AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Formula 1'in güvenliği 'canavarlar'a emanet

İlk Yayınlanma : 08 Mar 2021 - 15:59 / Son Güncelleme : 08 Mar 2021 - 16:11

Son dakika Formula 1 haberleri... Formula 1'de 2021 sezonunda kullanılacak Aston Martin ve Mercedes marka güvenlik araçları tanıtıldı. Peki Formula 1'de güvenik araçların görevi nedir, yeni güvenlik araçlarının performansı nasıl? İşte tüm detaylar...

Formula 1'in güvenliği 'canavarlar'a emanet

Orhan GÜLEK - AJANSSPOR

Formula 1'de 2021 sezonu günler kala Aston Martin ve Mercedes marka güvenlik araçları, yarışseverlere tanıtıldı.

1996 yılından beri Formula 1’in güvenlik ve tıbbi araçlarını tedarik eden Mercedes'e bu sezon Aston Martin marka güvenlik araçları da eşlik edecek.

İngiliz markası Aston Martin, Vantage adlı otomobilini güvenlik aracı olacağını duyururken, Mercedes -AMG takımı ise, Mercedes AMG GT R’ye hizmete sokacağını belirtti.

Yeni güvenlik aracı tam bir canavar

60 yıl aradan sonra Formula 1'e geri dönen Aston Martin takımı, yeni güvenlik aracında da oldukça iddialı. 24 beygirlik ek güç ile birlikte toplamda 528 beygir güç sahip olan Aston Martin Vantage, 0-96 km/s hızlanmasına sadece 3,5 saniyede ulaşabiliyor.

Öte yandan Aston Martin DBX crossover modeli ise Formula 1’in yeni sezondaki tıbbi araç ihtiyacını karşılayacak. Aston Martin DBX crossover modelin beygirlik gücü ise 542.

Güvenlik aracın sürücüsü de 20 yıllık tecrübeye sahip Alman pilot Berny Malander olacak.

Geçen sezon Fransız pilot Romain Grosjean'ı alev topuna dönen araçtan çıkarmayı başarmıştı

İlk defa 1973'te Kanada Grand Prix'inde kullanılan Güvenlik aracı, pistteki ikaz durumlarında araçların hızlarını sınırlamakta görevlidir. Yarış pistinin güvenli olmadığını düşündüğü zamanlarda, veya bir kaza neticesinde, pistte araçların güvenliğini sağlamak için piste girer. 

Öyle ki geçen sezon Formula 1 Bahreyn Grand Prix'sinde  Haas takım pilotu Romain Grosjean’ın aracı ilk turda yoldan çıkmış ve bariyere çarparak ikiye bölünmüştü. Kaza sonrası medikal araç görevlileri hızla olay yerine  giderek, Grosjean'ı 27 saniye içerisinde alev topuna dönen araçta sağ olarak çıkarmayı başarmıştı.