AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Formula 1'in Türkiye'ye katkısı 400 milyon Dolar!

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 11 Eki 2021 - 14:08 / Son Güncelleme : 11 Eki 2021 - 14:39

En büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1’in 14. etabına ev sahipliği yapan Türkiye, 3 günde rekora imza attı.

Formula 1'in Türkiye'ye katkısı 400 milyon Dolar!

Ceyhun KUBURLU - AJANSSPOR

Dünya İstanbul’u izledi… En büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1’in 14. etabına ev sahipliği yapan Türkiye, 3 günde rekora imza attı. İntercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilen ve Mercedes-AMG Petronas’tan Valtteri Bottas’ın birincilik kürsüsüne çıktığı dev yarışın Türkiye’nin tanıtımına katkısı çok büyük oldu. 2 milyar insanın TV başında izlediği bu büyük organizasyonu yerinde ise 30 bini turist, 100 bin seyirci canlı takip etti. Sponsorluk, bilet ve yayın gelirleriyle bu yıl 200 milyon dolar bırakan F1’in sosyal medyadaki tanıtımlarla da ülkeye katkısı yaklaşık 400 milyon dolara ulaştı.

500 milyona ulaştı

İstanbul, nefes kesen yarışlara yaptığı ev sahipliğinin dışında sosyal medyadaki paylaşımlarla da milyonlarla insana ulaştı. F1’in resmi hesaplarından yaptığı Türkiye ve yarışlarla ilgili paylaşımlar büyük ilgi çekerken, F1 takımlarının ve pilotları da ülke tanıtımına büyük katkı sağladı. F1’in resmi hesabı, instagram’da 8 Ekim’den bu yana Türkiye ve İstanbul etiketleriyle 45 paylaşım yaptı. Facebook, twitter ve Tik Tok’ta da bu fotoğraf ve videolar, etkileşimlerle 500 milyon insana ulaştı. 

Ferrari şov yaptı!

F1’e katılan tüm takımlar, İstanbul’un simgelerinin yer aldığı posterler hazırlarken, bu paylaşımlar en çok beğenilenler arasına girdi. Takımların paylaşımı arasında dikkat çekenler biri de Ferrari’nin çay bardağı ve çaydanlığın yer aldığı fotoğrafı, “Türkiye’de kişi başına yılda içilen ortalama bardak çay sayısı yaklaşık 3 kilo çay yaprağına eşittir. Ülkedeki en popüler içecek. Hatta çoğu dükkanda da küçük cam bardaklarda servis ediliyor” ifadelerini kullandığı paylaşımdı. 

Müthiş posterler

Hazırlanan posterlerden yine Ferrari’nin Galata Kulesi önündeki coşkulu kalabalığın arasında Carlos Sainz’ın 55 numaralı arabasının resmedilmesi, Honda, Mercedes ve Alfa Romeo, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü temalı çizimler öne çıkanlar arasında yer aldı. F1’in resmi hesaplarından daha fazla takipçisi olan son şampiyon Lewis Hamilton’ın da Türkiye’de bulunduğu süre içinde yaptığı paylaşımlar en çok etkileşim alanlar arasındaki yerini aldı. 

Şimdi sıra 10 yıllık imzada

TAM 9 yıllık aradan sonra geçtiğimiz yıl Türkiye etabı yapılan Formula 1’in kalıcı olması için görüşmeler sürüyor. İntercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın bizzat kendisinin yürüttüğü görüşmelerde kısa süre içinde somut adımların atılması bekleniyor. Üst üste iki yıl Türkiye’de yapılan yarışlardan memnun kalan Formula 1 yetkilileriyle 10 senelik kontrata imza atılacağı belirtiliyor.

Tepkiler olumlu

F1’in 3 günde Türkiye tanıtımına yaptığı katkıya değinen İntercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Bu önemli organizasyonun Türkiye’de istikrarlı bir şekilde devam etmesi en büyük arzumuz. 10 senelik yeni sözleşmeye imza atmak için tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İmzaların atılması halinde hem ekonomik hem de bilinirlik açısından ülkemize çok büyük katkıları olacak. F1 yetkilileri ve yarış için İstanbul’a gelen sporseverlerin olumlu tepkileri var. Bu işin devam edeceğine olan inancımız yüksek” ifadelerini kullandı. 

Formula 1’in sosyal medyadaki takipçi sayıları:

  • Instagram: 15.1 milyon
  • Facebook: 11.3 milyon
  • Twitter: 6.4 milyon
  • Tik Tok: 3.2 milyon

Paylaşımlarıyla dikkat çeken Ferrari’nin sosyal medyadaki takipçi sayıları:

  • Instagram: 20.9 milyon
  • Facebook: 16.2 milyon
  • Twitter: 3.2 milyon