AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Formula 1'de Devrim! Sprint yarışları resmen kabul edildi

Orhan GLK
İlk Yayınlanma : 26 Nis 2021 - 19:27 / Son Güncelleme : 26 Nis 2021 - 22:46

Formula 1 haberleri... Formula 1’de sıralama turlarının yerini alması için planlanan sprint yarışları, oybirliğiyle kabul edildi. İşte detaylar...

Formula 1'de Devrim! Sprint yarışları resmen kabul edildi

Orhan GÜLEK - AJANSSPOR

Formula 1’de pilotların yarışa hangi sıra ile başlayacağını belirleyen sıralama turlarına heyecan getirmek isteyen F1 yönetimi, sprint yarışlarını resmen yürürlüğe sokuyor.

Bugün yapılan F1 Komisyonu toplantısında, 2021'de bazı yarışlarda test edilmesi planlanan sprint yarışı fikri, tarafların tamamının oyuyla kabul edildi.

Böylelikle cumartesi günleri 100 km'lik sprint yarışı olacak.

Sprint yarışları, bu sezon 3 ülkede gerçekleşecek

Öte yandan sprint yarışları, 2'si Avrupa'da biri de Avrupa dışı olmak üzere bu sezon 3 ülkede ve 3 kez gerçekleşecek. Ayrıca sprint yarışında pit zorunluluğu da bulunmayacak.

Yarış haftasında ise program şu şekilde olacak:

  • Cuma: FP1 + sprint yarışı için sıralama turu
  • Cumartesi: FP2 + sprint yarışı
  • Pazar: Yarış

 

"F1 daha güçlü hale geldi"

Konuyla ilgili açıklamalada bulunan Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Başkanı Jean Todt "Formula 1'in Sprint Sıralama konseptiyle taraftarlarıyla etkileşim kurmak ve yarış hafta sonu gösterisini büyütmek için yeni yollar aradığını görmekten memnunum. Bu; FIA, Formula 1 ve tüm takımlar arasındaki devam etmekte olan işbirliği sayesinde oldu. F1, tüm tarafların bu şekilde birlikte çalışması sayesinde her zamandan daha güçlü hale geldi. Sportif, Teknik ve Mali kuralların adil olması için çok şey yapıldı." ifadelerini kullandı.