AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Abu Dhabi GP'de Lewis Hamilton mı Max Verstappen mi avantajlı?

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 08 Ara 2021 - 18:17 / Son Güncelleme : 08 Ara 2021 - 19:42

Formula 1'de sezonun son yarışı Abu Dhabi Grand Prix'sine Max Verstappen ve Lewis Hamilton 369.5 puanla eşit halde gidiyor. Peki Yas Marina Pisti'nde hangi pilot avantajlı?

Orhan GÜLEK - AJANSSPOR

Formula 1'de geçtiğimiz hafta koşulan Suudi Arabistan GP'si adeta nefesleri kesti, şampiyonluk yarışı alev aldı. Sezonun 21. yarışını kazanan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, Max Verstappen ile puanları eşitledi. Formula 1'de sezonun final yarışı ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dhabi'de yapılacak.

47 yıl sonra heyecan tekrardan dorukta

Lewis Hamilton ve Max Verstappen arasındaki şampiyonluk yarışı 72 yıllık Formula 1 Dünya Şampiyonası tarihinde sadece ikinci kez son yarışa puan puana gidiyor. En son 1974'te Ferrari pilotu Regazzoni ile McLaren pilotu Fittipaldi, son yarışa aynı puanla girmiş ve mücadelede Brezilyalı Formula 1 pilotu Emerson Fittipaldi şampiyon olmuştu.

Bu sezon ise Red Bull pilotu Max Verstappen, kariyerinde ilk kez şampiyonluk savaşı verirken, Lewis Hamilton, 8. şampiyonluğu kazanıp Formula 1 tarihinin en çok şampiyon olan pilotu olmak istiyor. 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan 5.281 kilometrelik Yas Marina Pisti'nde 58 tur üzerinden düzenlenecek olan Abu Dhabi Grand Prix'si pilotlar tarafından pekte sevilmiyor. Öyle ki Mercedes pilotu Lewis Hamilton, 2017'de yaptığı açıklamada Yas Marina Pisti için şu ifadeleri kullanmıştı:

Lewis Hamilton: "En kötü pistlerden biri"


"Harika, harika bir pist ama ne yazık ki araçlara pek uymuyor. Öndeki aracı geçmek için 1,4 saniyelik avantaja ihtiyaç duymanız anlamında en kötü pistlerden biri. Yeterince yaklaşamadığınız çok uzun düzlükleriniz var."

Yas Marina pisti değişti

Ancak Yas Marina pisti, son aylarda epey değişime uğradı ve pistin yapısı, geçişleri artırmak amacıyla değiştirildi.

Yeni düzende 21 yerine 16 viraj olacak ve pist uzunluğu, 273 metre kısalmış durumda. Bu sebeple yarış artık 55 tur değil, 58 tur üzerinden gerçekleştirilecek.

The Sun gazetesi pistin yeni yapısıyla Max Verstappen ve Lewis Hamilton'ın Abu Dhabi Grand Prix'sinde yarışı nerelerde kazanılıp, kaybedileceğini pist üzerinden görselledi.

 

 

İşte yeni düzenlenmeyle Yas Marina pisti

 

  1. Kuzey tribününde bir şikan kaldırıldı ve eski firkete genişletildi. Böylelikle, araçların virajları çok daha hızlı bir şekilde aşmasını sağlayacak ve düzgün bir çıkış, takip eden uzun düzlükte geçişi kolaylaştıracaktır.
  2. Bu yılki yarışta iki ayrı DRS bölgesi olacak.
  3. Geçmiş yıllarda kirli hava" nedeniyle öndeki araca yaklaşmayı zorlaşıyorken, pistin genişletilmesi , yaratabilecekleri türbülansı azaltacak.
  4. İkinci düzlüğün sonundaki dört keskin viraj, parkurun son bölümüne hız katan bir yatışlı dönüş ile değiştirildi.
  5. Parkurun daha hızlı geçişini sağlamak ve dar dönüşleri kolaylaştırılması için yeni düzenlemeler oluşturuldu.

Şu anda Mercedes ve Red Bull arasında kıyasıya bir rekabet var ve pist düzenindeki değişikliğin, bu yakın mücadeleyi ne yönde etkileyeceği merak konusu.

Abu Dhabi Grand Prix ne zaman, saat kaçta?


10 Aralık 2021 Cuma

  • 1. antrenman turları: TSİ 12.30
  • 2. antrenman turları: TSİ 16.00


11 Aralık 2021 Cumartesi

  • 3. antrenman turları:saat 13.00
  • Sıralama turları: 11 Aralık 2021, saat 16.00


12 Aralık 2021 Pazar

  • Ana yarış: 12 Aralık 2021, saat 16.00

Formula 1 Abu Dhabi Grand Prix'si ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta?

Sezonun son yarışı Formula 1 Abu Dhabi GP, 12 Aralık 2021 Pazar günü saat 16.00'da S Sport 2 kanalında canlı yayınlanacak. Ayrıca, S Sport Plus uygulamasında da Formula 1 Abu Dhabi GP'yi takip edebilirsiniz.