Formula 1'den veto yiyen Andretti, Silverstone'da fabrika açtı!

Furkan Sönmez
10.04.2024 - 18:07 | Son Güncellenme: 10.04.2024 - 18:22

Formula 1 gridine girmek isteyen ama iki ay önce ret yiyen Andretti takımı, Silverstone'da yeni bir fabrika açtığını resmen duyurdu. İşte tüm detaylar...

Formula 1'den veto yiyen Andretti, Silverstone'da fabrika açtı!

AJANSSPOR HABER

Formula 1'e 2025 veya 2026 yıllarında girmek isteyen ama rekabetçi bulunmadığı için veto yiyen Andretti, Silverstone'da yeni bir fabrika açtığını resmi hesabından açıkladı. 

Yeni fabrika resmen açıklandı

Andretti, Formula 1 gridine Cadillac ile ortakşama girmek için kolları sıvamış ama Formula 1 yönetiminden ret yemişti. Takım, Silverstone'daki fabrikanın ana merkez olacağını, toplantıların bu fabrikada yapılacağını ve Formula 1 araçlarıyla ilgili tüm gereksinimleri de bu alanda üretip hazırlayacaklarını resmen açıkladı. 

Formula 1 sürücü kadroları belli mi?

Andretti takımı, Formula 1'den onay alsaydı anında sürücü piyasasına girerek yeni kadrolarını oluşturacak ve araç için koltuk ayarlamalarına erkenden başlayacaktı. Formula 1 yönetiminden olumsuz yanıt alan takım için şu anki opsiyon, 2028 yılında gride dahil olmak. Takım, 2026'daki motor düzenlemeleri sonrasında yeniden resmen başvuracak ve ona göre pilot kadrosu planlarını gerçekleştirecek.

İlgini Çekebilir
Red Bull 2025 sezonu kadro planlamasını yaptı!
Habere Git

Formula 1'den neden ret yediler?

31 Ocak 2024 tarihinde Andretti resmen Formula 1 tarafından ret yedi ve gride 11. takım olarak girmelerine izin verilmedi. Formula 1 yönetimi konuyla ilgili Andretti'nin "rekabetçi" olmadıkları yönünde görüş bildirdi ve bu sebeple gridde yer almalarına izin vermediklerini duyurdu.

Formula 1'in açıklamasının tamamı: "Değerlendirme sürecimiz, 11. takımın varlığının tek başına şampiyonluğa değer sağlamayacağını ortaya koydu.

Yeni bir katılımcının seriye katacağı en büyük değer rekabetçi olmaktır, ancak başvuru sahibinin rekabetçi olacağına inanmıyoruz.

Herhangi bir yeni takımın, potansiyel olarak birkaç sezon boyunca zorunlu bir güç ünitesi tedariki alma ihtiyacı, şampiyonanın prestijine ve itibarına zarar verecektir.

11’inci bir takımın eklenmesi, yarış organizatörlerine operasyonel bir yük getirecek, bazı organizatörleri önemli maliyetlere maruz bırakacak ve diğer takımların kapasitelerini daraltacaktır."

Andretti'den açıklama gelmişti

Andretti bu karar sonrasında bir açıklama yayımladı ve şu ifadelere yer verdi: "Andretti Cadillac, Formula 1 tarafından paylaşılan bilgilerin içeriğine kesinlikle katılmamaktadır.

Andretti ve Cadillac, F1’de dünyanın en iyileriyle birlikte yarışacak gerçek bir Amerikan çalışma takımı kurmaya kararlı iki başarılı küresel motor sporları kuruluşudur.

Rekabet gücü yüksek bir araç ve güç ünitesi geliştirme konusunda deneyimli bir ekiple kaydettiğimiz önemli ilerlemeden gurur duyuyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Andretti Cadillac ayrıca desteklerini ifade eden taraftarlara da teşekkür etmek istiyor.”

Senin için hazırladığımız haberler