Futbolcular maç içinde koronavirüsten nasıl korunacak?

Futbolcular maç içerisinde koronavirüs tehlikesinden kaçınmak için neler yapmalı? İşte detaylar...
13 Mart 2020 19:39- Son Güncelleme - 13 Mart 2020 19:39
Google news abonelik

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs tehlikesi yayılarak devam ediyor. Avrupa'nın 5 büyük ligi ve UEFA organizasyonları dahil olmak üzere birçok futbol müsabakaları ertelenirken Süper Lig'de 26. hafta seyircisiz devam ediyor.

Doç. Dr. Korkut Ulucan, Radyospor'da yayınlanan Soyunma Odası programında Kenan Başaran'ın sorularını yanıtladı.

Futbolcuların karşılaşma içinde koronavirüs tehlikesinden kaçınmak için yapmaları gerekenleri aktaran Ulucan'ın açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

"Sporcu sağlığı açısından maçlar ertelenmeliydi"

Takım arkadaşları ve rakiple çok fazla temas edilmemeli. Bu tür maçlar seyircisiz oynamak doğru bir karar. Bence maçların bir süre ertelenmemesi yanlış. Öncelikli sebebi ise sporcu sağlığı. Hepimiz futbolu seviyoruz. Bu oyun seyirci ile güzel.

"Virüs hastalığı olanlar için ölümcül"

"Virüs hastalığı olanlar için ölümcül"

Bu hafta ikili mücadeleler çok daha az olacak. Futbolda tükürme olayı çok fazla. Bu sıvılar virüs kaynağı. Futbolcu o tükürüğe düşebilir. Bu virüs er ya da geç dünya nüfusunun %70'sini enfekte edecek. Hastalığı olan kişiler için ölümcül etkisi oluyor.

Futbolcular saha içinde koronavirüs tehlikesinden nasıl kaçınır?

İlk olarak futbolcular ellerini yıkamalı. Tokalaşma en aza inecek. Futbolcular tükürmemeli. Futbolcular ellerini yüzüne götürmemeli. Terleme yoluyla bulaşır mı şu an bunu bilmiyoruz.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 2