Fuat Çapa: "Sivasspor'un durumu çok şey anlatıyor olmalı"

12 Ocak 2020 08:44- Son Güncelleme - 12 Ocak 2020 08:55
Google news abonelik

Teknik direktör Fuat Çapa, futbolun gündemini değerlendirdi. Çapa, Sivasspor'un pozisyonunun sürpriz olmadığını belirterek, "Bence Sivasspor'un olduğu noktanın Türk futboluna çok şey anlatıyor olması gerek. Kendi imkanlarına göre sağlıklı bir yapı nasıl olunur onu gösterdiler" dedi.

İşte Fuat Çapa'nın açıklamaları: 

Fuat Çapa: "Şampiyonluğa oynayan takımlarla Anadolu takımları arasında çok fark yok"

-Hocam ligin ilk yarısını nasıl yorumlarsınız? Sivasspor'un bu çıkışı sizin için sürpriz mi? Ne anlatıyor bu durum bizlere?

Artık şampiyonluğa oynayan takımlarla Anadolu takımları arasında çok fazla bir fark olmadığını gördük. Geçtiğimiz dönemlerde yurt dışından gelen yabancı futbolcular, kariyerli oyunculardı. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi'nde oynamış, forma giydiği liglerde şampiyonluklar yaşamış oyunculardı. Bu sezon bunu çok fazla göremedik. Ayrıca, örnek olarak; Galatasaray'da oynayan bazı oyuncular Afrika Kupası sebebiyle tam hazır değildi. Büyük kulüpler çeşitli sıkıntılar yaşadı.

Fuat Çapa: "Sivasspor'un bulunduğu noktanın Türk futboluna çok şey anlatıyor olması gerek"

Fuat Çapa: "Sivasspor'un bulunduğu noktanın Türk futboluna çok şey anlatıyor olması gerek"

Sivasspor'un başarısı bence tesadüf değil. Doğru yönetilen bir kulüp. TFF 1. Lig'e düştüklerinde vizyonlarından sapma olmadı. Kendi imkanlarına göre her zaman doğru takım yapmaya çalıştılar. Önceki yıllarda diğer takımlar ilk sıraları alıyordu. Sivasspor hazırlık dönemini çok iyi geçirdi. Başakşehir de uzun yıllardır birlikte oynayan oyuncular olması bir avantaj. Bence Sivasspor'un olduğu noktanın Türk futboluna çok şey anlatıyor olması gerek. Kendi imkanlarına göre sağlıklı bir yapı nasıl olunur onu gösterdiler. Şu anki lig sıralamasını iyi etüt etmek lazım. Sivasspor'un tablodaki yerinin tesadüfi olmadığını düşünüyorum.

Fuat Çapa: "Transfer eksiklere göre yapılmıyor"

Fuat Çapa: "Transfer eksiklere göre yapılmıyor"

-Büyük olarak adlandırdığımız takımların planlama eksikliği sürekli konuşulur. Bu sezona bu açıdan nasıl bakıyorsunuz?

Türkiye'de plan yapmak çok kolay bir şey değil. Çok fazlasıyla transfer yapılıyor ama transferler eksiklere göre değil, boşta kalan ya da isim yapan oyuncular alınarak yapılıyor. Kulüplerin felsefesine göre oyuncular seçilmiyor. Kulüpler çok fazla transfer yapıyordu. Bunu yapmayan 2 takım vardı. Bunlardan biri Başakşehir. İskelet kadroyu koruyorlar. Sivasspor da aynı şekilde yaptı. Söylediğim gibi şu andaki sıralama çok şey özetliyor.

Fuat Çapa: "Kasımpaşa ve Gençlerbirliği beklentilerin altında kaldı"

-Süper Lig'de bu sezon beklentinizin altında kalan bir takım var mı?

Beklentilerimin altında kalan takımlar var mı? Futbol sadece sahadaki sonuçlarla konuşulmaz. Kim, neye göre, ne kadar başarılı? Bu bir soru işareti. Takım ismi verecek olursak ise Kasımpaşa ve Gençlerbirliği beklentilerin altında kaldı. Hamza Hoca gelince Gençlerbirliği toparlandı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili kamuoyunun beklentisi vardı. Ama bu takımlardan her zaman başarı beklenir. Diğerleri için konuşursak ilk yarı için Kasımpaşa ve Gençlerbirliği takımlarını söyleyebilirim. Ama her ikisi de deneyimli kulüpler. Bu camiaların yıllardır biriken bir tecrübesi var. Beklentiyi yaratan da bu tecrübe zaten.

Fuat Çapa: "Sezon başındaki hedef sezon sonunda tutuyorsa başarılısın"

Fuat Çapa: "Sezon başındaki hedef sezon sonunda tutuyorsa başarılısın"

-Size göre bu sezonun ilk yarısına damga vuran teknik adam ya da adamlar kimler? Neden?

Diğer takımlardaki ekonomik boyut da çok şey fark ettiriyor. Bu Sivasspor'da olmadı. Olmadığını duyuyorum. Başarılı, başarısız kriteri ucu çok açık bir kavram. Ama ülkemizde başarı; lider olan kulüpler başarılı olarak nitelendiriliyor. Bence kriterler daha fazla olmalı. Başarı, uzun vadeye yayılır. Sezon başındaki hedef, sezon sonundaki tablo birbirini tuttuğunda başarıdan bahsedebilirsin.

Fuat Çapa: "VAR tartışılmaya devam eder"

Fuat Çapa: "VAR tartışılmaya devam eder"

-Hakemler ve VAR uygulaması çok tartışıldı. İnsan kalitesini neden yükseltemiyoruz? İkinci yarı için beklentiniz nedir bu konuda?

VAR konusu Türkiye'de çok tartışılacaktır. VAR yokken de hakemler tartışılıyordu. Şu anda da tartışılıyor. İnsanları en çok meşgul eden şey bu olaylar, baskılar. İngiltere'de de Avrupa'da VAR sistemi var. Türkiye'deki gibi kullanılmıyor. Bizim futbolumuz temas ve mücadele futbolu. Temas ve mücadelenin olduğu yerde hakemler devreye giriyor. Hakemlerin verdiği kararlar daha önce de tartışılıyordu. Bundan sonra da devam edecektir. Ancak; zamanla VAR sisteminin oturacağını düşünüyorum.

Fuat Çapa: "Yeni vergi sistemi ve kur farkının etkileri var"

-Transfer dönemi sönük mü geçiyor sizce? Fikrinizi merak ediyorum. Nokta atışı transferler yapıp kulüpler önceliğini iyi belirliyor mu?

Transfer dönemi bugün itibarıyla bakarsak çok fazla hareketli değil. Ama Türkiye'de transferin açıldığı dönemin ilk günlerinde hareket olmayabiliyor. İlk günlerde kulüplerin belirlemiş olduğu mevkilere transfer yapılıyor. Şu anda Türkiye'nin durumunu göz ardı etmemek gerekiyor. Yeni vergi sistemi kulüplere maliyet çıkarıyor. Kur farkı da etkili. Transferde çok fazla hareketlilik olsa bile daha önce alışık olduğumuz belli bir kariyere sahip oyuncuların sayısı çok az olacak. Daha çok TFF 1. Lig'den Süper Lig'e giden oyuncular oluyor. Bu da tabi ki maliyetle alakalı bir mesele.

RÖPORTAJ: Emrah KARALİNÇ