıyla 3, 2 ve 1 puan verilir. 

Formula 1 sprint yarışı hangi pistlerde düzenleniyor?

FIA yönetiminin kararına göre, sprint yarışı bu yıl Silverstone GP; Interlagos GP ve Monza GP'de uygulanacak. Bu 3 pistteki uygulamada sprint yarışının genel performansı ölçülecek. Rating ve diğer kalemlerde artış sağlanması durumunda, sprint yarışları önümüzdeki yıl bütün pistlerde uygulanabilir. Sezonun ilk yarışı bugün Britanya'da düzenlenecek.